10. výročí 420PEOPLE. Velký rozhovor s Natašou Novotnou a Václavem Kunešem

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4

Nataša Novotná: I ze strany tanečníka je super vracet se k věcem, které už má v těle zažité, nejen do sebe pořád ládovat nové, jakkoli je tvorba skvěle strávený čas. Rádi se vracíme třeba k inscenacím, ve kterých pracujeme s činohrou. Máj hrajeme už skoro pět let a má pořád co říct.

Máj a Peklo – dantovské variace, jak tyhle projekty vznikly?

Václav Kuneš: Díky našemu setkání s Davidem Prachařem, na kterém se mi moc líbila jeho otevřenost. To se prostě stane, že se setkáš s někým, kdo ti nějakým způsobem padne do noty, a když zjistíš, že byste spolu chtěli něco vytvořit, je to ještě hezčí. Vytvořili jsme Máj a David nás pak přivedl k panu režisérovi Nebeskému a k Peklu.

Vytvoříte ještě nějaký projekt s ve spojení s činohrou?

Nataša Novotná: Právě jsme se viděli s Chantal Poullain, kterou před pár lety přizval Vašek do Mirage, s ní jsme si také ohromně sedli. Teď má v sobě chuť udělat ještě nějaký společný projekt s námi. Tím to vždycky začíná – nejdřív je to jen pocit, povídání si o nápadu, začíná to u sklenky vína. Myslím, že i tady by se mohlo narodit něco hezkého.

Václav Kuneš: Nejlepší je potkat někoho, kdo má podobné nápady, něco tam rezonuje. Přitom člověk cítí, že na nápad, který chce ztvárnit, by se hodila ještě jiná vrstva než tanec, ať už je to hudba, text, literatura, projekce. Pokud se potká víc podobně smýšlejících lidí, je to ideální. Chantal hodně mluví o stáří a o mládí a my jako tanečníci jsme ve věku… Nebo tedy já jsem ve věku, kdy si říkám, jak dlouho na tom jevišti ještě budu, nebo nebudu… O spolupráci mluvíme také s Rosťou Novákem, rádi bychom udělali představení s La Putykou a s panem Nebeským jako režisérem. Jsou to přirozené cesty, jak se objevují nové vrstvy. Každá inscenace je jiná, Peklo je režijně úplně jiné než Máj, netvoříme podle jednoho odzkoušeného principu, i když by to bylo pohodlné. Já se ale nechci opakovat.

V počátcích 420PEOPLE jste ještě fungovali i jako asistenti Jiřího Kyliána při nastudování jeho choreografií. Děláte to ještě?

Nataša Novotná: Je to spíše přirozený vývoj, posledních pár sezon šlo nasazení hlavně do 420PEOPLE. Pan Kylián ví, že toho máme hodně, ačkoli věřím, že pokud by bylo potřeba, tak se k tomu můžeme vrátit. Já teď s panem Kyliánem řeším založení jeho nadačního fondu, který by měl vzniknout v Čechách. Měl by tu být hodně pro český tanec, ale samozřejmě otevřený i světu.

Nechtěli jste někdy od Jiřího Kyliána získat pro soubor autorskou choreografii?

Václav Kuneš: To chce všechno svůj čas a my víme, že Jiří Kylián je ve stádiu, kdy ho zajímají jiné věci, film, fotografie, je hezké to vnímat. Máme samozřejmě v šuplíku už dlouho jeden projekt, ale to je jedna z věcí, na které se nedá tlačit. Buď to přijde, nebo nepřijde.

Nataša Novotná: Protože tohle už není jenom pracovní rovina, jsou v tom i city.

Tak zase něco praktického rázu – jak jsou na tom 420PEOPLE s financováním?

Nataša Novotná: To už je otázka vyloženě na Vaška, protože jsem mu v letošním roce předala vedení souboru, tak trochu k tomu desetiletému výročí.

Václav Kuneš: Jsme na tom asi jako všichni ostatní. Podáváme granty všude, kde to jde, a není žádné tajemství, že máme už třetí tříleté období podpory francouzské nadace BNP Paribas, to je podpora k nezaplacení. Jinak není moc co jiného vymýšlet, snažíme se hledat jiné cesty, jak se dostat k dalším zdrojům, ale nejde to hned.

Nataša Novotná: Musím jmenovat naši skvělou spolupracovnici Petru Kašparovou, která je v oblasti fundraisingu studovaná a patří právě k těm specialistům, o kterých jsem mluvila.

Václav Kuneš: To jsou také zdroje, do kterých je potřeba hodně investovat, peníze i čas. Je to naprosto nezbytné, protože není udržitelné dělat si trvale všechno sám. Poslední roky jsme měli skoro padesát představení za sezonu. A dát tohle dohromady dramaturgicky, organizačně, tančit v tom, to není vůbec legrace. Potřebujeme tým lidí, který si rozdělí práci a podpoří nás.

420PEOPLE – zleva Milan Odstrčil, Nataša Novotná, Václav Kuneš, Zuzana Herényiová, Saša Volný (foto FB 420PEOPLE / Pavel Hejný)

Co všechno chystáte na letošní rok za premiéry, projekty?

Václav Kuneš: Bude toho hodně. V březnu budu mít novou celovečerní premiéru v NoD. V NoD proto, že to je momentálně jediné místo v Praze, kde můžeme zkoušet na jevišti dvanáct dní v kuse před premiérou, což by mělo být naprosto normální, ale není. Pokud není možné před premiérou zkoušet na scéně, je tím ohrožený celý proces. Když jsou na přípravu dva dny, může to být šílený průšvih a může na to doplatit celý soubor. Dostatek času je ale opravdu výjimka.

Co bude tématem té nové inscenace?

Václav Kuneš: Bude se jmenovat Královna vil. A téma? Úplně jednoduché: moje smsková komunikace s dcerou přes půl světa. V květnu bude mít tady na Nové scéně Nataša premiéru s Danielem Špinarem, Křehkosti, tvé jméno je žena.

Je to vedeno jako premiéra Činohry Národního divadla. Bude tam hodně tance?

Nataša Novotná: Věřím, že ano, myslím, že je to i Danova představa. Už ve Snu čarovné noci pracoval s pohybem jinak. Nebojí se, snaží se využít jiné úhly pohledu, vliv tanečního světa. Na to se těším, na spolupráci s šesti nejstaršími herečkami Národního divadla. I tady to rezonuje s tématem stáří, stárnutí, s pohledy do vlastní minulosti… Premiéra je v květnu.

Václav Kuneš: A v červnu nás čeká premiéra, ze které mám opravdu velkou radost. Konečně snad po pěti letech budeme mít projekt se Sidim Larbim Cherkaouim a s jeho skupinou Eastman. Naše soubory se spojí a Larbi pro ně vytvoří novou choreografii. Premiéra bude v rámci Tance Praha. Plánovali jsme to hodně dlouho, ale dalo se to do pohybu. Čtyři naši tanečníci za ním odjeli docela narychlo do Antverp – připravovat se. Měl jsem radost, když jsem je viděl vedle jeho tanečníků, které sesbíral z celého světa. Ti se pohybují v úplně jiném světě, ať už finančně nebo zázemím, Larbi je zároveň šéfem Royal Ballet Flanders. Naši s jeho tanečníky museli společně zkoušet, tvořit, být součástí toho procesu a bylo fajn vidět, že tanečníci, do kterých jsme tady investovali spoustu času a energie, velmi dobře vedle jeho skupiny obstojí. V rámci našeho společného programu budeme dělat ještě jeho duet Faun, to je skvělý projekt.

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na