Atraktivní filmový, operní a symfonický FOK: program nadcházející sezony zveřejněn

  1. 1
  2. 2
Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK by délkou svého názvu mohl aspirovat na zápis do Guinessovy knihy rekordů. Obzvláště, pokud bychom rozepisovali ještě zkratku FOK, která orchestr provází od jeho zrodu. Ale to není podstatné. Podstatnější je, že název v sobě zahrnuje vlastně celou historii orchestru i jeho současnost. FOK dává najevo, že je „hlavního města Prahy“ a současně je více než kdy jindy „FOK“. Přesně taková bude i nadcházející koncertní sezona, jejíž program Pražští symfonikové právě zveřejnili.
Daniel Sobotka - ředitel Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK (foto archiv FOKu)
Daniel Sobotka – ředitel Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK (foto archiv FOKu)


Bonbónek, který v programovém katalogu nenajdete

Symbióza hlavního města Prahy a jejího reprezentačního hudebního tělesa v posledních letech funguje zjevně velmi dobře. Průvodním jevem je nejen finanční stabilita tělesa, ale v osmdesáté druhé koncertní sezoně například účast orchestru na Dnech Prahy v partnerském městě Kjóto. FOK létá do Japonska na turné pravidelně posledních třicet let, naposledy Zemí vycházejícího slunce putoval letos v lednu a je tu díky české hudbě populární. Populární je v Japonsku i Praha. Pak se takové spojení nabízí.

Bonbónkem pro domácí publikum, který novou sezonu předznamenává a rovněž se zrodil ze spolupráce hlavního města a orchestru, je open-air koncert k poctě Karlu IV. na Staroměstském náměstí 11. května. Bude to pocta, jak má být: kromě symfonického programu, symbolických zastávek ve Francii, Římě, Norimberku, na Vyšehradě a samozřejmě na Karlštejně, kterým publikum provede Alfred Strejček, zazní fanfáry z radniční věže Staroměstské radnice a rozezní se zvony Týnského chrámu. Orchestr bude řídit Petr Altrichter.

FOK znamená film – opera – koncert
Zkratka FOK provází orchestr od samotného začátku celých osmdesát let. A celých osmdesát let vysvětlují generace těch, co mají s orchestrem co společného, co ta zkratka znamená. Objevuje se v křížovkách i hádankách. Možná by vás mohlo napadnout, že po osmdesáti letech začne jejich víra, že se to kdy podaří, kolísat. Nekolísá. Naopak, je to zábavný důvod stále se připomínat.

Pražští symfonikové se k filmové hudbě v posledních letech vrací pravidelně a nepřehlédnutelně a to nejen při prologu sezony ve Valdštejnské zahradě s Janem Kučerou (tentokrát 31. srpna). Inspirován filmem je také Rastislav Štúr. Ostatně, koho byste hádali pod převlekem za Harryho Pottera? Rastislav Štúr se s další dávkou filmových melodií přihlásí na koncertech 8. a 9. února 2017.

Rastislav Štúr (foto archiv FOKu)
Rastislav Štúr (foto archiv FOKu)

Dvaaosmdesátá sezona je druhá s José Curou v roli rezidenčního umělce. To je nejvyšší možná garance, že operu FOK nezanedbá. Přesto José Curu představujeme i jako dirigenta a autora. S účastníky svých letošních mistrovských kurzů zazpívá, v rámci koncertu pro UNICEF bude dirigovat symfonický repertoár a v Praze uvede další premiéru vlastní skladby, v níž se představí v hlavní roli Krista. Sám se vyznal: „Při příležitosti světové premiéry mého oratoria Ecce Homo, dosáhne pro mne dvaaosmdesátá sezona FOK nejemotivnějšího momentu. Těším se však, jak celý tento vydatný rok hudby, prožiji spolu s českým publikem!“ Kdo zažil Smetanovu síň zcela zaplněnou pozitivní hudební energií Josého Cury, bude to chtít zažít znovu a znovu.

José Cura a Pietari Inkinen (foto archiv FOKu)
José Cura a Pietari Inkinen (foto archiv FOKu)

Charakter koncertní sezony zásadním způsobem formuje spolupráce s šéfdirigentem Pietari Inkinenem a Jac van Steenem, jako hlavním hostujícím dirigentem, který se k FOK pravidelně vrací již čtvrtým rokem.

Pietari Inkinena čeká s Pražskými symfoniky znovu dvanáct koncertů. V Praze bude dirigovat český, světový a finský repertoár, vystoupí s předními českými i zahraničními sólisty v čele s houslistou Vadimem Repinem. „Být šéfdirigentem orchestru je velká čest, radost a také obrovský závazek. Šéfdirigent se nemá ve svých programech zač schovat a musí volit nejnáročnější repertoár,“ vysvětluje Pietari Inkinen, proč i v dvaaosmdesáté sezoně volí do svých programů náročné kusy. FOK se pod jeho taktovkou znovu vrátí k Sibeliovi, Beethovenovi, Griegovi i Brucknerovi. Velkou událostí by mělo být jeho lednové provedení Smetanovy Mé vlasti, která zazní v abonentních cyklech Pražských symfoniků po pětatřiceti letech.

Jac van Steen v roli hlavního hostujícího dirigenta s FOK v říjnu uvede česko-americký program nazvaný Objevení Ameriky, v dubnu se vrátí k provedení Mahlerovy 3. symfonie.

Inspirace ze světa i od členů orchestru
Programovou nabídku a volbu hostujících dirigentů a sólistů cesty orchestru ovlivňují více, než by se vám na první pohled mohlo zdát. Je tomu tak i v dvaaosmdesáté koncertní sezoně.

FOK se poprvé vydal do světa již v roce 1957. Jen v prvním roce zamířil na turné do Polska, Itálie, Rakouska a tehdejšího východního Německa. Od té doby nebyla zájezdová činnost nikdy přerušena. Vůbec nejvíce byl orchestr na cestách v devadesátých letech. Ta doba krátce po změně společenských a politických poměrů přinesla opravdový zájezdový boom.

Rok 2015. Leden. Na stromech zralé mandarinky a orchestr putoval Španělskem, městy od pobřeží Středozemního moře k pobřeží Atlantiku. V dubnu jsme křižovali Německem. V říjnu jsme komplikovaně vyráželi na koncert do Bangkoku a odtud se přesouvali za dalšími koncerty do Šanghaje a blízkého okolí. Co znamená v čínských měřítkách blízké okolí, si dokážete představit. Listopad nás zastihl v Anglii. Bylo to první turné s novým šéfdirigentem Pietari Inkinenem. Zástupci hostitelské agentury orchestr hodnotili v superlativech. „To je úplně jiný orchestr!“ Leden 2016. Na začátku ledna, takřka ještě nedozněly oslavy nového roku, už jsme odlétali do Japonska. Bylo to desáté japonské turné orchestru, první se uskutečnilo před třiceti lety, a bylo to po listopadové Anglii druhé společné turné s Pietari Inkinenem. Těch třináct měsíců bylo z pohledu turné nejintenzivnější za poslední období.

Příběh o šťastném letu z Madridu zpět do Prahy už z loňska znáte. Právě tady jsme se opět potkali s José Curou, který je dnes rezidenčním umělcem FOK.

Španělské turné bylo úspěšné natolik, že jsme obratem obdrželi opakované pozvání. Když jsme s agenturou debatovali o tom, který sólista by byl atraktivní pro španělské publikum, padlo jméno Michail Ovrutskij. Ukázalo se, že i Pietari Inkinen se s ním dobře zná. Je skvělý, a tak jsme se rozhodli pozvat ho pro vás do Prahy.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2