Balet ND: premiéry v sezoně 2014/2015

Balet Národního divadla v sezoně 2014/2015 na jevištích Státní opery a Nové scény uvede tři premiéry. Poprvé v historii se ve Státní opeře představí 20. listopadu klasický titul La Bayadere. Na stejném jevišti se uskuteční 5. března 2015 i druhá premiéra sezony – baletní triptych s názvem Ballettissimo. S třetí premiérou se pak 4. června příštího roku Balet Národního divadla přesune na Novou scénu, kde přivítá do svého repertoáru dílo světoznámého izraelského choreografa Ohada Naharina.V titulu La Bayadere na původní hudbu Ludwiga Minkuse a v návaznosti na originální verzi Mariuse Petipy vytvoří choreografii a režii Javier Torres. Vztahový trojúhelník mezi chrámovou tanečnicí Nikijou, ušlechtilým válečníkem Solorem a dcerou bohatého Radži Gamzatti se v atmosféře starodávné Indie rozehrává v dojemný příběh lásky, zrady a smrti.

V případě druhé premiéry baletní sezony 2014/2015 půjde o baletní triptych s názvem Ballettissimo, který v dramaturgii vystřídá představení Amerikana III. Představení zahájí 1. symfonie Gustava Mahlera, opus, který vytvořil umělecký šéf Baletu Národního divadla Petr Zuska v roce 2010 a který měl svou světovou premiéru na výstavě EXPO v čínské Šanghaji. Závěr večera bude patřit Ludwigu van Beethovenovi a jeho 7. symfonii v choreografii Uwe Scholzeho. Tento německý tvůrce, který před deseti lety předčasně zemřel, byl mnoho let šéfem baletního souboru v Lipsku. Mezi těmito dvěma symfonickými a již uvedenými díly se jako kontrast objeví opus zcela nový. Jeho autorem bude Ital Jacopo Godani, který patří mezi nejosobitější tvůrce současné evropské taneční scény.

“Kdybychom se stylově podrželi názvu, mohl by se nový večer jmenovat Europeana, protože tentokrát se bude jednat o tvůrce evropské. Skutečný název premiéry je však Ballettissimo, jelikož jejím leitmotivem jsou různé pohledy a možnosti použití klasické baletní techniky současnosti, a to jak v tradičním, tak velmi novátorském smyslu slova,” přiblížil Zuska.

S třetí premiérou se přesune Balet Národního divadla do prostředí Nové scény, kde poprvé v historii přivítá do svého repertoáru dílo legendárního Izraelce Ohada Naharina, který již několik desetiletí patří ke světové špice moderního tanečního divadla.

“Ač se bude jednat o zvláštní kombinaci částí či celých opusů vytvořených Naharinem v průběhu posledních deseti let, do jisté míry půjde o nový tvar, jelikož budou vytvořeny originální momenty v rámci režijní linky a choreografické struktury celého večera. Ohadovo silné charizma, velice specifické geografické a kulturní zázemí, jedinečná a originální poetika pohybu a výrazových prostředků všeobecně, bude obrovskou novou zkušeností nejen pro tanečníky, ale především pro diváky,” uvedl k poslední baletní premiéře příští sezony Petr Zuska.

Foto archiv 

Mohlo by vás zajímat


1
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
jaja

Docela zajimava dramaturgie. Jen jsem zvedava, jak nacpou mahlerovsky orchestr, tedy i na symfonicky orchestr naddimenzovane obsazeny do divadelniho orchestriste. Jako reseni se jevi zmensene obsazeni. Tedy zadnych 16 primu a tedy pochoutka pro nase mile kriticky :)
Nebo se bude tancit na nahravku? Nechme se prekvapit.