Barcelonskému Liceu pomohli zaměstnanci. A co ti naši?

Po téměř dvouměsíčním složitém vyjednávání s odbory a zaměstnanci uzavřelo vedení prestižního barcelonského operní divadla Gran Teatre del Liceu dohodu, kterou se ruší dřívější avizované škrty v nákladech i v programu, stejně jako i plány na přechodné osmitýdenní uzavření divadla.Jak vše vzniklo: vedení divadla, které k 1. lednu letošního roku hospodařilo s deficitem ve výši 3,7 milionu euro (v přepočtu 92,5 milionu korun), v návaznosti na tento ohromný schodek před časem oznámilo, že z úsporných důvodů se letos slavný barcelonský operní dům hned dvakrát přechodně uzavře, a to na tři týdny na přelomu března a dubna a také na bezmála celý měsíc v červnu, resp. červenci. Aby tomu zabránilo, bezmála pět set zaměstnanců divadla se rozhodlo pro dobrovolný odklad výplaty pololetních bonusů k základní mzdě. Divadlu tak ušetřili jeden a půl milionu Eur, které se použijí na provoz. Do kdy by odložené odměny měly být zaměstnancům vyplaceny, zatím přesně nebylo stanoveno.

Katalánský ministr kultury je se zmíněnou dohodou nadmíru spokojen. Ferran Mascarell zdůraznil, že “prestiž a budoucnost divadla dostala přednost před individuálními zájmy“ Zástupci odborů si dohodu už pochvalují podstatně méně, nicméně věří, že současná situace by mohla uspíšit rezignaci některých členů vrcholového managementu divadla, kteří jsou podle nich za obrovské ztráty tohoto operního domu zodpovědni.Zajímavé může být z tohoto pohledu srovnání například s naší dnes již samostatně neexistující Státní operou. A to především proto, že stejně jako Liceu byla i Státní opera Praha divadlem, uvádějícím jen operní a baletní inscenace. Gran Teatre del Liceu přijalo pro rok 2011 od španělského ministerstva kultury a katalánské regionální vlády dotace ve výši v přepočtu 1,21 miliardy českých korun, s tím, že tyto dotace se každoročně snižují. Státní opera Praha oproti tomu loni dostala necelých 121 milionů korun. Liceu má necelých pět stovek zaměstnaců, Státní opera – před započatou reorganizací, resp. připojením k Národnímu divadlu – necelé čtyři stovky.Liceu přitom loni odehrálo jen polovinu z počtu představení, nabízených pražskou Státní operou; obrovské rozdíly jsou i ve vstupném – zatímco cena nejdražších lístků v Liceu se pohybuje okolo 200 eur, v druhém pražském operním domě je to 1.150 korun. Srovnání tedy více než výmluvné… Když už jsme u toho: Byli by zaměstnanci v opeře u nás také ochotni jako jejich barcelonští kolegové pomoci divadlu svými odměnami?

Mohlo by vás zajímat


Reakcí (5) “Barcelonskému Liceu pomohli zaměstnanci. A co ti naši?

  1. Zamestnanci nekdejsi SOP by jiste meli sebevetsi snahu svemu divadlu pomoci, otazkou spis je, z ceho by meli ty prostredky brat, jestlize jejich platy sotva staci na uhrazeni jejich zakladnich zivotnich potreb.
    Pri te prilezitosti mne napada – kolik penez ze by se usetrilo zrusenim zbytecnych postu na ministerstvu kultury?

Napsat komentář