Nemám rád orchestry bez vlastní tváře. Valerij Gergijev v Praze

Zaplněné pražské Rudolfinum včera nadšeně aplaudovalo jednomu z nejuznávanějších dirigentů současnosti, Valeriji Gergijevovi. V první polovině zazněl Houslový koncert D dur Ludwiga van Beethovena, s naším Josefem Špačkem coby sólistou, ve druhé části večera Česká filharmonie provedla Svěcení jara Igora Stravinského. Stejný program Gergijev v Praze oddiriguje i dnes a zítra. Recenzi včerejšího koncertu připravujeme.

Valerij Gergijev - Česká filharmonie - Praha 27.1.2016 (foto Petra Hajská)
Valerij Gergijev – Česká filharmonie – Praha 27. 1. 2016 (foto Petra Hajská)

Kontroverzní Valerij Gergijev, v hudebních kruzích přezdívaný Car nebo také Ivan Hrozný, který je mimo jiné kritizován za svoji podporu přičlenění Krymu k Rusku, vedl orchestr tradičně bez dirigentské taktovky. Včerejší ovace ale rozhodně nepatřily jen jemu. Dlouhotrvající potlesk si za provedení Beethovenova jediného dokončeného koncertu a vysloužil i náš mladý koncertní mistr.

Josef Špaček - Česká filharmonie a Valerij Gergijev - Praha 27.1.2016 (foto Petra Hajská)
Josef Špaček – Česká filharmonie a Valerij Gergijev – Praha 27. 1. 2016 (foto Petra Hajská)

“Tentokrát jsme chtěli dát Josefovi příležitost s některým z dirigentských hostů. Valerij Gergijev se nám jevil jako vhodný kandidát, poněvadž je známý svou podporou mladých umělců. Josefa poznal jako koncertního mistra při svém červnovém vystoupení a jeho angažmá s potěšením akceptoval,” uvedl šéf České filharmonie David Mareček před prvním ze série Gergijevových pražských koncertů.

Mohlo by vás zajímat


Napsat komentář