Svatováclavský hudební festival: Chrámová romantika za zvuku starých nástrojů i swingu

Renomovaný Svatováclavský hudební festival již v úterý 3. září 2019 zahajuje velkolepým Schumannovým oratoriem svůj 16. ročník, který se bude tradičně konat až do svátku sv. Václava 28. září 2019. Nabídne 32 koncertů především duchovní či tzv. staré hudby, které rozezní kostely Moravskoslezského kraje, ale také besedy s umělci. Okřídlený festival letos oslavuje 30 let od sametové revoluce – 30 let svobody a pyšní se provedením barokní opery s loutkami, novodobými premiérami, koncerty moravskoslezských rodáků i exkluzivních zahraničních interpretů, BBC New Generation Artists, laureátů Gramophone Awards, Poznaňské filharmonie, svých rezidenčních souborů Collegium 1704, Collegium Marianum a Českého filharmonického sboru Brno, ale i Ondřeje Rumla s filharmonií.
Svatováclavský hudební festival – zahajovací koncert 10. ročníku (zdroj FB SHF)

SHF letos nabídne čtrnáct koncertů v Ostravě, z toho hned čtyři velkolepé projekty v ostravských chrámech, na kterých vystoupí renomovaný rezidenční soubor SHF Český filharmonický sbor Brno: v srdci Ostravy bude okřídlený festival zahájen v katedrále Božského Spasitele (3. 9. 2019) romantickým oratoriem Roberta Schumanna Ráj a Peri v mezinárodním sólistickém obsazení a Filharmonií Brno pod taktovkou německého dirigenta Rolanda Kluttiga. První festivalový týden zakončí (8. 9. 2019) program Vůně nesmrtelné Francie sestavený z děl Faurého a Poulenca, kdy vystoupí PKF – Prague Philharmonia s šarmantním francouzským dirigentem Philippem Bernoldem a sólisty Kateřinou Kněžíkovou a Jakubem Kettnerem.

Následující víkend (14. 9. 2019) zazní unikátní Te Deum Otto Nicolaie s předními českými sólisty a Moravskou filharmonií Olomouc pod taktovkou jejího nového šéfdirigenta Jakuba Kleckera. Festival slavnostně vyvrcholí Závěrečným koncertem věnovaným 30 letům svobody, a to pod záštitou rektora Ostravské univerzity profesora Jana Laty. V katedrále Božského Spasitele zazní program z děl Suka, Kabeláče a Dvořáka Svatý Václave nastudovaný Janáčkovou filharmonií Ostrava.

K letošnímu tématu festivalu „30 let od sametové revoluce – 30 let svobody“ dodává ředitel SHF Igor Františák: „Vždy jsem vnímal univerzitní půdu jako půdu zrozenou pro rozkvět svobodných myšlenek – navíc to bylo právě studentské hnutí, které v Listopadu 89 rozdmýchalo sametovou revoluci. Závěrečný koncert se navíc bude konat na svátek Svatého Václava, patrona naší země, k němuž se národ tradičně modlil, aby se za něj u Boha přimluvil. Tento Svatováclavský chorál byl tak hluboko zakořeněn, že se dokonce původně měl stát naší hymnou. Vedle tohoto koncertu budeme realizovat také koncert Vděčnost za svobodu v Českém Těšíně pod záštitou Mgr. Tomáše Tyrlíka, biskupa SCEAV v rámci evangelického Roku vděčnosti za svobodu. Přímo v neděli 17. listopadu od 15:00 hodin na Masarykově náměstí
v centru Ostravy se dále uskuteční v rámci projektu
SametOVA!!! debata s názvem Svobodný koncert ve svobodném kostele, a to za účasti vzácných hostů – zakládající členky SHF, sopranistky Evy Dřízgové-Jirušové a právě biskupa Tomáše Tyrlíka.

Zásadním zahraničním hostem SHF se stane Poznaňská filharmonie s dirigentem Łukaszem Borowiczem s předními polskými sólisty a Sborem Opery a Filharmonie Podleské, kteří vytvoří pátý rozsáhlý projekt SHF se svým programem Litevská mytologie / Moniuszko: Kantáty Nijoła a Milda. „Velmi si cením začínající systematické spolupráce s prvotřídními polskými tělesy. Rád bych se do budoucna zasadil o těsnou a logickou kulturní provázanost česko-polského Slezska založenou na spolupráci uměleckých špiček našich regionů zaručujících vysokou interpretační kvalitu.“ uvádí ředitel a dramaturg SHF Igor Františák.

Festivalovou řadu tzv. staré hudby bude reprezentovat prestižní český rezidenční soubor SHF Collegium 1704 s Václavem Luksem, který uvede novodobou premiéru mše Jana Dismase Zelenky či Koncert vděčnosti za svobodu, nad kterým převzal záštitu biskup SCAEV Mgr. Tomáš Tyrlík. Z rezidentů SHF vystoupí také Collegium Marianum, nyní s kontratenoristou Filippem Minecciou na koncertu věnovaném neapolským operním barokním áriím.  Koncertem Ensemble Inégal se také dovrší provedení kompletních čtyř cyklů Zelenkových nešpor systematicky uváděných na SHF. Uskuteční se také koncerty Unikátní vlámský klasicismus zásadního zahraničního hosta SHF Terra Nova Collective z Belgie.

Komorní řadu obohatí světové talenty mladé generace – BBC umělci Z.E.N. Trio (Esther Yoo, Narek Hakhnazaryan, Zhang Zuo), maďarský žesťový soubor In Medias Brass či laureáti Gramophone Awards Pavel Haas Quartet. Vystoupí také Škampovo kvarteto, které zde oslaví 30 let svého působení, či pianista Martin Kasík ve svém sólovém recitálu.

Netradiční projekty (v minulém roce balet či film v kostele) nyní SHF nabídne v podobě derniéry nádherné barokní opery s loutkami Calisto inscenované Buchtami a loutkami a prvotřídně interpretované Hanou Blažíkovou, Tomášem Králem ad. se souborem Collegium Marianum. Zazní také duchovní hudba 20. století skladatelů Pärta a Emmerta s Ensemble Opera Diversa a slovenskými interprety Milanem a Markem Paľou. SHF vždy přináší i jeden crossoverový projekt, nyní se opírá o písně Ježka, Voskovce a Wericha interpretované Ondřejem Rumlem, Matej Benko Quintetem a Jihočeskou filharmonií.

Tradiční doprovodný program festivalu (filmy, workshopy, besedy) byl letos rozšířen o festivalové preview – promítání artových či dokumentárních filmů (Minikino, 13.–15. 5. 2019) a hudebně-edukační workshopy pro děti Hudba ve zvířeti – zvíře v hudbě (ZŠ a ZUŠ Moravskoslezského kraje, 24.–27. 6. 2019). Během samotného festivalu proběhnou dvě besedy s umělci v ostravském Knihcentru, a to 13. 9. 2019 s dirigentem Jakubem Kleckerem a sopranistkami Evou Dřízgovou-Jirušovou a Veronikou Holbovou a dále 27. 9. 2019 k závěru festivalu s jeho ředitelem Igorem Františákem a dirigentem Robertem Kružíkem. Nově SHF navázal partnerství s jeho spřátelenými kavárnami a hospůdkami (Fér Café a Hospůdka u Köhlera v Ostravě, Lucy’s Piano Café & Jazz a Big Blond Coffee ve Frýdku-Místku) a dal tak podnět k vytvoření sítě festivalových kaváren a hospůdek.

Novinkou festivalu je také vydání rozšířeného bulletinu-magazínu plného rozhovorů s umělci, doprovodných textů o zajímavostech koncertů či fotogalerii 15 let SHF. Návštěvníci si tuto unikátní knihu mohou zakoupit od začátku festivalu, bonusem jsou slevové kupony do festivalových podniků, ale také na koncerty SHF Hudebních výletů podzim–zima.

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat