Festival Baroko 2024: 12 koncertů a premiéra kantáty od Jana Josefa Röslera

Celkem 12 koncertů nabídne letos posluchačům olomoucký hudební festival Baroko. Většina z nich se odehraje v nově opraveném sále svaté Kláry v prostorách Vlastivědného muzea. Tamní speciální akustiku využijí hudebníci při interpretaci staré hudby s použitím dobových nástrojů. Návštěvníci se mohou těšit na virtuózní houslové sonáty, klavírní trio, recitál, ale i premiéru českých zpěvoher nebo komorních oper na slavná barokní libreta. Přehlídka začíná 1. června 2024.
Vlastivědné muzeum Olomouc (zdroj Olomouc)
Vlastivědné muzeum Olomouc (zdroj Olomouc)

“Letos poprvé festival koncentrujeme do kratšího úseku. Je to 12 dnů od 1. do 12. června. Těch prvních deset koncertů se uskuteční v sále svaté Kláry ve Vlastivědném muzeu v Olomouci. Poslední dva koncerty se budou týkat programu s názvem Prošli zdejší krajinou. Koncerty budou putovní, takže navštívíme ještě dvě místa kolem Olomouce,” uvedl ředitel festivalu Tomáš Hanzlík.

Posluchače podle Hanzlíka čekají novodobé světové premiéry české hudby, kterou běžně není možné slyšet na koncertních pódiích. “Je to hudba předsmetanovská, takže rané baroko, ale i klasicismus, zazní tam i ranní romantické skladby. Z těch nejzajímavějších věcí bych jmenoval premiéru kantáty od Jana Josefa Röslera o Mozartově smrti z roku 1798. Kantátu budeme 2. června provozovat scénicky. Ve stejný večer čeká posluchače také úplně opačný žánr, půjde o lidovou zpěvohru Holoprtské posvícení z Třebechovic pod Orebem od neznámého českého skladatele Jana Branžovského,” uvedl Hanzlík.

Diváci se mohou těšit také na uvedení opery Endymio a také opery Torso, kterou Hanzlík složil s Vítem Zouharem. “Měly tady před více než 20 lety premiéru. My na ten zážitek právě v tomto prostoru s touto akustikou natolik intenzivně vzpomínáme, že jsme je zařadili do dramaturgie, abychom si to zopakovali,” doplnil Tomáš Hanzlík, který působí na katedře hudební výchovy olomoucké pedagogické fakulty a je zároveň uměleckým šéfem souboru Ensemble Damian.

Ačkoliv letos pořadatelé nezvolili pro 27. ročník festivalu žádný podtitul, dramaturgie je podle nich výhradně sestavena z děl českých autorů u příležitosti Roku české hudby 2024. Zazní přitom skladby, které byly určeny ke korunovačním, slavnostním ceremoniím a intronizaci církevních hodnostářů, ale i díla napsaná pro ochotníky v malých městech a obcích.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments