Vzniku památníku holokaustu na Svitavsku má napomoci opera. Frau Schindler by se v Brněnci měla hrát vůbec poprvé

V areálu bývalého koncentračního tábora v Brněnci na Svitavsku má mít příští rok světovou předpremiéru opera o manželích Schindlerových. Její autor, americký skladatel Thomas Morse, tak chce podpořit záchranu tohoto místa. Areál s továrnou, v níž člen nacistické strany Oskar Schindler zaměstnával židovské pracovníky a zachránil tak před smrtí více než tisícovku lidí, se má změnit na památník holokaustu.

Stavba tábora v Brněnci - 1944 (zdroj muzeum.svitavy.cz)
Stavba tábora v Brněnci – 1944 (zdroj muzeum.svitavy.cz)

Záměr dnes v Poslanecké sněmovně podpořil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Místo je podle něj unikátní tím, že v Brněnci je jediný dochovaný koncentrační tábor na českém území a továrna se ještě před pár lety věnovala textilní výrobě. Nyní je z ní zbořeniště. O přeměnu na památník usiluje Nadační fond Památníku Šoa a Oskara Schindlera.

Opuštěná výrobní hala v Brněnci (zdroj pardubickykraj.cz)
Opuštěná výrobní hala v Brněnci (zdroj pardubickykraj.cz)

Opera s názvem Frau Schindler začala vznikat podle jejího autora před čtyřmi lety. Thomas Morse dnes novinářům řekl, že se v ní zaměřuje na psychologii postav a vztahů v období druhé světové války. Schindlerův obraz je podle něho “možná trošku realističtější” než ve slavném filmu Schindlerův seznam režiséra Stevena Spielberga. “Důležité je pochopit, jak lidé v té době přemýšleli a jak kultivovaná země, jako bylo Německo, mohla připustit vyhlazování Židů,” dodal skladatel.

Emlie a Oskar Schindlerovi (foto archiv)
Emilie a Oskar Schindlerovi (foto archiv)

Světovou premiéru opery Thomase Morse Frau Schindler ohlásil na 9. března 2017 mnichovský Staatstheater am Gärtnerplatz, v hudebním nastudování německého dirigenta Andrease Kowalewitze a v režii autora libreta Kennetha Cazana. Zatím je naplánováno šest představení, v titulní roli Emilie Schindler s naší Kateřinou Hebelkovou.

Fond chce v areálu vybudovat věrnou repliku tábora na původních základech včetně strážních věží a prostor továrny, lazaretu a tábora s vězni. Součástí má být expozice věnovaná životu Schindlera a konkrétním osudům vybraných vězňů. Památník by podle představ fondu byl místem pro exkurze i prostorem pro výstavy a konference, v plánu je i vydávání knih, natáčení dokumentů a filmů o holokaustu. Život Oskara Schnidlera by měla zmapovat také naučná stezka po okolí.

Schindlerův tábor a muzeum by se podle fondu mohly stát cílem německých škol a návštěvníků spjatých s Německem a židovstvím z celého světa. Podle hejtmana Netolického může být památník možná více zajímavý pro turisty ze zahraničí. Inspirací mu je obdobný památník v bývalé Schindlerově továrně v Krakově.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat