Národní divadlo připomene komorním koncertem terezínské skladatele

Komorní koncert v sobotu 19. října 2019 od 11:00 hodin v Národním divadle nabídne posluchačům hudební díla, která vznikla v tíživém a tragickém období evropských dějin – 30. a 40. letech minulého století. Koncert připomene především tři mimořádně zajímavé, tzv. „terezínské skladatele“ Pavla Haase, Hanse Krásu a Viktora Ullmanna, od jejichž smrti v Osvětimi letos uplyne 75 let.
Komorní koncert Hudba terezínských skladatelů a jejich současníků k 75. výročí smrti Pavla Haase, Hanse Krásy a Viktora Ullmanna (zdroj ND)

Zazní Šest písní na verše Alberta Steffena Viktora Ullmanna z roku 1937, Krásova Passacaglia a fuga pro smyčcové trio z roku 1943 a Sedm písní v lidovém tónu na slova F. L. Čelakovského Pavla Haase z roku 1940. Program doplní Mazurka – Nocturne Bohuslava Martinů z roku 1949 a závěrečný Phantasy Quartet od génia evropské hudby Benjamina Brittena pro hoboj, housle, violu a violoncello z roku 1932.

Komorní koncert Hudba terezínských skladatelů a jejich současníků k 75. výročí smrti Pavla Haase, Hanse Krásy a Viktora Ullmanna připravil sólohobojista Orchestru ND Vratislav Vlna společně se sólovioloncellistou Orchestru ND Bledarem Zajmim. Sólového partu v písních Pavla Haase a Viktora Ullmanna se ujala sólistka Opery ND mezzosopranistka Michaela Zajmi.

Pavel Haas v Terezíně zkomponoval mimo jiné Čtyři písně na slova čínské poezie pro bas a klavír, ve kterých zpíval jeho spoluvězeň, budoucí sólista Národního divadla Karel Berman. Hans Krása byl žákem Alexandra Zemlinského a studoval také u Alberta Roussela v Paříži. Živil se jako korepetitor v Novém německém divadle (dnešní Státní opeře) a po deportaci do Terezína se významně podílel na kulturním dění v táboře. Jeho dětská opera Brundibár byla nejúspěšnějším terezínským představením s více než padesáti reprízami. Viktor Ullmann studoval hudbu ve Vídni u Arnolda Schönberga, poté působil v pražském Novém německém divadle jako sbormistr a později jako dirigent. V Terezíně vytvořil například operu Císař Atlantidy, která však nakonec nebyla kvůli obavám z nacistické msty provedena.

V roce 1944 povolili nacisté Mezinárodnímu výboru Červeného kříže navštívit Terezín. Po téměř roční „zkrášlovací“ akci koncentračního tábora se do Terezína vydala tříčlenná dánsko-švýcarská delegace. Šestihodinová prohlídka města byla zakončena představením dětské opery Brundibár. Velká mystifikace se nacistům povedla, a tak ji zopakovali ještě natočením propagandistického filmu s názvem Vůdce daroval Židům město. Následně nacisté transportovali 18 000 vězňů včetně autora opery Brundibár Hanse Krásy i dětí, které v ní zpívaly, do Osvětimi. Pavel Haas, Hans Krása a Viktor Ulmann byli do Osvětimi převezeni 16. října v tzv. „uměleckém“ transportu, a krátce po příjezdu byli zavražděni v plynové komoře.

 

Komorní koncert
Hudba terezínských skladatelů a jejich současníků k 75. výročí smrti Pavla Haase, Hanse Krásy a Viktora Ullmanna
Národní divadlo 19. října 2019 od 11:00 hodin

Program:
Benjamin Britten: Phantasy Quartet pro hoboj a smyčce op. 2
Pavel Haas: Sedm písní v lidovém tónu na slova F. L. Čelakovského op. 18
Hans Krása: Passacaglia a fuga pro smyčcové trio
Viktor Ullmann: Šest písní na verše Alberta Steffena op. ll
Bohuslav Martinů: Mazurka-Nocturne pro hoboj a smyčcové trio

Účinkují:
Michaela Zajmi (zpěv)
Vratislav Vlna (hoboj)
Ondřej Hás (housle)
Helena Vovsová (viola)
Bledar Zajmi (violoncello)

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na