Bachův rukopis Velké mše h moll byl zapsán na seznam chráněného dědictví UNESCO

Rukopis Velké mše h moll, která je odborníky pokládána za jedno z nejlepších děl Johanna Sebastiana Bacha (1685-1750) a barokní hudby vůbec, je nyní oficiálně součástí světového kulturního dědictví na seznamu UNESCO. Berlínská státní knihovna, která má rukopis ve svém archivu, v pátek převzala příslušný certifikát od šéfky německého výboru UNESCO Vereny Metze-Mangold.

Johann Sebastian Bach: Velká mše h moll – Credo – originál skladatelova autografu (zdroj commons.wikimedia.org)

Bachova Velká mše h moll je nyní součástí mezinárodního registru dokumentového dědictví UNESCO Paměť světa. Dílo je pokládáno za milník v dějinách hudby. Rukopis o devětadevadesáti stranách je jedinou kompletně dochovanou původní Bachovou partiturou. Barokní skladatel ji napsal nedlouho před svou smrtí a jde o jeho poslední sborové dílo.

Johann Sebastian Bach (zdroj archiv)

Berlínská státní knihovna má ve svých archivech osmdesát procent všech dochovaných původních rukopisů hudebního velikána. Rukopis slavné mše podle UNESCO i po dvou stech padesáti letech fascinuje diváky. Bachovo kaligrafické písmo, energický tok, rozvržení not na stránce a patrný hudební rytmus prý rukopisu propůjčuje jedinečnou auru. Bachova mše údajně patří mezi nejčastěji prováděná díla klasické hudby.

Mohlo by vás zajímat


1
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
ondrej84

Škoda, že OperaPlus neinformuje také o tom, že k zápisu do registru dokumentového dědictví UNESCO Paměť světa byl na říjnovém zasedání UNESCO v Paříži doporučen také Archiv Leoše Janáčka.