Album Smetanova tria bylo nominované na cenu britského časopisu

Kompletní nahrávka klavírních trií Bohuslava Martinů v podání Smetanova tria je mezi třemi alby, která jsou nominována na cenu britského časopisu BBC Music Magazine Awards v kategorii komorní hudby. Smetanovo trio tuto cenu získalo už v roce 2007 za nahrávku Dvořákových trií. Veřejné hlasování začalo 20. ledna a skončí 24. února. Vítězové jednotlivých kategorií budou oznámeni 19. dubna.

Smetanovo trio – Jitka Čechová (klavír), Jiří Vodička (housle) a Jan Páleníček (violoncello) (foto Smetanovo trio)

„Jedná se o druhou nejvýznamnější britskou hudební cenu v klasické hudbě hned po ‘Oscarech klasické hudby’, ocenění měsíčníku Gramophone. Odborná porota nejdříve v každé kategorii vybrala tři alba a o vítězích bude nyní rozhodovat veřejnost,” uvedl šéfproducent klasické hudby Supraphonu Vlčinský.

Cenu BBC Music Magazine Awards dostalo v roce 2007 také Kvarteto Pavla Haase, a to jako objev roku. Více informací k soutěži se nachází zde .

Smetanovo trio tvoří Jitka Čechová (klavír), Jiří Vodička (housle) a Jan Páleníček (violoncello). Původní Smetanovo trio, založené ve třicátých letech dvacátého století Josefem Páleníčkem a po roce 1945 působící pod jménem České trio, patřilo k nejvýznamnějším českým souborům.

Trio hraje klavírní díla nejen od Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka, ale také od Johannese Brahmse, Franze Schuberta a mnoha dalších skladatelů. Nominovaný komplet klavírních trií Bohuslava Martinů podle Vlčinského skýtá jedinečný vhled do vývoje skladatelovy neustále se proměňující hudební řeči od třicátých do padesátých let. Zároveň jde o výpověď o samotném Bohuslavu Martinů jako člověku a o jeho myšlení.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat