Angela Gheorghiu a Ramón Vargas zahájí 26. ročník MHF Český Krumlov

Mezi 14. červencem a 5. srpnem 2017 se na Mezinárodním hudebním festivalu Český Krumlov opět představí špičky současné hudební scény. Už po šestadvacáté připraví organizátoři v tomto krásném městě zapsaném na seznam světového dědictví UNESCO hudební přehlídku evropského významu. Spojení atraktivního prostředí historického města a hudby mnoha žánrů vydobylo festivalu skvělé renomé. V unikátních prostorách Státního hradu a zámku Český Krumlov, ale i v dalších lokacích města s jedinečným geniem loci se uskuteční celkem 19 koncertů, na nichž vystoupí přední zahraniční i čeští interpreti.

Za uplynulých dvacet pět let své existence našel festival svou tvář a ustálil svůj dramaturgický formát. Vedle velkých operních galakoncertů patří do něj pořádání klasických symfonických a komorních koncertů na zámku, ale i open-air koncertů s přesahem do jiných žánrů. Spokojené reakce návštěvníků pořadatelé festivalu ujišťují o tom, že se tento koncept osvědčil, a proto bude minimálně pro nadcházející 26. festivalový také zachován. Největšími hvězdami letošního ročníku jsou bezpochyby sopranistka Angela Gheorghiu a tenorista Ramón Vargas. Společně vystoupí na zahajovacím galakoncertu v Pivovarské zahradě za doprovodu PKF – Prague Philharmonia pod vedením Leoše Svárovského. Na stejném místě pod širým nebem zazní v závěru festivalu Verdiho Requiem, dílo, jehož každé provedení je velkým hudebním svátkem. Festival přináší pestrý koktejl hudebních žánrů. Tradičně jsou na programu koncerty klasické hudby v prostorách hradu a zámku Český Krumlov. Návštěvníci tak mají jedinečnou příležitost vyslechnout si krásnou hudbu v nádherných prostorách, které dohromady vykouzlí nezapomenutelný zážitek. Festival však nabídne i francouzský šanson, autentickou interpretaci, irskou tradiční hudbu, americký muzikál nebo crossover. Kromě koncertů festival připravil také program pro děti s podtitulem „energie nás baví“. Výjimečným zážitkem bude závěrečná barokní slavnost v unikátních kulisách zámecké zahrady. Pro návštěvníky tohoto večera bude připravena „iluminace zahrady“, koncert i slavnostní hostina s ohňostrojem.

Operní diva Angela Gheorghiu a sympatický Ramón Vargas
Letošní zahájení se uskuteční 14. července v Pivovarské zahradě a pořadatelé festivalu jej svěřili orchestru PKF – Prague Philharmonia, který má velké zkušenosti v doprovázení operních hvězd. Naše pozvání přijaly hned dvě – Angela Gheorghiu a Ramón Vargas, kteří jsou nejen kolegové, ale pojí je také dlouholeté přátelství. Operní diva Angela Gheorghiu poutá pozornost. Dokáže být půvabná, svůdná, na jevišti neodolatelná i kontroverzní. Díky svému skvostnému hlasu a působivému jevištnímu projevu si vybudovala jedinečné postavení mezinárodní operní superstar. Její soprán je mnohými považován za ten nejryzejší mezi současnými sopranistkami – „lehký jako pírko, sametový a kovový zároveň“. Na mezinárodní scéně debutovala v roce 1992 v Královské opeře v londýnské Covent Garden v opeře Bohéma. V témže roce se poprvé představila také v Metropolitní opeře v New Yorku a ve Vídeňské státní opeře. V roce 1994 zpívala poprvé titulní roli ve Verdiho Traviatě v Covent Garden, která jí přinesla obrovský úspěch. BBC odvysílala toto operní představení v přímém přenosu. Od té doby je Angela Gheorghiu jednou z nejžádanějších operních umělkyní. Sama říká: „Prostě žiju splněný sen. Nezasahujeme jen uši lidí, ale dostáváme se do jejich mysli. A občas se podaří zasáhnout i srdce. To jsou ty nejkrásnější chvíle naší kariéry.“

První exkluzívní smlouvu podepsala v roce 1995 se společností Decca. V roce 1998 následovala exkluzívní smlouva se společností EMI Classics, pro níž pěvkyně nazpívala řadu alb – v roce 2011 bylo vydáno DVD s Pucciniho operou Vlaštovka (živý přenos z Metropolitní opery, 2009) a Gounodovou operou Faust (Covent Garden, 2004), a v roce 2012 DVD s její hvězdnou rolí v Cileově opeře Adriana Lecouvreur (Covent Garden, 2010). V březnu 2014 společnost Warner Classics vydala výroční kolekci s názvem „Angela Gheorghiu – the Autograph Collection” obsahující 8 CD a 1 DVD. Všechna její CD byla přijata s mimořádným ohlasem u kritiky a získala za ně mnohá ocenění jako např. Gramophone Awards, Diapason d’Or Awards, Choc du Monde de la Musique ve Francii, Echo Award, USA Critics’ Award a další. V roce 2000 si Angela Gheorghiu zahrála titulní roli ve filmu Tosca, který režíroval Benoit Jacquot. Mezi její nejvýznamnější vystoupení z poslední doby se řadí velmi úspěšná provedení oper Vlaštovka a Komedianti v londýnské Královské opeře, Romeo a Julie na festivalu Choregies d’Orange a na Salcburském hudebním festivalu, a opery Faust v Metropolitní opeře v New Yorku a v londýnské Covent Garden. Když Gheorghiu zpívala v Bohémě v newyorské Metropolitní opeře, inscenace byla přenášena do kin pro publikum čítající přes půldruhého miliónu diváků. Výše uvedené vystoupení a recitály jen potvrdily postavení Angely Gheorghiu jako doslova milované operní hvězdy.

Ke svému krumlovskému vystoupení nám prozradila: „Český Krumlov jsem zatím ještě neměla možnost navštívit, ale i po 27 letech mé mezinárodní kariéry vždy velmi ráda poznávám nová místa a nové publikum. Těším se na vystoupení pod širým nebem v letní atmosféře údajně překrásného města a na setkání s krumlovským publikem, navíc budu zpívat s mým úžasným kolegou a dobrým přítelem Ramónem Vargasem. Velmi ráda s ním zpívám, patří mezi mé nejoblíbenější tenoristy. A navíc vystoupíme s PKF – Prague Philharmonia, se kterou jsem spolupracovala na konci loňského roku v Praze při nahrávání mého nového sólového alba veristických árií, které vyjde na podzim tohoto roku pod názvem Eternamente (Navždy) u společnosti Warner Classics & Erato. Věřím, že si to nenecháte ujít a budete zvědaví, co jsem pro vás připravila.“

Ramón Vargas se do Českého Krumlova vrací po šesti letech s těmito slovy: „Vystoupení v Českém Krumlově patří mezi nejkrásnější zážitky v mé kariéře. Před šesti lety jsem měl tu čest zpívat na dvacátém ročníku Mezinárodního hudebního festivalu a nyní se sem vracím, abych s mou skvělou kolegyní Angelou Gheorghiu zahájil ročník šestadvacátý. Je to neskutečné místo a kvalita festivalu i koncertů je velmi vysoká. Proto se vracím moc rád.“ Mexický pěvec Ramón Vargas je jedním z předních tenoristů současnosti. V roce 1986 zvítězil v pěvecké soutěži Enrica Carusa v Miláně a posléze se přestěhoval do Vídně, kde dokončil svá studia na škole při Vídeňské státní opeře. Mezinárodní debut Ramóna Vargase se odehrál v roce 1992 ve Vídni v Lazebníku sevillském a v Metropolitní opeře v New Yorku v Lucii z Lammermooru. O rok později následoval debut v mekce italské opery, v milánské La Scale ve Verdiho opeře Falstaff. V současné době se Ramón Vargas pravidelně objevuje v předních operních domech po celém světě. K jeho stěžejním rolím patří Rodolfo z Bohémy, Don Ottavio v Donu Giovannim, Vévoda mantovský z Rigoletta, Edgardo v Lucii di Lammermoor nebo Werther Julese Masseneta. V minulém roce s úspěchem ztvárnil mj. Hoffmanna v Pařížské opeře a Dona Carlose v Curychu. Letos zpíval Edgarda v Lucii di Lammermoor v Théâtre des Champs-Élysées v Paříži nebo Cara ve Sněhurce Rimského-Korsakova v pařížské Opéra Bastille.

A kterou z mnoha rolí, jež ztvárnil, má nejraději? „Jsou dvě role, které miluji. Obě z pera Gaetana Donizettiho. Jednou z nich je Edgardo z opery Lucia di Lammermoor a druhým Nemorino z Nápoje lásky. Nemorino je velmi prostý a upřímný, naopak Edgardo je šlechetný muž, který se řídí principy. Někdy se mě lidé ptají, kterou z postav bych si vybral, kdyby měla na potápějící se lodi přežít jen jedna z nich.“ S úsměvem na tváři odpovídá: „Zachránil bych Edgarda, ale protože je gentleman, tak by jistě uvolnil místo Nemorinovi. Aspoň si to myslím.“ Ke společnému vystoupení s Angelou Gheorghiu nám řekl: „Doufám, že divákům v Českém Krumlově spolu s Angelou zprostředkujeme krásný umělecký zážitek. Pro mě ona patří mezi nejlepší sopranistky všech dob. Její hlas vyvolává velké emoce, má v něm nepopsatelné kouzlo. Angela je prostě bohyně!“

Gheorghiu a Vargas se představí výběrem z tvorby italských a francouzských klasiků 19. století, jejichž díla tvoří základ světového operního repertoáru a oba umělci s ním sklízejí úspěchy po celém světě – zazní populární árie a duety z Bohémy, Tosky, Traviaty, Lucii z Lammermooru, Carmen a chybět nebude ani slavná árie Rusalky „Měsíčku na nebi hlubokém“.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]