Bachův rukopis Velké mše h moll byl zapsán na seznam chráněného dědictví UNESCO

Rukopis Velké mše h moll, která je odborníky pokládána za jedno z nejlepších děl Johanna Sebastiana Bacha (1685-1750) a barokní hudby vůbec, je nyní oficiálně součástí světového kulturního dědictví na seznamu UNESCO. Berlínská státní knihovna, která má rukopis ve svém archivu, v pátek převzala příslušný certifikát od šéfky německého výboru UNESCO Vereny Metze-Mangold.

Johann Sebastian Bach: Velká mše h moll – Credo – originál skladatelova autografu (zdroj commons.wikimedia.org)

Bachova Velká mše h moll je nyní součástí mezinárodního registru dokumentového dědictví UNESCO Paměť světa. Dílo je pokládáno za milník v dějinách hudby. Rukopis o devětadevadesáti stranách je jedinou kompletně dochovanou původní Bachovou partiturou. Barokní skladatel ji napsal nedlouho před svou smrtí a jde o jeho poslední sborové dílo.

Johann Sebastian Bach (zdroj archiv)

Berlínská státní knihovna má ve svých archivech osmdesát procent všech dochovaných původních rukopisů hudebního velikána. Rukopis slavné mše podle UNESCO i po dvou stech padesáti letech fascinuje diváky. Bachovo kaligrafické písmo, energický tok, rozvržení not na stránce a patrný hudební rytmus prý rukopisu propůjčuje jedinečnou auru. Bachova mše údajně patří mezi nejčastěji prováděná díla klasické hudby.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments