200 let od svatby Carla Marii von Webera v kostele sv. Jindřicha v Praze

Dílo hudebního skladatele Carla Marii von Webera (1786, Eutin v Šlesvicko-Holštýnsku – 1826, Londýn) je celosvětově známé. V letech 1813–1816 působil jako kapelník a operní ředitel Královského stavovského divadla v Praze. Letos v listopadu uplyne dvě stě let od jeho sňatku, který byl uzavřen 4. listopadu 1817 v kostele sv. Jindřicha na Novém Městě pražském. Carl Maria von Weber už na svůj sňatek docestoval ze svého nového působiště v Drážďanech, kam byl povolán, aby zřídil německou operu, a byl ustanoven královským kapelníkem. Předtím byly Drážďany pevnou baštou italské opery.
Carl Maria von Weber (zdroj commons.wikimedia.org / portrait.kaar.at/Stahlstiche%201/image29.html)

O tomto slavném skladateli bylo napsáno mnoho literatury u nás i ve světě. Určitě stojí za zmínku výborná faktografická kniha Weberova pražská léta od Zdeňka Němce, která vyšla roku 1944, nebo heslo o něm v české hudební encyklopedii Hudební divadlo v českých zemích: Osobnosti 19. století (Jitka Ludvová a kolektiv, roku 2006) – heslo o Weberovi zpracoval Jaroslav Bužga.

Reklama

Rád bych se zaměřil na Weberův sňatek, který v průběhu psaní tohoto článku byl výrazně zpřesněn (i proti dosavadním údajům) hlavně zkoumáním matričních zápisů.

Carl Maria von Weber – portrét zhotovila Caroline Bardua v roce 1821 (zdroj archiv autora)

Nevěstou byla Caroline Brandt (1794 nebo 1793, Bonn – 1852, Drážďany), sopranistka Stavovského divadla. Ženich s nevěstou byli z hudebních rodin. Weberův otec Franz Anton byl knížecím kapelníkem u lübeckého biskupa, matka Genoveva rozená Brenner. Otec Caroliny, Christoph Brandt, byl rovněž zpěvákem – tenoristou a houslistou u kolínského biskupa, matkou byla Christiane rozená Hartmanns (bratr Caroliny byl operní zpěvák – tenorista a divadelní herec Louis Brandt).

Oddací matrika udává, že v době sňatku bylo ženichovi jednatřicet let a nevěstě čtyřiadvacet let. Obřadu v kostele sv. Jindřicha přihlížel velký počet předních pražských občanů a oddávajícím knězem byl páter Josephus de Veri.

Vážnost Carla Marii von Webera v Praze dokazují i společensky vysoce postavení svědkové – Ignaz Kleinwächter, bankéř – pro kvartetní večery u něho Carl Maria von Weber napsal smyčcová kvarteta, která se však nedochovala, a doktor medicíny Philipp Jungh, u kterého pak byla hostina po svatebním obřadu.

Rodopisce bude zajímat, že matriční zápis sňatku je kromě farnosti u sv. Jindřicha veden také ve farnosti kostela sv. Havla, lze tedy předpokládat, že do tohoto obvodu patřila slečna (Jungfrau) Caroline Brandt. Bydlela na Starém Městě pražském v domě číslo popisné 514, to jest roh ulice Melantrichovy s Havelskou a ulice V Kotcích.

Stavovské divadlo – dobová rytina (zdroj narodni-divadlo.cz)


Za pomoc při čtení a srovnávání matričních zápisů psaných v němčině, kurentem a vypsanou rukou děkuji kolegům z Archivu hl. m. Prahy, kde jsou tyto matriky uloženy. Za prvotní podnět k bádání o tomto sňatku slavného skladatele děkuji PhDr. Jiřímu Kubelkovi, který jako nevidomý vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy a věnoval se slavným ženám v hudbě.

Reklama

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na