Třináct míst Jeseníků, která budou v létě žít hudbou

Na třináct pozoruhodných míst Jeseníků a okolí se letos vrací 16. ročník festivalu Klášterní hudební slavnosti. Od května do září se v nich uskuteční 21 koncertů českých i zahraničních interpretů hudby klasické, jazzové, worldmusic i muzikálové.
Kostel Zvěstování Panny Marie, Šumperk (zdroj Klášterní hudební slavnosti)
Kostel Zvěstování Panny Marie, Šumperk (zdroj Klášterní hudební slavnosti)

Domovským městem přehlídky je tradičně město Šumperk. Chrámová loď Klášterního kostela se mnohonásobně osvědčila a letos se v ní uskuteční hned tři významné koncerty, včetně závěrečné Carminy Burany Carla Orffa. Novinkou bude hostování v Divadle Šumperk se světovou premiérou novodobého uvedení komické opery Vesnický trh J. A. Bendy, a to hned na úvod festivalu v květnu.

Již tradičně se “Klášterky” vrací do města Jeseník. Tento rok zde patronka festivalu Jana Boušková představí umění svých studentek harfy a v září se v Priessnitzových léčebných lázních odehraje Večer českého melodramu.

Významným partnerem festivalu se stalo i město Šternberk, kde na nádvoří Augustiniánského kláštera v červnu zazní melodie George Gershwina. V Chrámu Zvěstování Panny Marie se pak v září uskuteční velký koncert chlapeckého sboru Boni Pueri s Wranitzky Kapelle u příležitosti Dnů evropského dědictví.

Premiérově bude festival hostit Bruntál, a to hned dvakrát. Na začátku července zavítá do prostoru zámecké Sala terreny s worldmusic Duo Jedlinský & Fišer, a poté předposledním koncertem festivalu do kostela Nanebevzetí Panny Marie s recitálem o Antonínu Dvořákovi Kateřina Englichová s Martinou Kociánovou.

Tančírna v Račím údolí (foto Jiří Kučera, zdroj Klášterní hudební slavnosti)
Tančírna v Račím údolí (foto Jiří Kučera, zdroj Klášterní hudební slavnosti)

Velice oblíbenou destinací je Tančírna v Račím údolí, a proto se do ní podíváme rovněž dvakrát. Nejprve v červenci s rytmy argentinského tanga a na konci srpna s klasickou hudbou v původní interpretaci souborem Musica Florea.

Hudební hala, Karlova Studánka (foto Jiří Kučera, zdroj Klášterní hudební slavnosti)
Hudební hala, Karlova Studánka (foto Jiří Kučera, zdroj Klášterní hudební slavnosti)

Neméně pozoruhodná je Hudební hala v malebné Karlově Studánce, která je známá specifickou architekturou dřevěných staveb v klasicistním empírovém slohu. Do běžně nepřístupného sálu si můžete přijít poslechnout Koncert pro krále Friedricha II. a na konci srpna multižánrový Epoque Quartet.

Kostel Navštívení Panny Marie s piaristickým klášterem, Bílá Voda (foto Dalibor Buršík, zdroj Klášterní hudební slavnosti)
Kostel Navštívení Panny Marie s piaristickým klášterem, Bílá Voda (foto Dalibor Buršík, zdroj Klášterní hudební slavnosti)

Po loňské premiéře se festival vrací do Bílé Vody, vísky na hranicích s Polskem. Kostel klášterního komplexu piaristů s fantastickou akustikou učaroval nejednomu hudebníkovi. Letos jím bude kytarista Štěpán Rak.

Nádvoří zámku Velké Losiny skýtá prostor pro večer pod hvězdami, letos ve společnosti vynikajících mladých akordeonistů z Duo Absoluto.

Do nedalekého dřevěného kostelíku v Maršíkově si v červenci ze světových pódií odskočí violoncellista Jiří Bárta a zahraje Sólo pro Bacha.

Klášter na Hedeči (zdroj Klášterní hudební slavnosti)
Klášter na Hedeči (zdroj Klášterní hudební slavnosti)

Místem s velkým duchovním přesahem a také oblíbeným výletním cílem je bezpochyby Hora Matky Boží na Hedeči. Letos se tam můžete vypravit za uměním violistky Jitky Hosprové a jejího manžela, houslisty Maurizio Sciaretty.

Koncert vynikajícího Škampova kvarteta na zámku Bludov se uskuteční díky laskavosti paní hraběnky Mornstein – Zierotin, jejíž rodina zámek trvale obývá.

Za návštěvu také stojí Kulturní dům Skleník v Loučné nad Desnou. V bývalém zámeckém skleníku, přetvořeném na pozoruhodný sál s velkými prosklenými stěnami, zahraje vynikající český pianista Ivo Kahánek.

Do kulturního srdce Rapotína, Komunikačního a koordinačního centra, přiveze v září zpěvačka Bára Basiková průřez muzikálovými melodiemi.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments