Baletní panorama Pavla Juráše (27)

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5

Určitě. Já si myslím, že Ponec i Archa se vlastně velmi dobře evropsky profilují, teď se k tomu přidala ještě Nová scéna. Každý si snaží vytvářet, nebo urputně drží tu svou vlastní dramaturgii. Ponec uvádí komornější současné taneční konceptuálnější produkce, občas se tam ještě protře Pražský komorní balet, pak nějaká televize a komerční akce. Archa je více multižánrová, hodně staví na zajetých jménech a performing arts jako takových, tanec je jedním z mnoha žánrů. Nová scéna se taky snaží, ale hodně přemýšlí, koho pozvat, aby se to prodalo. V podstatě všechno je to podobné i venku. Já mohu srovnat s Vídní, Rakouskem. Přehled mám ještě v Německu. Postkomunistické země se taky snaží v podobném duchu. Je to hodně o penězích a o kontaktech. Nastolím ale otázku – všichni myslíme evropsky, světově, co tak na chvíli myslet česky, národně, ve vztahu k české historii a tradici…Toto ma zaujalo. Čo myslíte tou poslednou vetou?

Tak my hodně sledujeme ty zahraniční trendy, pořád se snažíme být in v tom evropském měřítku. Ale my máme obrovskou historii a tradici v literatuře, hudbě, filmu, lidovém tanci (!). Tohle všechno my podvědomě obcházíme, ve strachu, aby nám ta Evropa nepřestala rozumět. – Hlavně aby nás zařadili do programu toho a tamtoho evropského festivalu… My pořád doháníme ten evropský rychlík. To třeba Izraelcům je to fuk, a jakou mají reputaci. Ale nechci nikoho hanit, určité tendence tu jsou.

Nie je vám smutno, že v Česku síce organizujete už desiaty rok tanečný festival, ktorý vychováva tanečníkov, ale šéfovia divadiel vám neponúknu choreografiu pre ich súbor a stále zostávate aktívny dalo by sa povedať v sfére mimo kamenných divadiel?

Mrzí, nemrzí. Prostě to tak je, já jednoduše prorok doma nejsem. Někdo je a někdo není. Jdu ode zdi ke zdi, nepatřím tam ani tam. Mainstream asi nikdy nebudu. Mě spíš mrzí, že po tolika letech pořád musím tak bojovat o možnosti někde něco vytvořit. Nikdo mě sice ještě nezakázal, ale snazší než před deseti lety to taky nemám. Já dnes v podstatě nemůžu vytvořit větší produkci, protože buď “dramaturgicky” nezapadám anebo nemám peníze na to, si to divadlo pronajmout. Jisté kompromisy, které jsem dříve dělal, už ale dnes dělat nechci. Škodím tím nakonec sám sobě. Například zamýšlený projekt s Alexandrem Balanescu prostě už někam do sklepa či do muzea narvat nechci. Víte, on má každý svoje koně, chce uvádět ta svá jména a tituly, objevovat svoje shooting star. Všechno je to na sebe napojené a těžko do těch sítí proniknout zvenku. Nicméně já si konečně udělal čas na Alenku Peškovou v Liberci, která se hodně snaží dělat věci neotřele a nově i v malém divadle a myslet přitom na diváky a to se mi líbí. Nebojí se ani riskovat. Tudíž jsem jí navrhnul Pohádku o Raškovi Oty Pavla a pokusím se vytvořit rodinné představení podle mých představ, jak by současné dějové taneční divadlo mohlo i v nízkorozpočtovém kamenném divadle vypadat. A v Liberci za to budou třeba rádi (úsměv)

Keby ste mali ideálny rozpočet na festival, akých svojich vysnených pedagógov by ste pozvali?

Takhle moc nepřemýšlím, spíš bych asi pozval nějaký soubor. Já si dávám při výběru pedagogů docela pozor. Nechci stars, chci lidi, co naplní naši filozofii, jsou otevření, tolerantní a vytvoří atmosféru, kdy je lidem dobře. Je spousta renomovaných pedagogů, kteří učí rutinně, dobře, ale bez lidského vkladu a zapálení. O to nám nejde, navíc se snažím zvát lidi, aktivní na jevišti, tudíž i tady je výběr omezený. Ale pokud chcete jména, tak v tanci Sidi Larbi Cherkaoui, v herectví Vladimír Morávek a ve zpěvu Adam Plachetka či Magdalena Kožená. Nikdo z nich není nedosažitelný, uvidíte.

Tak to znie fenomenálne, to by som sa prihlásil aj ja. (smiech) Ale súhlasím s vami z mnohých skúseností, že „veľkí“ umelci dokážu oceniť tú úprimnosť, s ktorou niekto ako vy bez postranných úmyslov taký festival či workshopy robí. Čo by ste odkázali čitateľom Opery Plus, napríklad rodičom, ktorí majú deti na strednej škole a zaujíma ich umenie, divadlo, tanec? Má to pre nich zmysel sa prihlásiť?

Tak já bych chtěl nejdříve poděkovat vám, že se snažíte nepovrchně a erudovaně psát o tanci, respektive opeře. A čtenářům vzkazuji, že není důležité co z nás média a kulturní společnost dělají, jak nás prodávají a posuzují, ale kdo jsme a co ve skutečnosti vytváříme a sdělujeme, myšleno v té umělecké rovině. Dát dítě na umění není snadné rozhodnutí, doba se mění, hodnoty jsou jiné. Rozhodující je, zda to dítě chce a miluje tu profesi. Naplňovat rodičovské ambice je cesta do záhuby. Bohužel v tom tanečním prostředí je velmi silně zakořeněná tendence posuzovat děti podle fyzických dispozic. Konzervatoře sní o nadaných a narostlých dětech pro klasické balety, nabírá je ale spíš do počtu a pak se diví, že absolventi nenachází uplatnění. Já tančím i s kolegy, co začínali s tancem až po pubertě, já, co tančím od šesti a mám osmiletou konzervatoř, jsem vedle nich jak exot. Bohužel to české taneční školství je příliš úzkoprofilové, dnes může tančit a udělat kariéru i člověk bez baletních dispozic, potřebuje ale odpovídající výuku a tu nemá. Nejen balet je tanec. Pokud nabídneme studentům komplexnější studium, má i on větší šanci nalézt tu svou uměleckou dráhu, která nemusí být pouze na jevišti Národního divadla. A já se snažím se všemi uměleckými aktivitami u nás doma k té potřebné “změně myšlení” nějak přispět. Třeba to jednou bude dávat smysl.To je krásny koniec. Nechcem ho pokaziť, ale dal by som vám nakoniec takú zaujímavú edukačnú otázku s ohľadom na vaše vedomosti a prehľad. Aké predstavenie by ste odporučili divákom, ktorí sa predstavení, o ktorých hovoríme boja, pretože na niečom takom neboli nikdy a balet a tanec pre nich končí Labutím jazerom, v Prahe a vo Viedni, keby tam mali cestu. A druhá časť, aké predstavenia v týchto dvoch mestách by ste doporučil tým, ktorí sú na rovnakej vlne ako vy?

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5

Mohlo by vás zajímat


Napsat komentář