Baletní panorama Pavla Juráše (29)

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4

Michal Krčmář (první sólista Národního baletu v Helsinkách): Určitě se moc těším na příští sezonu, neboť jsem víc než půlku této strávil, jak se říká, na lavičce. Už přes dva měsíce se dávám pomalu do formy a ještě stále se necítím úplně v pořádku. Musel jsem odmítnout spoustu skvělých nabídek přes prázdniny; měl jsem nabídky z jižní Afriky do Johannesburgu, na Taiwan, kde jsem mohl tančit Prince v Labutím jezeře a to jsem taky musel odmítnout, jelikož se necítím stále fit, tak o to víc se na tu příští sezonu těším. A k těm rolím… Už teď vím, že se budu podílet na velké premiéře baletu Seven Brothers, kterou budeme mít hned na začátku sezony. Ve Finsku je tato literární povídka populární tak, jak u nás Babička Boženy Němcové. Mohl bych říct víc, ale bylo by to teď zbytečně moc informací o této produkci. Také mě čeká Princ v Šípkové Růžence, již ve čtvrté verzi této choreografie. Poté mě čeká Káj ve Sněhové královně, již jsem zmínil Krásku a zvíře a sólo v In The Midlle Somewhat Elevated od Williama Forsytha. Inscenací bude víc, doufám, že se najdou i příležitosti k hostování a gala, ale toto je zatím vše co vím o příští sezoně a již se nemůžu dočkat.Jan Fousek (sólista baletu Národního divadla v Brně): Pocity z nadcházející sezony mám velmi smíšené. Vedení zatím nemáme a ani to nevypadá, že by v brzké době bylo, což pro soubor rozhodně dobré není. Doufám, že se podaří najít osobnost, která soubor povede správným směrem, tím myslím vpřed, osobnost, která bude mít jasnou vizi o podobě a směřování baletního souboru a které se podaří přinášet na repertoár kvalitní a různorodé choreografie, jako se to dařilo, i přes finanční krizi, Lence Dřímalové. Každopádně ať už to bude kdokoliv, na podobě nadcházející sezony se nic nezmění. Z nově připravovaných baletů je zveřejněno pouze obsazení na podzimní obnovenou premiéru Bajadéry, kde budu tančit hlavní roli Solora.

Ondřej Vinklát (demi sólista Baletu Národního divadla v Praze): Na sezonu 2013/14 se velmi těším. Čeká nás světová premiéra baletu Romeo a Julie v choreografii Petra Zusky a jako druhou premiéru si Balet Národního divadla připravil triptych Česká baletní symfonie II, kde uvede své práce Petr Zuska, Jiří Kylián a Viktor Konvalinka. Jaké úlohy a role mě čekají, to bych nerad prozrazoval, je to interní tajemství (smích)!

Jiří Pokorný (Freelance Dancer, emeritní člen Nederlands Dans Theater 2, Holandsko): Na příští sezonu se moc těším, i když si zatím nechávám odstup a snažím se na ni nemyslet. Nerad vše plánuji do posledního detailu. Pak se není na co těšit… Můj pracovní harmonogram je připraven a bude velmi bohatý. Jak jsem již zmínil, bude se pohybovat mezi tancem, choreografií a pedagogikou.

Matěj Šust (demi sólista Balet Národního divadla v Praze): Na novou sezonu se koukám zatím velmi optimisticky, čeká mě hierarchický postup na demi-solo a krásná role Merkucia v novém baletu Romeo a Julie od Petra Zusky. Těším se taky na Českou baletní symfonii II, kde krom pana Zusky a Kyliána bude mít svou kreativní příležitost kolega a kamarád Viktor Konvalinka, se kterým pracovat je vždy zábavné. Takže si myslím, že nudit se rozhodně nebudu (smích).Arthur Abram (Balet Bratislava): Na novou sezonu se těším. Bude to můj třetí soubor a třetí změna země od mého narození. Tak jsem zvědavý, jaké překvapení pro mě život ještě schovává, už jen se vrátit zpět do práce s obvyklou energií a odhodláním! (poznámka redakcie: Arthur Abram nastupuje do baletu Národního divadla Brno).

Ivo Jambor (sólista baletu Moravského divadla v Olomouci): Vůbec netuším, co mě čeká. Máme dvě velké premiéry: Romea a Julie a klasiku –  Esmeraldu. Takže mě přechází můj proslulý smích a dívám se na to s respektem. Taky mám ještě nějaké ty jiné balety třeba Queeny, Fridu a tak. Ale kdyby mě potkal nějaký ten Tybald a bylo tam hodně šermu, to by mě nejspíš velmi velmi bavilo (smích). Ale nesmím dostat nějakého troubu co se bojí, to si pak člověk vůbec neužije (smích), ale máme v souboru kluky šikovný, tak to půjde jedna báseň.

Patrik Ulman (balet Národního divadla moravskoslezského v Ostravě): Dívám se na ní pozitivně, nastaly určité změny ale toho se nebojím, naopak se těším na nové výzvy a novou práci. Čekají nás opravdu kvalitní balety, za kterými stojí uznávaní tanečníci a choreografové. Co se týče mé role, tak jsem zatím velmi spokojený, ale zbytek nebudu prozrazovat. Nechte se překvapit (smích).Ondřej Martiš (balet Jihočeského divadla v Českých Budějovicích): Já se na nadcházející sezonu těším moc. Čeká nás totiž premiéra MozArt, kde budeme uvádět Mozartovo Rekviem, které je jedno z mých životních děl. Dále je to Šest tanců od pana Kyliána rovněž na Mozartovu hudbu. Moc bych si přál tančit premiéru, protože se řadím mezi lidi závislé na Mozartovi.

Tak príjemný baletný týždeň i v polovici leta a nezabudnite si so sebou vďaka internetu pribaliť na cesty Operu Plus.

Foto T. Gutiérrez, A. Špunda, P. Paleček, archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments