Baletní panorama Pavla Juráše (100)

  1. 1
  2. 2

Milan Odstrčil: Z mého pohledu a profesního konání bych dal více prostoru tanečníkům a osobnostem v tématech profesního postavení a profese všeobecně. Rozhovory bych specifikoval pro profesi a potřeby tanečníků, které jsou nezbytné k tvorbě.

Jaroslav Slavický: Myslím, že záběr je široký a uvádí aktuální dění ve světě baletu.

Václav Lamparter: Tematicky je velmi zajímavá, i když zahrnout vše, co se v baletním světě děje (či dělo, nebo dít bude) je prakticky nemožné. Ne vždy s kritickým názorem redaktora souhlasím, ale to je problematika baletního umění. Každému se líbí něco jiného a každý divák se dívá jinýma očima.

Má taký pravidelný stĺpik nejaký zmysel v dnešnej internetovej dobe zahltenej správami?

Alexandre Katsapov: Myslím si, ze zajímavé články a postřehy stojí vždy za pozornost, i v dnešní době je málo článků o tanci a baletu v České republice.

Daria Klimentová: Určitě, je důležité, aby se o baletu psalo, diskutovalo, je to bohužel malý svět, tak se musíme snažit, aby nezahynul.

Peter Brenkus: Správ o tanci je stále málo (z môjho pohľadu).

Jiří Horák: Informací není nikdy dost, zvláště, když jsou soustředěny na jednom místě. Každý si pohodlně najde, co ho zajímá.

Adam Zvonař: Já si myslím, že zpráv o baletu není nikdy dost, kór v tomto přeinformované čase. (úsmev)

Martin Dvořák: Má. Musí mít. Ale musí najít správnou formu.

Alena Pešková: Nepodléhejte malomyslnosti, má!!!… I když se přiznávám, že tištěnou podobu bych ocenila mnohem více… Víte, já odebírala Dance Europe, v pravěku také ještě Taneční listy… Uvařila si kafe a těšila se, až mi ten papír zašustí pod rukama… A já si přečtu přesně jen to, na co mám chuť… Dnes, abych si vychutnala Baletní panoramu… Musím otevřít „přístroj“, ve kterém mám spousty nevyřízených mailů… A musím „vychutnat“ také spousty „skvělých“ reklam… Žádná omluvenka – je to samozřejmě pouze má mentální zaostalost, že si nedokáži udělat pořádek v hlavě a v mailech… A, a, a „odstřihnout se“… ale co když nás je více?… Kteří by byli ochotni dát opravdické peníze za ročenku „The best of Baletní panorama“?!?!… Již právě kvůli celosvětovému přehledu, dle mého názoru – erudovaným kritikám a názorům – se kterými tedy často nesouhlasím… Rozhovorům… Bych Panoramu preferovala před vším ostatním tištěným, co se mi dostává do rukou… Teď hovořím o tanci, o baletu jako takovém pokud vím, neexistuje nic… Tedy odpovídám otázkou – neuvažuje někdo tímto směrem?

Milan Odstrčil: Podle mě ano.

Jaroslav Slavický: Samozřejmě. Pravidelná informace o tanci a baletu je velmi důležitá.

Václav Lamparter: Ano Panorama má význam, neboť kromě mála dalších (menších) uměleckých portálů se v Česku nikdo internetové publicistice o světovém baletu nevěnuje a nikdo v takovém rozsahu.

Stý diel, je to už nejaké výročie?

Alexandre Katsapov:
Blahopřeji!

Daria Klimentová: Samozřejmě, že je.

Peter Brenkus: Sto je pekné číslo, ale ja si za tým neviem predstaviť časový rozmer. Je to päť ročné jubileum, desať rokov jubileum. A ešte jeden postreh, bolo by skvelé, keby tu po vás zostali nielen 1 a 0 (jednotky a nuly). Nerozmýšľali ste o printovej verzii, taká pekne zalomená knižka s peknými fotkami?

Jiří Horák: Sté vydání je vážné kulaté výročí, za kterým je schována spousta vysoce fundované práce, výsledek který je poskytnut veřejnosti. Naše profese se také díky tomu stává přístupnější a populárnější.

Adam Zvonař: Určitě je to výročí a ocenění pro vás Pavle. (úsmev) Děkujeme za dva roky informací, které v podstatě nikdo, v takové míře a v této době na českém internetu nepublikoval!

Martin Dvořák: Ano je, ale výročími je dnešní svět přesycen 🙁 Zkuste tisíc. To už budete skoro jak „Wetten das?“ v německé televizi.

Alena Pešková: Je. A já gratuluji a děkuji.

Milan Odstrčil: To bych nechal posoudit čtenáře (ať si zvolí způsob oslavy – dát jim pár možností).

Jaroslav Slavický: Už je to stý díl? Neuvěřitelné!!!

Václav Lamparter: Ano, je to výročí.

Čo je podľa vás v balete a tanci najdôležitejšie?

Alexandre Katsapov:
Myslím si, že těch aspektů je mnoho. Nejdůležitější je tím žít!

Daria Klimentová: Aby to tanečníky bavilo a aby se na to diváci rádi chodili dívat. Je to živé umění, umění jednoho momentu, stejný moment se už nikdy nevrátí. Pokud diváci jdou domů a nesou si sebou nezapomenutelný zážitek, tak si můžeme říci „ano, stojí to za to„.

Peter Brenkus: Financie, bohužiaľ strašne veľa dobrých iniciatív, nápadov, projektov zahynulo na nedostatok podpory.

Jiří Horák: Aby v mladé generaci byla pěstována láska k tanečnímu umění, aby si budoucí adepti tohoto oboru osvojili co nejlépe techniku a mohli si užívat ty vzácné chvíle na jevišti. Aby repertoár myslel na všechny diváky a těch aby bylo stále víc.

Adam Zvonař: Nejdůležitější je, aby se tanečník snažil předat co nejvíce své energie divákovi. Bez toho by tanec, nebo balet neměl smysl.

Martin Dvořák:
Autenticita. Opravdovost. Upřímnost. Nápad. Myšlenka. Forma. Obsah. Estetika. Vášeň a pokora… Stačí?

Alena Pešková: Jak jsem již výše naznačila, a platí to v současné době pro všechny obory lidské činnosti a umění speciálně …Neuzavírat se do vlastních „kultovních společností“… Navštěvovat se mezioborově… Aby „civilové“ neměli pocit, že „k nám“ nepatří, že tomu nerozumí… “Učit učitele učit“, že balet je součást vzdělání, způsob vyjadřování, že neexistuje pouze Labutí jezero, ale i současný balet… Že stejně jako životu baletu nemusíme rozumět, musíme ho prožívat… A pak pochopíme všechno. Děkuji!

Milan Odstrčil: Možnost a podmínky k tvorbě.

Jaroslav Slavický: Co je v tanci a baletu nejdůležitější? Možná pro každého něco jiného. Pro mě je to myšlenka, schopnost choreografa a tanečníka onu myšlenku vyjádřit a tím mě jako diváka oslovit.

Václav Lamparter: Nejdůležitější je si uvědomit, že i přes zpestřující atletismus se jedná o umění, které má reflektovat příběhy, emoce, nálady nebo myšlenky, s cílem zapůsobit na člověka.
***

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments