Aida, Salome a Lohengrin. Met a Bolšoj hlásí společné koprodukce s Netrebko jako hlavní hvězdou

Moskevské Velké divadlo a newyorská Metropolitní opera se dohodly na společném nastudování tří oper, v nichž se hlavní ženské role zhostí ruská operní hvězda Anna Netrebko.

Anna Netrebko (zdroj c1.staticflickr.com)

Na tiskové konferenci v Moskvě to dnes oznámili ředitelé obou operních domů Vladimir Urin a Peter Gelb. Koprodukční spolupráce dvou slavných souborů, plánovaná na léta 2019–2022, se uskuteční poprvé.

Ruská sopranistka se představí v Aidě Giuseppe Verdiho, v Salome Richarda Strausse a v Lohengrinovi Richarda Wagnera. Všechny tři opery budou inscenovat jak Velké divadlo v Moskvě, tak i Metropolitní opera v New Yorku. Na projektu, který šéfové obou operních scén dojednávali rok, budou spolupracovat oba umělecké soubory i technický personál.

„Společné tvůrčí projekty s Met byly naším dávným snem,” komentoval dnes společné nastudování slavných oper generální ředitel Velkého divadla Vladimir Urin. „Technická základna Velkého divadla prošla nedávno obnovou, v divadle pracují skuteční profesionálové a jeho dílny jsou z nejlepších na světě,” nešetřil chválou generální manažer Metropolitní opery Peter Gelb.

Koprodukce, mezi operními scénami nepříliš obvyklá, má podle Petera Gelba umělecké i ekonomické výhody. Pro interprety je navíc podle něj takový projekt velmi přitažlivý, protože mohou pracovat hned s dvěma divadly najednou.

Metropolitní opera New York; Bolšoj těatr Moskva (zdroj commons.wikimedia.org/Marcel René Kalt; commons.wikimedia.org/Bruce Turner)

Obsazení jednotlivých rolí podle ruských médií není ještě jasné – s výjimkou Anny Netrebko, která bude zpívat jak v Moskvě, tak v New Yorku. Aidu bude režírovat Američan Michael Mayer, držitel divadelní ceny Tony, Salome Němec Claus Guth a pro režii Lohengrina byl vybrán britský režisér Phelim McDermott.

Newyorské premiéry má dirigovat Yannick Nézet-Séguin, který se v roce 2020 ujme funkce hudebního ředitele Metropolitní opery, orchestr Velkého divadla bude řídit jeho šéfdirigent Tugan Sokhiev.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat