Album týdne Normana Lebrechta: Tigran Mansurjan – Con anima

Britský hudební kritik a publicista Norman Lebrecht si pro svou dnešní recenzi vybral album Tigrana Mansurjana "Con anima". Mezi ostatními členy arménské diaspory na tomto albu hraje významnou roli violistka Kim Kashkashian.

Tigran Mansurjan: Con anima (ECM New Series) (zdroj Amazon)

Tím, že napíši recenzi na toto album, se na mě uvalí obvinění, že jsem si vybral favorita ve válce mezi Arménií a Ázerbájdžánem o území jménem Náhorní Karabach – tak je tento často přehlížený konflikt malicherný. Tigran Mansurjan (pozn. redakce: náš exkluzivní rozhovor se skladatelem zde) je, jak jméno napovídá, Arménec. Narodil se v Bejrútu v roce 1939 uprchlíkům turecké genocidy v Arménii. V 50. letech se vrátil do Jerevanu a tam spokojeně komponoval během sovětské totality i po ní.

Titulní nahrávka tohoto alba je meditativní skladba pro sextet na téma kvartetu č. 13 Dmitrije Šostakoviče, sestávající ze směsi kurtagovských fragmentů a dlouhých křesťanských modliteb. Soustředěnost je u tohoto díla tak vysoká, že se každá nota zdá být před umístěním na notovou osnovu a vypuštěním do vzduchu vyleštěná a zabalená v celofánu. V těchto zároveň napjatých i triviálních časech možná zjistíte, že poslech skladby Con anima, je jeden z nejlepších způsobů, jak strávit dalších 15 minut života.

O nic méně spirituální je Agnus Dei pro housle, klarinet, violoncello a klavír, skladba k památce předčasně odchodivšího houslisty Olega Kargana, ve které se mísí arménské melodie a osobitá atmosféra klezmeru se špetkou amerického folklóru Aarona Coplanda.

Mansurianův styl je nezaměnitelný. Jeho hudební tvarosloví je arménské, ale jeho skladby zároveň odkazují na minimalizmus, atonalitu i mikrotóny. Jeho 3. smyčcový kvartet z roku 1993 se chvěje očividnou úzkostí a možná odráží post-sovětské praskliny v jeho tvůrčím světě.

Arménská violistka Kim Kashkashian hraje mezi ostatními členy arménské diaspory na tomto albu významnou roli, ale opravdovou hvězdou toho alba je sám skladatel – a nezapomeňme také na samotnou nahrávací značku ECM, která v posledních letech učinila tolik, aby nám Mansuriana a jeho unikátně arménský styl zprostředkovala. Doufejme, že bude tento skladatel moci dále pokojně komponovat.

Ukázka:

Con anima – Chamber Music by Tigran Mansurian
Tigran Mansurian

Kim Kashkashian, viola
Movses Pogossian, housle
Varty Manouelian, housle
Boris Allakhverdyan, klarinet
Michael Kaufman, violoncello
Steven Vanhauwaert, klavír
Tatevik Mokatsian, klavír
Teng Li, viola
Karen Ouzounian, violoncello

Label: ECM
Datum vydání: 6. listopadu 2020

Hodnocení Normana Lebrechta: ****/*****

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments