200. výročí narození Bedřicha Smetany

Přinášíme přehled nejzajímavějších článků o Bedřichu Smetanovi.
Bedřich Smetana (zdroj Opera PLUS)
Bedřich Smetana (zdroj Opera PLUS)

Žil Bedřich Smetana na vysoké noze? Profesor Jiří Srstka, známý český odborník na umělecké právo, emeritní ředitel agentury Dilia, která spravuje autorská práva hudebních a divadelních umělců, provedl v letošním Roce české hudby zajímavý výzkum výdělků Bedřicha Smetany, které s nadsázkou porovnal se současnými finančními relacemi.

Vyšel studentský deník Bedřicha Smetany v kompletní podobě – poprvé v historii. Písemné prameny k životu a dílu Bedřicha Smetany, tedy dopisy a deníky, nebyly dosud kompletně vydány. Teprve v posledních letech vyšly první dva svazky kritické edice Smetanovy korespondence a v loňském roce byl vydán první svazek z plánovaného kritického vydání jeho deníků.

Smetana se nehraje tolik jako dříve, říká muzikoložka Olga Mojžíšová. S Olgou Mojžíšovou, muzikoložkou, kurátorkou fondu Smetana a vědeckou pracovnicí Muzea Bedřicha Smetany, jsme vedli rozhovor nejen o Smetanovi samotném, ale taktéž o vývoji dramaturgie festivalu Smetanova Litomyšl a o Zdeňku Nejedlém. Dále jsme rozebrali vydání Smetanovy korespondence a absenci kompletní kritické edice jeho děl, spory mezi smetanovci a dvořákovci a Smetanovu Triumfální symfonii.

Rodina Bedřicha Smetany a Luhačovice. Hudební skladatel Bedřich Smetana Luhačovice nikdy nenavštívil, a přece je s nimi úzce svázán prostřednictvím své rodiny i své hudby. V roce 1908 byla na luhačovickém hřbitově pochována jeho druhá manželka Betty Smetanová, po níž je v luhačovické Pražské čtvrti pojmenována i ulice. Jejich dcera Zdeňka Heydušková-Smetanová prožila v Luhačovicích více než čtvrt století. V létě 1909 byl postaven nový lázeňský dům, který byl nazván Domem Bedřicha Smetany. Jeho otevření doprovázel hudební festival zasvěcený Smetanovi, jeden z prvních českých hudebních festivalů vůbec.

Zapomenuté knižní poklady. Jabkenická léta Bedřicha Smetany (s podtitulem Příroda a život umělce) vydal Panton v Praze v roce 1968. Kniha je bohatě ilustrována fotografiemi jabkenické přírody z dílny národního umělce Karla Plicky. Autorem textu je Miloslav Malý (1922-1999), muzikolog, muzejní pracovník a organizátor, který se celoživotně věnoval odkazu Bedřicha Smetany.

Článek o významu Bedřicha Smetany pro českou hudbu nabízí souborné informace o skladatelově životě a mnoho fotografií.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


4 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments