10 let od úmrtí někdejšího ministra kultury a teatrologa Milana Lukeše

Renomovaný divadelní vědec, kritik, překladatel a také bývalý ministr kultury a místopředseda vlády České republiky Milan Lukeš zemřel před deseti lety, 22. září 2007, po těžké nemoci v sedmdesáti třech letech. Tento zasvěcený znalec a vykladač anglického a amerického divadla a dramatu se narodil 14. prosince 1933 v Praze, na DAMU vystudoval divadelní vědu a poté pracoval v nakladatelství Orbis. Z něj na počátku šedesátých let odešel do časopisu Divadlo, který v letech 1964 až 1970 řídil jako šéfredaktor.

Milan Lukeš (zdroj archiv ND / foto Oldřich Pernica)

Od roku 1966 přednášel divadelní vědu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kde byl v roce 1987 jmenován profesorem a kde během svého čtyřicetiletého působení vychoval dlouhou řadu odborníků. V polovině osmdesátých let se stal šéfem Činohry Národního divadla, kterou vedl do roku 1989. Po listopadu téhož roku začala jeho krátká politická dráha – od prosince stál necelých sedm měsíců v čele ministerstva kultury a poté byl dva roky místopředsedou české vlády.

Po svém odchodu z politiky se věnoval zejména pedagogické a vědecké činnosti. Rovněž působil v redakci časopisu Svět a divadlo, kde ediční, autorskou a překladatelskou prací navázal na svá časopisecká šedesátá léta.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat