Album Smetanova tria bylo nominované na cenu britského časopisu

Kompletní nahrávka klavírních trií Bohuslava Martinů v podání Smetanova tria je mezi třemi alby, která jsou nominována na cenu britského časopisu BBC Music Magazine Awards v kategorii komorní hudby. Smetanovo trio tuto cenu získalo už v roce 2007 za nahrávku Dvořákových trií. Veřejné hlasování začalo 20. ledna a skončí 24. února. Vítězové jednotlivých kategorií budou oznámeni 19. dubna.

Smetanovo trio – Jitka Čechová (klavír), Jiří Vodička (housle) a Jan Páleníček (violoncello) (foto Smetanovo trio)

„Jedná se o druhou nejvýznamnější britskou hudební cenu v klasické hudbě hned po ‘Oscarech klasické hudby’, ocenění měsíčníku Gramophone. Odborná porota nejdříve v každé kategorii vybrala tři alba a o vítězích bude nyní rozhodovat veřejnost,” uvedl šéfproducent klasické hudby Supraphonu Vlčinský.

Cenu BBC Music Magazine Awards dostalo v roce 2007 také Kvarteto Pavla Haase, a to jako objev roku. Více informací k soutěži se nachází zde .

Smetanovo trio tvoří Jitka Čechová (klavír), Jiří Vodička (housle) a Jan Páleníček (violoncello). Původní Smetanovo trio, založené ve třicátých letech dvacátého století Josefem Páleníčkem a po roce 1945 působící pod jménem České trio, patřilo k nejvýznamnějším českým souborům.

Trio hraje klavírní díla nejen od Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka, ale také od Johannese Brahmse, Franze Schuberta a mnoha dalších skladatelů. Nominovaný komplet klavírních trií Bohuslava Martinů podle Vlčinského skýtá jedinečný vhled do vývoje skladatelovy neustále se proměňující hudební řeči od třicátých do padesátých let. Zároveň jde o výpověď o samotném Bohuslavu Martinů jako člověku a o jeho myšlení.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na