Baletní panorama Pavla Juráše (3)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Bohemia Balet má za sebou premiéru nového baletného večera, dvoch českých premiér: Petra Pana Bérangère Andreovej a Variations Sergeja Lifara. Práve choreografka Bérangère Andreo za asistencie krstného otca celého projektu Jaroslava Slavického odpovedala na niekoľko základných otázok o koncepcii jej predstavenia a o príprave premiéry.Inscenovať rozprávkový, kúzelný príbeh je veľmi ťažké. Na čo ste kládli hlavný dôraz vo vašej inscenácii?

Vytvořit magickou pohádku je především velmi vzrušující. Převést řádky knihy do pohybu – není to samo o sobě magické? Nejdůležitější je respektovat text, kterým se inspirujeme, ale musíme přidat i osobní vklad a dovést diváky do světa kouzel – prožít s Petrem Panem dobrodružný sen.

Čo je pre vás ústrednou témou
Petra Pana? Príbeh hľadania, lásky, dospievania…?

Peter Pan nás přenáší do dětství… Skutečné sdělení o nás samých a o tom, co spoluvytváří náš život.
…kdo nesnil stát se pirátem nebo indiánem?
… kdo se nikdy v dospívání nezamiloval?
… kdo nemá strach ze stáří a ztráty bezstarostnosti, která nám dovoluje riskovat, ale zároveň nám pomáhá v růstu?!

Nie je zväzujúce inscenovať Petra Pana v Stavovskom divadle s obmedzenou scénografiou a rozpočtom na výpravu?

Proč stále hovořit o problémech? Je to spíše vzrušující výzva! Stavovské divadlo je magické, má duši a všude je cítit historie, která jím procházela! Je pro mě ctí mít možnost prezentovat svou práci v tak úžasném místě. Navíc, děti jsou báječné, otevřené, velmi zaujaté… a baví se! Vznikla atmosféra důvěry, byl nastaven způsob práce a Petr Pan vznikal v radosti a dobré náladě. Co se týká prostředků, všechno je otázka adaptace a týmu, který mi pomáhá. U Petra Pana je to situace skutečně výjimečná. Národní divadlo nám umožnilo využít svých ateliérů a dílen, což velmi pomohlo přípravě inscenace, podobně jako spolupráce s firmou Grishko a ateliérem Vodochodská a samozřejmě spolupracovníci na Taneční konzervatoři  – vedení školy, pedagogové – asistenti , skutečně vynikající spolupráce. Všude jsem se setkávala s nesmírnou ochotou pomoci, je třeba zmínit se o úžasné práci pana Tomáše Proška, který vytvořil z magických obrazů Miloše Kouteckého formou diapozitivů a počítačové animace. A v divadle?! Perfektní spolupráce s technickými pracovníky Stavovského divadla a s panem Přemyslem Jandou, kterým jsme vytvářeli světelný design. Nemluvíme o penězích, ale o rozdělení úkolů, zlepšení přípravy a o každém detailu inscenace.

Ako sa vám spolupracuje s tanečníkmi? Je ich devízou ich mladosť a nadšenie alebo tanečná šikovnosť?

Práce s tanečníky je po celou dobu studia fantastická. Jsou pozorní, motivovaní, plní života a energie. Nadšení mě provázelo každý den zkoušení, jsou mladí a bez komplexů a bez problému se pouštějí na „neznámou půdu“. Technicky jsou vyspělí, já jsem se proto ve své práci soustředila především na rozvíjení jejich hereckých schopností a uměleckého vyjádření.***

Čo nás čaká? Prezident je známy. Uvidíme kto dostane šéfovský post v Berlíne po Vladimírovi Malakhovovi (Nacho Dueato?), či po Lenke Dřímalovej v Brne, ktorá prijala ponuku riaditeľa Národního divadla moravskoslezského Jiřího Nekvasila na prestup do Ostravy. Barbora Kohoutková učí v Helsinkách a dáva ako hosťujúci baletný majster vo Fínskom národnom balete tréningy po tom, ako v Essene zatancovala Sen noci svätojánskej. Zmrzačený Filin sa uzdravuje a noviny už majú nové senzácie. Súboru bude zatiaľ šéfovať Galja Stepanenko, dlhoročná primabalerína. A nejaké nové informácie? Nie sú. Komu sa znepáčil šéf súboru? Kamarát poznal dobre jeho bývalú ženu Innu Petrovú, potom bol so Svetlanou Lunkinou a potom mal inú ženu, dcéru mocného a bohatého človeka v Moskve, ktorý financoval Stanislavského divadlo, keď tam Serjožka šéfoval. Ona je korifejka v Boľšom. A príčinu, prečo to urobili, nevie ani on… sú to len špekulácie… asi niekomu hodne prekážal.

Foto Pavel Hejný (Šípková Růženka ND), archiv 

0 0 vote
Ohodnoťte článek

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments