Bach je základ. Ptali jste se varhaníka Pavla Svobody

  1. 1
  2. 2

To je těžké říct, bude jich jistě více. S chutí si zahraji třeba u sv. Markéty v Břevnovském klášteře, v sídle Pražského jara v Hellichově ulici, v Obecním domě či v Rudolfinu.

Dobrý den, pane Svobodo, rád bych se zeptal na „váš“ festival F. L. Věka, máte totiž můj obdiv za to, jak jste ho dokázal vybudovat prakticky z ničeho. Jak se vám to povedlo? Byla to jen shoda šťastných náhod? Prozradíte recept, jak na podobnou věc jít? Jak jste na tom v současné době s financemi? Máte dostatečnou podporu z veřejných zdrojů a jak vysokou? Jaký je její procentní podíl na ostatních příjmech? Jak velký je váš tým lidí, se kterými festival dohromady dáváte? Děkuji předem za vaše odpovědi a velmi vás zdravím. (Aleš Závodský)

Pane Závodský, na festival F. L. Věka recept nemám, šlo nám o to, aby se pod Orlickými horami konalo něco kvalitního, vždyť i lidé na okraji republiky si zaslouží kvalitní kulturu. Rád se tam vracím, kostely, zámky a synagogy mají krásnou akustiku. Finance jsou vždycky napjaté, v současné době očekáváme výsledky grantů z ministerstva kultury. Doposud jsme byli celkem úspěšní, letos to ale nevypadá příliš optimisticky. Naštěstí se nám během sedmi let podařilo získat místní privátní partnery, nejvíce si ceníme podpory firem Servisbal, KBA a Matrix. Koncerty samozřejmě podporuje i město Dobruška a další samosprávy. Základ týmu je přibližně pět lidí, ale v době konání koncertů narůstá o dobrovolníky, kteří pomáhají s produkcí.

Dobrý den, nechystáte nějakou novou nahrávku? Podle čeho si varhany při pořizování nahrávek vybíráte? Řídí se výběr varhan typem repertoáru, který budete nahrávat? Zdraví vás ctitelka Eva. (Eva K., Praha)

Paní Evo, dvě CD s názvy Historické varhany v Dobrušce (nástroje z let 1727 a 1904) mají repertoár vyloženě šitý na míru rozsahům a možnostem daných varhan. Na duben chystáme natáčení v Německu, konkrétně na barokní Silbermannovy varhany. Budou to vrcholné skladby Johanna Sebastiana Bacha a podobný program zazní 31. května v Rudolfinu na festivalu Pražské jaro. Srdečně zvu!

Za čtenáře Opery Plus děkujeme za odpovědi.

Pavel Svoboda (zdroj Pavla Svobody)

VIZITKA
Pavel Svoboda (*1987) je laureátem soutěží Pražské jaro a Bach-Wettbewerb Leipzig.

Hudbě se začal věnovat na Základní umělecké škole v Dobrušce, hru na varhany studoval na Konzervatoři v Pardubicích ve třídě Josefa Rafaji a Václava Rabase. Absolvoval Akademii múzických umění v Praze u docenta Jaroslava Tůmy, řadu interpretačních kurzů u významných varhaníků a roční stáž na Universität der Künste v Berlíně u nizozemského varhaníka Leo van Doeselaara. Na magisterské studium navázal disertací, na které pracuje v rámci doktorátu Hudební fakulty Akademie múzických umění v Praze.

Po prvním roce studia varhan získal 1. cenu na Mezinárodní soutěži mladých varhaníků v Opavě a obdržel Cenu interpretace od Nadace Český hudební fond. Je nositelem 1. ceny a titulu Laureáta z Mezinárodní interpretační soutěže Brno, druhé ceny z Mezinárodní varhanní soutěže Petra Ebena a třetí ceny z mezinárodní soutěže v Německu, konané v rámci 36. ročníku Internationale Orgelwoche Korschenbroich. V roce 2013 se stal laureátem soutěže Pražské jaro, v roce 2016 získal 2. cenu a titul Bachpreisträger v prestižní mezinárodní soutěži v Lipsku.

Spolupracuje se souborem Barocco sempre giovane, jako sólista vystupuje s orchestry, účinkuje na hudebních festivalech v České republice i v zahraničí. V letošním roce zahraje recitály mimo jiné v Německu, Francii, Polsku, Číně, a to na prestižních pódiích (katedrála Marseille, Beijing Concert Hall a tak dále). Nyní připravuje projekt, jehož cílem je nastudovat a veřejně uvést kompletní varhanní dílo Johanna Sebastiana Bacha.

Je dramaturgem a uměleckým ředitelem Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka a předsedou spolku PROVARHANY, který se zaměřuje se na ochranu historických varhan. V roce 2014 bylo vydáno jeho CD “Historické varhany v Dobrušce 1727“ s tvorbou autorů Buxtehude, Muffat, Bach, Walther. Druhý díl “Historické varhany v Dobrušce 1904“ převážně se skladbami období německého romantismu vydala v roce 2016 společnost ARTA Records.

Hru na varhany vyučuje na Pedagogické fakultě Univerzity Hradec Králové a je vedoucím Oddělení historicky poučené interpretace na Hudební a taneční fakultě Akademie múzických umění v Praze.
(zdroj: varhanik.cz)

www.varhanik.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat