Aida, Salome a Lohengrin. Met a Bolšoj hlásí společné koprodukce s Netrebko jako hlavní hvězdou

Moskevské Velké divadlo a newyorská Metropolitní opera se dohodly na společném nastudování tří oper, v nichž se hlavní ženské role zhostí ruská operní hvězda Anna Netrebko.

Anna Netrebko (zdroj c1.staticflickr.com)

Na tiskové konferenci v Moskvě to dnes oznámili ředitelé obou operních domů Vladimir Urin a Peter Gelb. Koprodukční spolupráce dvou slavných souborů, plánovaná na léta 2019–2022, se uskuteční poprvé.

Ruská sopranistka se představí v Aidě Giuseppe Verdiho, v Salome Richarda Strausse a v Lohengrinovi Richarda Wagnera. Všechny tři opery budou inscenovat jak Velké divadlo v Moskvě, tak i Metropolitní opera v New Yorku. Na projektu, který šéfové obou operních scén dojednávali rok, budou spolupracovat oba umělecké soubory i technický personál.

„Společné tvůrčí projekty s Met byly naším dávným snem,” komentoval dnes společné nastudování slavných oper generální ředitel Velkého divadla Vladimir Urin. „Technická základna Velkého divadla prošla nedávno obnovou, v divadle pracují skuteční profesionálové a jeho dílny jsou z nejlepších na světě,” nešetřil chválou generální manažer Metropolitní opery Peter Gelb.

Koprodukce, mezi operními scénami nepříliš obvyklá, má podle Petera Gelba umělecké i ekonomické výhody. Pro interprety je navíc podle něj takový projekt velmi přitažlivý, protože mohou pracovat hned s dvěma divadly najednou.

Metropolitní opera New York; Bolšoj těatr Moskva (zdroj commons.wikimedia.org/Marcel René Kalt; commons.wikimedia.org/Bruce Turner)

Obsazení jednotlivých rolí podle ruských médií není ještě jasné – s výjimkou Anny Netrebko, která bude zpívat jak v Moskvě, tak v New Yorku. Aidu bude režírovat Američan Michael Mayer, držitel divadelní ceny Tony, Salome Němec Claus Guth a pro režii Lohengrina byl vybrán britský režisér Phelim McDermott.

Newyorské premiéry má dirigovat Yannick Nézet-Séguin, který se v roce 2020 ujme funkce hudebního ředitele Metropolitní opery, orchestr Velkého divadla bude řídit jeho šéfdirigent Tugan Sokhiev.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na