Týden s hudbou (135)

kalendářVe čtvrtek 3. prosince se v historické budově Slovenského národního divadla v Bratislavě uskuteční repríza Lazebníka sevillského, ve které vystoupí jako hosté sopranistka Adriana Kučerová v úloze Rosiny a basista Štefan Kocán, který ztvární Basilia.

Slovenské národné divadlo Bratislava (foto sk.wikipedia.org)
Slovenské národné divadlo Bratislava (foto sk.wikipedia.org)

Slovenská filharmonie připravila na čtvrtek 3. a na pátek 4. prosince koncert Čajkovskij, Šostakovič. Sólistou večera bude Umberto Clerici (violoncello). Pod taktovkou Keri-Lynn Wilson zazní Čajkovského symfonická fantazie Bouřka a Variace na rokokové téma spolu s Šostakovičovou Symfonií č. 1 f mol.

 

Praha
S českými Romy a uprchlíky, kteří dočasně žijí či žádají o azyl v České republice, bude pracovat britsko-australská choreografka Bridget Fiske. Hostitelem její umělecké rezidence je společnost Tanec Praha, která je součástí evropského projektu Be SpectACTive! Výstupy mohou vidět diváci v pondělí 30. listopadu ve studiu Truhlárna. Výsledné představení bude uvedeno v prosinci během poslední rezidence choreografky v rumunském Sibiu.

V pondělí 30. listopadu vystoupí v Českém muzeu hudby Dechové kvinteto PKF – Prague Philharmonia ve složení Jiří Ševčík (flétna), Vladislav Borovka (hoboj), Jan Brabec (klarinet), Václav Fürbach (fagot) a Jan Musil (lesní roh). Program večera tvoří skladby Haydna, Milhauda, Ligetiho a Rejchy. Dále orchestr PKF – Prague Philharmonia v rámci své abonentní řady A připravil dvojici koncertů s podtitulem Hraběcí večírek. Uskuteční se v úterý 1. a ve středu 2. prosince v Lobkowiczkém paláci na Pražském hradě a představí se na nich Stefan Dohr, první hornista Berlínských filharmoniků. Na programu je Mozartův Koncert pro lesní roh a orchestr, Rossiniho Sonáta pro smyčce a Antiche danze ed arie od Ottorina Respighiho.

Stefan Dohr (foto brassacademy.com)
Stefan Dohr (foto brassacademy.com)

V rámci festivalu Kultura v srdci Prahy se v úterý 1. prosince uskuteční v Koncertním sále Pražské konzervatoře koncert České trio a jejich následovníci. Koncert bude věnován nejen souboru České trio, ale i triu talentovaných žáků ve složení Libor Suchý (klarinet), Josef Ťupa (cello) a Magdaléna Ochmanová (klavír), kteří se prostřídají v skladbách Ludwiga van Beethovena, Josefa Suka, Johannese Brahmse i Antonína Dvořáka.

Na Nové scéně Národního divadla vystoupí v úterý 1. prosince v pořadu Hovory s… Petr Zuska, umělecký šéf Baletu Národního divadla, který se divákům představí v živém rozhovoru o životě, o choreografické tvorbě a hlavně o nově připravované premiéře baletu Louskáček a Myšák Plyšák. Role moderátora se ujme Viktor Preiss. Připraveny jsou ukázky z chystané inscenace.

Ve čtvrtek 3. prosince bude koncertní sál Pražské konzervatoře patřit italské hudbě. Program s podtitulem Gusto di Italia, sestavený především ze známých částí slavných italských oper, přednese pod taktovkou svého italského šéfdirigenta Graziana Sanvita Podkrkonošský symfonický orchestr. Sólisty večera budou Matěj Hřib (klarinet), Josef Kurfiřt (baryton) a bývalý absolvent Pražské konzervatoře, dnes sólista Opery Národního divadla, Aleš Hendrych (bas).

Vánoce patří především dětem a právě pro ně připravil Balet Národního divadla dárek v podobě již zmíněné nové premiéry s názvem Louskáček a Myšák Plyšák. Po jedenácti letech uvádění verze režiséra a choreografa Youriho Vàmose se ve čtvrtek 3. a v pátek 4. prosince uskuteční premiéra, jejímž tvůrcem je Petr Zuska. Scénu vytvořil Pavel Svoboda, kostýmy Alexandra Grusková, světelný design Daniel Tesař a animace Šimon Koudela a Karel Mařík. V hlavních rolích se alternují Klára Jelínková a Kristina Kornová (Ty), Štěpán Pechar a Mathias Deneux (Já), Miho Ogimoto a Alina Nanu (Máma), Giovanni Rotolo, Ondřej Vinklát a Dmytro Tenytskyy (Táta), Jiří Kodym a Marek Svobodník (Mikuláš) a Magdalena Matějková a Aya Watanabe (Anděl).

Louskáček a Myšák Plyšák - choreografie Petr Zuska (vizuál) - Balet ND Praha (foto ND Praha)
Louskáček a Myšák Plyšák – choreografie Petr Zuska (vizuál) – Balet ND Praha (foto ND Praha)

Česká filharmonie letos pořádá již třetí ročník adventních koncertů. V Sukově síni Rudolfina se každou adventní neděli odehrají dva, což dohromady znamená osm různých programů, které připravili filharmonici se svými komorními soubory. K adventní atmosféře se dobře hodí barokní hudba – proto právě ona dominuje programové nabídce. V neděli 6. prosince se od 15 hodin koná Jazzové adventní odpoledne. Skladby Miroslava Noska a Tomáše Reindla představí Nakara ve složení Miroslav Nosek (kytara), Jan Keller (violoncello) a Tomáš Reindl (tabla, perkuse). Další adventní koncert pak začne v 17.30 a České filharmonické kvarteto ve složení Štěpán Pražák (1. housle), Viktor Mazáček (2. housle), Jiří Poslední (viola) a Jakub Dvořák (violoncello) zahrají Mozartův Smyčcový kvartet č. 23 F dur, Beethovenův Smyčcový kvartet č. 3 c moll a výběr skladeb z Janáčkova cyklu Po zarostlém chodníčku.

 

Regiony
Kontrabasista Avishai Cohen přijede v pondělí 30. listopadu do Brna. V Boby Centru představí projekt nazvaný An Evening With Avishai Cohen, který kombinuje jazz a world music se zvukem symfonického orchestru. Cohen spolu s aranžérem Robertem Sadinem upravil svoje oblíbené autorské i převzaté skladby pro více než padesátičlenný orchestr. Jedním z prvních koncertů je právě ten brněnský s Filharmonií Brno, se kterou se o dva dny později představí i ve vídeňském sále Konzerthausu.

Avishai Cohen (foto smallworldmusic.com)
Avishai Cohen (foto smallworldmusic.com)

Soubor Ensemble Opera Diversa připravil na čtvrtek 3. prosince do Mozartova sálu Reduty premiéru operní frašky Miloše Štědroně o Velké francouzské revoluci Chameleon podle textu Ludvíka Kundery. V hlavních rolích se představí Aleš Janiga, David Vonšík, Aleš Procházka, Jiří Miroslav Procházka, Michal Marhold, Michael Robotka, Kristýna Vylíčilová a Michaela Baladová. Inscenační tým tvoří režisér Tomáš Studený, scénografka Sylva Marková a dirigentka Gabriela Tardonová.

V kulisách sestavených z desítek starých oken zkouší operní soubor Národního divadla Brno inscenaci Hubičky od Bedřicha Smetany. Okna jsou symbolem až bulvární pozornosti, kterou vesnická komunita věnuje ústřední dvojici opery – tvrdohlavé Vendulce a Lukášovi. Režisérkou je Linda Keprtová, scénu navrhla Eva Jiřikovská. Vendulku si v nové inscenaci zazpívají Daniela Straková-Šedrlová nebo Pavla Vykopalová, v úloze Lukáše alternují Aleš Briscein a Petr Levíček. Premiéru hostí v pátek 4. prosince Janáčkovo divadlo.

Bedřich Smetana: Hubička - ND Brno 2015 (foto NDB)
Bedřich Smetana: Hubička – ND Brno 2015 (foto NDB)

Severočeské divadlo Ústí nad Labem připravilo na pátek 4. prosince premiéru romantického klasického baletu Giselle v režii Margarity Pleškové a s výpravou Josefa Jelínka. V hlavních rolích se v premiéře představí Michaela Gupfinger (Giselle), Vladimír Gončarov (Vévoda Albert), Roberts Skujenieks (Hilarion), Róbert Király (Wilfrid) a Zuzana Novoborská (Myrtha). Orchestr řídí Milan Kaňák.

Slezské divadlo Opava nachystalo na neděli 6. prosince premiéru muzikálu autorského tria Vlastimil Hála, Jan Rychlík a Jiří Brdečka Limonádový Joe, která je společným projektem souboru činohry a opery. Pod inscenací je režijně podepsán Dominik Beneš, choreografii vytvořila Kristýna Martinovská, výpravu Zuzana Přidalová, hudebně na ní spolupracoval a hudební supervizi drží Damiano Binetti, sbor řídí Kremena Pešakova. V roli Limonádového Joa se alternují Roman Harok a Vratislav Běčák, Horáce nastudoval Martin Valouch, v roli arizonské pěnice Tornádo Lou se střídají Hana Fialová, Šárka Vykydalová a Katarína Jorda. Winnifred vytvořily Tereza Bartošová a Tereza Kavecká.

 

kalendářZaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí

Závěr uplynulého týdne přinesl dvě smutné zprávy: v pátek v Bratislavě zemřela ve věku dvaasedmdesáti let bývalá přední dlouholetá sólistka Opery Slovenského národního divadla Anna Starostová. Sólistkou bratislavského souboru byla od roku 1975. A v Paříži v sobotu skonal švýcarský scenárista, herec a režisér Luc Bondy. Bylo mu sedmašedesát let a na svém kontě má i řadu operních inscenací.

 

Praha
V úterý na prologu festivalu Dny Bohuslava Martinů v Zrcadlové kapli Klementina poprvé v Česku zazněla Martinů skladba Fantasie pro těremin, hoboj, smyčcový kvartet a klavír. Dále program nabídl skladby Benjamina Brittena a Christophera Tarnowa, na nástroj považovaný za předchůdce syntezátorů, který nese jméno svého vynálezce, ruského profesora fyziky Leona Těremina, zahrála svoji vlastní skladbu Carolina Eyck. Dalším sólistou večera byl hobojista Vilém Veverka.

V úterý začal předprodej prvního koncertu nadcházejícího ročníku festivalu Dvořákova Praha, a to dvořákovského matiné s belgickým orchestrem Anima Eterna Brugge s dirigentem Josem Van Immerseelem. Ikonická symfonie „Z Nového světa“ zazní v rámci festivalu poprvé v provedení na dobové nástroje, tedy tak, jak zněla v době svého vzniku. Ohlášeno je i autentické provedení symfonické básně Vodník. Koncert je naplánován na 17. září 2016 do Dvořákovy síně Rudolfina.

Anima Eterna Brugge (foto Alex Vanhee)
Anima Eterna Brugge (foto Alex Vanhee)

Ve čtvrtek se uskutečnil další z koncertů devátého festivalového cyklu souboru Ensemble Inégal. Na programu byly kompozice českého rodáka Samuela Capricorna Dixit Dominus a Magnificat spolu s novodobými premiérami jeho dalších dosud neznámých děl. Společně s Ensemble Inégal vystoupil německý soubor Batzdorfer Hofkapelle se svým uměleckým vedoucím a houslistou Danielem Deuterem.

Italský tenorista Andrea Bocelli na sobotním koncertě v O2 areně nabídl klasické árie z italských i světových oper, písně z nového alba i skladby úzce spjaté s atmosférou Vánoc. Spolu s Bocellim vystoupila sopranistka Maria Aleida a kytarové duo CARisMA, které tvoří Magdalena Kaltcheva z Bulharska a italský hudebník Carlo Corrieri. S Aleidou zazpíval slavný tenor populární duety za doprovodu Českého národního symfonického orchestru pod taktovkou Marcella Roty.

 

Regiony.
Radní Opavy odvolali ve středu ředitele Slezského divadla v Opavě Karla Drgáče. Dočasně jej nahradí dosavadní zástupce ředitele Martin Dobeš. Radní tak vyhověli žádosti zastupitelů, kteří odvolání doporučili na pondělním mimořádném zasedání. Divadlo vedl Drgáč od července, s řadou zaměstnanců ale byl ve sporu. Podřízení si stěžovali, že je arogantní a nekompetentní. Ze 170 pracovníků divadla se 130 podepsalo pod výzvu k jeho odvolání.

Ve středu Muzeum města Brna informovalo o úmrtí brněnské výtvarnice Inez Tuschnerové, která zemřela o minulém víkendu ve věku osmdesáti tří let. Věnovala se například tapisériím a dalším textilním formám, často spolupracovala s architekty. Je autorkou mnoha divadelních i televizních kostýmů. Všechny roviny její tvorby spojuje podle odborníků hluboký cit pro materiál a expresivní výtvarné gesto.

Inez Tuschnerová (foto archiv Moravského zemského muzea)
Inez Tuschnerová (foto archiv Moravského zemského muzea)

Jihočeské divadlo uvedlo v pátek první baletní premiéru letošní sezony. Na představení s názvem Pas de trois se podílel umělecký šéf baletu Jihočeského divadla Attila Egerházi, skladatel a dirigent Mário De Rose a houslista Pavel Šporcl. Baletní inscenace představila dvě nové choreografie Egerháziho, první nazvanou Sounds and pictures a druhou Ztracené a znovu nalezené (Lost and found). Pro Egerháziho jde o jedno z posledních představení na jihu Čech. V červnu příštího roku převezme vedení baletního souboru Jihočeského divadla Lukáš Slavický.

Moravské divadlo Olomouc uvedlo v sobotu premiéru inscenace o bájném Odysseovi. Taneční titul ztvárnily děti z Baletního studia při Moravském divadle společně se členy zdejšího baletního souboru. Inscenaci o Odysseovi a jeho dobrodružné cestě z Tróje do rodné Ithaky pro ně připravil režisér a choreograf Robert Balogh, účinkuje v ní téměř šedesát dětí ve věku od čtyř do šestnácti let a profesionální tanečníci. Scénu navrhl Eduard Přikryl, kostýmy Roman Šolc.

Odysseus - choreografie Robert Balogh - Baletní studio při Moravském divadle Olomouc - (foto FB MD Olomouc)
Odysseus – choreografie Robert Balogh – Baletní studio při Moravském divadle Olomouc – (foto FB MD Olomouc)

Prvních 82 tisíc korun na opravu vzácných barokních varhan v kostele v Manětíně na Plzeňsku vynesla sobotní benefiční dražba. Spolek Svět podle Jakuba rozdal loni na jaře členům Unie výtvarných umělců z Plzeňska sedmašedesát dřevěných malířských palet, které výtvarníci namalovali či jinak dotvořili. Celý rok kolekce putovala po kraji na několika výstavách, v sobotu se poprvé část palet dražila. Na zahájení nutné rekonstrukce a vyrobení přesných kopií nejvíc ohrožených cínových píšťal manětínského kostela je zpočátku potřeba alespoň 100 tisíc korun.

 

kalendářVýročí
Před sto lety, 2. prosince 1915 zemřel v Praze hudební skladatel Jan Malát (narozen 16. června 1843). Byl také pedagogem a sběratelem a upravovatelem lidových písní. Z rozsáhlé pedagogické činnosti se stala nejznámější Praktická škola hry na housle. V desítkách různých souborů postupně vyšlo několik set sebraných písní a přes tisíc písňových úprav. Dodnes živá je i část vlastní skladatelské tvorby – od písní přes orchestrální skladby až ke dvěma operám.

Před osmdesáti lety, 6. prosince 1935 zemřel v Brně tenorista Vladimír Tomš (narozen 12. března 1900). Rok působil ve Státním divadle Ostrava: poprvé tu vystoupil v roce 1929 jako Smetanův Dalibor, zpíval zde i Verdiho Radama a dokonce Wagnerova Parsifala. V pražském Národním divadle byl angažován v letech 1930-1935, ztvárnil tu desítky rolí především českého repertoáru, mimo jiné Jeníka v Prodané nevěstě. Tuto postavu mu svěřil i Otakar Ostrčil ve svojí gramofonové nahrávce z roku 1933.

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat