Baroko je stále mladé. Václav Hudeček a Barocco sempre giovane v Litoměřicích

Litoměřické svátky hudby jsou krásnou místní iniciativou, která své jméno odvozuje už pátým rokem od mnohem starších pražských Svátků hudby a přináší do regionu v závěru léta dobré umění – hodnotné programy a v rovnováze jak osvědčená, tak i nová jména tuzemských interpretů. Určující je pro ně po celou dobu chrámová akustika, přístupná dramaturgie a účast Václava Hudečka.
Václav Hudeček, Barocco sempre giovane – Litoměřické svátky hudby 25. 8. 2017 (zdroj LSH / foto Jiří Kopuletý)


Minifestival v Litoměřicích vsadil na baroko a na operu

Letos je tato hudební událost souborem tří koncertů, dvou v Litoměřicích a jednoho v Lovosicích. První z večerů (25. srpna), který do bývalého jezuitského kostela Zvěstování Panny Marie přivedl víc než pět stovek posluchačů, byl ve výsledku velmi příjemným koncertem barokní hudby. Jméno Václava Hudečka, umělce vpravdě národního, je pochopitelně nadále značkou, která publikum táhne sama o sobě. Nejde zde však v žádném případě – a nešlo ani tentokrát – o její laciné využití. A nešlo ani o bezmyšlenkovitou sestavu líbivých a vhodných skladeb.

Hudečkova pozornost nejmladším houslistům, pro jeho umělecký profil trvale tak charakteristická, se i v Litoměřicích projevila, a to přizváním nejlepší účastnice jeho letošních kurzů, tedy luhačovické Akademie. Osmnáctiletá Klára Lešková si s ním zahrála Vivaldiho Dvojkoncert a moll a byla to pro ni evidentně nejen čest, ale i radost a do jejího začínajícího muzikantského života určitě také obrovská pomoc a vzpruha. Litoměřický koncert dostal na starost soubor Barocco sempre giovane, v tomto případě rozšířený na dvojnásobek členů. Hrál s chutí, šťavnatě. Na úvod zazněl osvědčený kus, preludium k Charpentierovu Te Deum korunované leskem žesťových nástrojů. V nastoleném duchu se pak víc než hodinu pokračovalo.

„Baroko stále mladé,“ připomněl po prvním čísle Václav Hudeček v úvodním slově překlad názvu pardubického komorního orchestru. Hovořil také o štěstí, které tato hudba přináší a které z ní i on sám cítí. I o tom, že právě zakončuje svou padesátou sezonu. Bylo potěšením pozorovat ho, jak pak s mladými hraje, jak je srdečně a nezištně svým muzikantstvím a dozrálou rozšafností bezděky povzbuzuje a podněcuje. Hudba pod jeho nezdůrazňovanou přirozenou autoritou plynula bezproblémově, jako osvědčený střední proud klasiky, s dostatečným nábojem a pěkně procítěnými detaily.

Po Vivaldiho dvojkoncertu dostali naplno slovo dva trumpetisté, ve Vejvanovského Sonatě Vespertině a ve Vivaldiho Koncertu C dur. Byli jimi Marek Zvolánek a Marek Vajo a byli to právě oni, kdo večeru bezchybnou vrcholnou profesionalitou a samozřejmostí společného cítění a frázování šťastně přidali další kvality. K tomu nutno samozřejmě přičíst zvukovou atraktivnost barokních trubek. Jednu z Telemannových suit, podrobně vyprofilovanou, hrál následně sám orchestr, Hudeček se Zvolánkem potom od Telemanna v krásné pohodě odehráli ještě jeho Koncert D dur pro housle, trubku a smyčce. A přidávalo se, se zvukem obou trubek a s Václavem Hudečkem a Klárou Leškovou v orchestru. Milá atmosféra, vděčné publikum. Tleskalo se proto neustále mezi větami skladeb. I tohle vše ale pochopitelně patří do našeho hudebního dění.

Další program Litoměřických svátků hudby připravili organizátoři ze spolku Musica et Education na sobotu 26. srpna ve spolupráci s Plzeňskou filharmonií a Tomášem Braunerem jako To nejlepší z Carmen. Jeho protagonistkou učinili mezzosopranistku Janu Kurucovou a s ní tenoristu Luciana Mastra, barytonistu Martina Bártu a sopranistku Kristýnu Vylíčilovou. V neděli 3. září se pak uskuteční koncert v lovosickém kostele svatého Václava, opět s orchestrem Barocco sempre giovane a s mladými interprety – s tenoristou Jakubem Pustinou a fagotistkou Denisou Beňovskou.

Za Litoměřickými svátky hudby, podporovanými ministerstvem, městem a řadou firem a podnikatelů i pražskými pořadateli Hudečkových Svátků hudby, od počátku osobně stojí manželé Alena a Zdeněk Kuldovi. Není to úplně obvyklý komerční festivalový model. Právě oni dávají žádoucí příklad a vysílají vzácný signál – jde totiž o hudební nadšence.

Hodnocení autora recenze: 80%


Litoměřické svátky hudby 2017
Václav Hudeček (housle)
Klára Lešková (housle)
Marek Zvolánek (trubka)
Marek Vajo (trubka)
Barocco sempre giovane
Umělecký vedoucí: Josef Krečmer
25. srpna 2017 kostel Zvěstování Panny Marie Litoměřice

program:
Marc Antoine Charpentier: Te Deum – Prélude
Antonio Vivaldi:
– L’estro armonico op. 3/8
– Koncert a moll pro 2 housle, smyčce a continuo RV 522
Pavel Josef Vejvanovský: Sonata Vespertina pro dvě trubky, smyčce a continuo
Antonio Vivaldi: Koncert C dur pro dvě trubky, smyčce a continuo RV 537
Georg Philipp Telemann:
– Sinfonia Spirituosa TWV 44:1
– Koncert D dur pro housle, trubku, smyčce a continuo TWV 53:D5

www.litomerickesvatkyhudby.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Hodnocení

Vaše hodnocení - V.Hudeček, K.Lešková, M.Zvolánek, M.Vajo & Barocco sempre giovane (Litoměřické svátky hudby 25.8.2017)

[yasr_visitor_votes postid="265080" size="small"]

Mohlo by vás zajímat