Anda-Louise Bogza: Pro mne je Praha stále srdcem Evropy

  1. 1
  2. 2
  3. 3

V Praze žiji už dlouho… Tady jsem také studovala a měla jsem tu rodinu. Můj manžel chtěl, abych v Praze zůstala, takže jsem zde začala zpívat a potom i dostala angažmá současně ve Státní opeře a v Národním divadle. Dnes už jsem česká občanka a Praha je mým domovem, i když jsem často v zahraničí nebo v Rumunsku. Naštěstí má Praha překrásné operní domy: Stavovské divadlo mě vždycky fascinovalo už tím, že tady dirigoval můj milovaný Mozart! Zpívala jsem zde také často Donnu Annu v různých produkcích a režiích. Praha je pro mne opravdu srdce Evropy, miluji ji možná víc než Paříž, Řím nebo Vídeň. Rozhodně měla rozhodující vliv na můj osobní život a na mé umělecké začátky.

Navzdory vašim zahraničním úspěchům, o kterých jsme mluvili, zůstáváte nadále věrna Národnímu divadlu, především pak své domovské scéně ve Státní opeře. Určitě dokážete říci, proč zpíváte ráda právě tady – a možná i co byste na pražských scénách ráda změnila k lepšímu… A jak se vám zpívá v dalších operních domech České republiky?

Je to tak, jsem věrná Národnímu divadlu, protože jsem se zde naučila spoustu hezkých rolí a účinkovala jsem v překrásných inscenacích, například jako Aida, Donna Anna, Desdemona, Leonora, Maddalena, Liù, Turandot, Minnie, Tosca, Abigaille nebo Santuzza. Nedá se zapomenout ani na Zásnuby ve snu skladatele Hanse Krásy (role Sina ve Státní opeře), nebo na Káťu Kabanovou, Jenůfu nebo na Pikovou dámu (role Elisy v Národním divadle). Pražské operní budovy mají nádhernou akustiku!

Giuseppe Verdi: Trubadúr - A.L.Bogza (Leonora) - Státní opera Praha (foto Lubomír Nedbal)
Anda-Louise Bogza jako Leonora – Státní opera Praha (foto Lubomír Nedbal)

V Praze jsem zažila různá vedení a různé ředitele. Všichni měli svoje vlastní názory a každý zkusil něco měnit k lepšímu. Mimo jiné je pro divadlo důležitá reklama a propagace, a to se dá zlepšovat kdykoliv… Operní publikum chodí na dobré inscenace, zkrátka tam, kde je kvalitní režie, scénografie, nastudování a interpreti. Operní tvorba a operní představení vyžaduje celkově velmi komplexní a synkretický projev, kde všechno hraje důležitou roli. Já osobně podporuji logické, zajímavé, atraktivní současné operní produkce, ale určitě nejsem ani proti takzvanému „retro stylu“ – tradičním inscenacím, které mohou být stále moderní, aktuální a oblíbené.

Často zpívám i v Národním divadle v Brně. Miluji jeviště Janáčkovy opery, je obrovské a přitom má fantastickou akustiku. Zpívala jsem i v opeře v Ostravě, v Opavě a ve staré operní budově v Plzni, kde je taktéž výborná komornější akustika a překrásná architektura.

V minulé sezoně přibyla do vašeho repertoáru Lady Macbeth a v letošní sezoně zpíváte Maddalenu v Andreovi Chénierovi. Plníte si oběma rolemi svůj „umělecký sen“? A které role byste si ráda zazpívala v budoucnu, případně ke kterým byste se ráda vrátila? Narážím například na Minnii v Pucciniho Děvčeti ze Západu, za níž jste obdržela Cenu Thálie…

Role Maddaleny a také role Lady Macbeth jsou napsány pro „lirico-spinto“ a „spinto“ soprán, jak to kategorizují italští odborníci. Jsou to těžké dramatické role, které jsem dříve neměla čas zpívat a jsem ráda, že jsem se k nim konečně dostala. V budoucnu bych ráda interpretovala roli Giocondy ze stejnojmenné opery Amilcare Ponchielliho a doufám, že někdy budu zpívat roli nesmrtelné Emilie Marty z Janáčkovy Věci Makropulos. Chtěla bych také ztvárnit Ariadnu ze Straussovy opery Ariadna na Naxu, titulní Giordanovu Fedoru, Juditu z Bártokovy opery Modrovousův hrad nebo roli Chimeny z Massenetovy opery Le Cid.

K partu Minnie z Pucciniho Děvčete ze Západu bych se vrátila určitě moc ráda. Škoda, že hezká inscenace Národního divadla z roku 2007 se hrála tak málo, i když byla věnována památce Emy Destinnové, která kdysi vystoupila v newyorské premiéře toho díla.

Anda-Louise Bogza jako Minnie v Děvčeti ze zlatého západu - ND Praha (foto archiv Anda-Louise Bogza)
Anda-Louise Bogza jako Minnie v Děvčeti ze Západu – ND Praha (foto archiv A. L. Bogzy)

Zmínila jste několik rolí z českého repertoáru. Zpívala jste s úspěchem v Rusalce či Jenůfě, koncertně uvádíte Dvořákovy písně a nedávno jste s úspěchem vystoupila ve Svatební košili v Madridu…

Český repertoár miluji, právě Janáčka jsem vždy interpretovala s velkým nadšením. Pamatuji si na období, kdy jsem zpívala ve Státní opeře v Praze a v Národním divadle v Brně Jenůfu a Káťu Kabanovou. Janáčka považuji za geniálního skladatele, jeho hudba je pro mne symbolem „moravského verismu“. Dvořákovu Svatební košili jsem zpívala v Auditorio Nacional v Madridu pod taktovkou Victora Pabla Péreze, ale ráda vzpomínám i na kantátu Svatební košile pod taktovkou skvělého dirigenta Jiřího Bělohlávka v Royal Albert Hall v Londýně. I když často zpívám Cizí kněžnu, také ráda vzpomínám na titulní roli Rusalky. A v rámci svých vystoupení moc ráda uvádím i Dvořákovy písně.

Jako Rusalka - Opera Řím (foto archiv A. L. Bogzy)
Anda-Louise Bogza jako Rusalka – Opera Řím (foto archiv A. L. Bogzy)

V poslední době pořádáte kromě operních koncertů často také písňové recitály. Čím jsou pro vás zajímavé? A co v této oblasti v blízké době chystáte?

Mám ráda komorní hudbu, zvlášť písňové recitály s doprovodem klavíru. Často na nich zpívám písně Brahmse, Liszta, Enesca, Wagnera a Richarda Strausse. Doufám, že do konce tohoto roku i v roce příštím budu mít další písňové večery s repertoárem tvorby Belliniho, Pucciniho, Verdiho, Respighiho nebo Ravela a Villa-Lobose.

Do jaké míry se věnujete vyučování zpěvu? A zbývá vám i čas na nějaké osobní záliby a koníčky?

Když má někdo zájem a já čas, pochopitelně s radostí pomohu a poradím. Učila jsem pár mladých zpěváků, ale často jsem byla zaneprázdněna a nemohla jsem se věnovat této činnosti pravidelně. V budoucnosti plánuji pěvecké kurzy, možná již v příštím roce.

Ráda pěstuji květiny, hlavně na zahradě doma v Rumunsku u babičky. Často chodím na procházky – v Praze nejraději na Vyšehrad – a v létě cestuji i na hory a k moři. Na sportovní rekreace čas nemám, i když v podstatě zpěv, a operní zpěv zvlášť, je fyzicky velmi namáhavý. Dříve jsem hrála volejbal a stolní tenis. A jsem také ráda, když se občas mohu věnovat hře na cembalo a hře na klavír, ráda doprovázím při zpívání jiné pěvce.

Děkuji za rozhovor!

Anda-Louise Bogza (foto Ilona Sochorová)
Anda-Louise Bogza (foto Ilona Sochorová)

 

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


1
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Alena Kopecka

Hlas paní A.L. Bogzy je nádnerný, operní představení s jejím zpěvem je pro mě vždy skvělým zážitkem!