Autorský večer z orchestrálních skladeb ředitele Pražské konzervatoře Pavla Trojana

Pražská konzervatoř uspořádá 27. 3. 2017 od 19.00 hod. v Koncertním sále konzervatoře autorský večer z orchestrálních skladeb Pavla Trojana, ředitele školy.

V první části večera přednese Marie Hasoňová ze třídy Jiřího Fišera Trojanův Koncert pro housle a orchestr č. 2. Tato talentovaná studentka Pražské konzervatoře (z líhně Akademie Václava Hudečka) má na svém kontě již řadu soutěžních úspěchů a aktuálně je členkou Orchestrální akademie České filharmonie. Trojanův druhý houslový koncert úspěšně premiérovala na Dnech Bohuslava Martinů před dvěma lety.

Koncert otevře symfonická předehra Via Carolina. Skladba měla premiéru v únoru loňského roku v Norimberku u příležitosti spolupráce Pražské konzervatoře s Musikhochschule Nürnberg. „Je oslavou sounáležitosti dvou krásných evropských měst, Norimberku a Prahy, jejichž historie se zejména za časů Karla IV. úzce prolínala. Nejde o programní hudbu, přesto můžeme zaslechnout v úvodním tématu cosi jako vyprávění ze “starých časů“ a v rychlých částech činorodou obchodní aktivitu, kterou umožnila obchodní cesta Via Carolina. Pomalý střední díl skladby může připomenout královský Majestát a toto téma také skladbu zakončuje, neboť panovník má poslední slovo¬… A toto slovo promlouvá i k naší současnosti,“ uvádí ke kompozici autor.

V druhé části koncertu zazní nejprve čtyři árie a duety z opery Pastýřská pohádka v podání tenoristy Dušana Růžičky a sopranistky Anny Trojanové. Představí se i studentský sbor Punkt. Operu Pastýřská pohádka nastudovalo v roce 2013 pěvecké oddělení Pražské konzervatoře, představení bylo téhož roku uvedeno na festivalu Pražské jaro.

Na závěr večera se uskuteční premiéra Variací na téma písně Happy Birthday. „Narozeniny nejsou jen výročím narození, mohou být také okamžikem zastavení. Vteřinou, kdy se ohlédneme za příběhem svého života a kdy před námi defilují proměny nálad, sled událostí jako ve filmu, smutek i radost, strasti i radosti, životní ztráty i zisky,“ uvádí Trojan ke své novince.
Orchestr Praga Sinfonetta, jehož uměleckou vedoucí je Miriam Němcová, bude dirigovat Pavel Trojan Jr.

Reklama