Primabalerína Miroslava Pešíková oslaví sedmdesátiny

Tanečnice Miroslava Pešíková, která 11. srpna oslaví sedmdesátiny, byla osmadvacet let sólistkou baletu Národního divadla a za své výkony získala řadu ocenění. Po odchodu z Národního divadla byla baletní mistryní v Divadle J. K. Tyla v Plzni a vyučovala na soukromé taneční konzervatoři v Praze.

P.I.Čajkovskij: Labutí jezero - Miroslava Pešíková (Odetta), Pavel Ždichynec (Rudovous) - ND Praha 1971 (foto Pavel Horník)
P. I. Čajkovskij: Labutí jezero – Miroslava Pešíková (Odetta), Pavel Ždichynec (Rudovous) – ND Praha 1971 (foto Pavel Horník)

Pražská rodačka Miroslava Pešíková absolvovala taneční oddělení pražské konzervatoře a poté nastoupila jako členka baletu Národního divadla. Pět let poté se stala sólistkou. V sedmdesátých letech absolvovala dvě stáže v Moskvě – ve Velkém divadle a v Moskevském akademickém hudebním divadle Konstantina Sergejeviče Stanislavského, kde rozšířila svoje schopnosti.

V Národním divadle ztvárnila řadu stěžejních rolí tradičního repertoáru, byla obsazována i do postav kontrastních a často představovala záporné charaktery. V seznamu rolí v archivu Národního divadla je pod jejím jménem sedmačtyřicet titulů.

Za své mistrovství získala Miroslava Pešíková řadu ocenění, mimo jiné tituly zasloužilá a národní umělkyně.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat