Na BBC Proms zakázali vlajky Evropské unie. Prý by rušily umělce i publikum

Známý britský festival klasické hudby BBC Proms se ocitl v centru kontroverze kolem brexitu, když někteří diváci museli po zásahu pořadatelů stáhnout vlajky Evropské unie, které si tak jako v jiných letech i letos tradičně na koncert přinesli. Informoval o tom britský list London Evening Standard. Letní festival BBC Proms je známý neformální atmosférou i tradicí vlajek, kterými diváci mávají zejména při závěrečném koncertu.

BBC Proms (zdroj standard.co.uk)

„Někdo k nám přišel a řekl, že tam ty vlajky nemůžeme dát,“ popsala Fiona Swann, návštěvnice nedělního koncertu v koncertní síni Royal Albert Hall. „Oznámili, že to není povolené, tak jsem řekla, že to je zvláštní, protože vlajky jsou na Proms velká tradice. On mi odpověděl: ‚Ne tyhle vlajky‘.“

Následné prohlášení koncertní síně a stanice BBC, která je organizátorem festivalu, tvrdilo, že vlajky byl odstraněny, protože „rušily publikum a účinkující“.

„Vlajky jsou povoleny, ale jde nám především o hladký průběh festivalu,“ uvedli pořadatelé v prohlášení. „V tomto případě několik málo lidí s velkými vlajkami v přední části sálu rušilo publikum a účinkující. Personál proto zasáhl stejně, jako by to udělal u každého jiného rušení v sále.“

K incidentu došlo při koncertu pod taktovkou čínské dirigentky Sien Čang, který zahrnoval i evropskou hymnu Óda na radost. Britské rozhodnutí odejít z Evropské unie se odrazilo i jindy během festivalu. Například německý pianista Igor Levit měl při úvodním koncertu na klopě odznak Evropské unie a během přídavku zahrál rovněž Ódu na radost. Následujícího dne izraelský dirigent Daniel Barenboim během koncertu vyzval k evropské jednotě a varoval před riziky nacionalismu a „tendencemi k izolacionismu“.

Zásah pořadatelů na BBC Proms uvítal bývalý šéf Strany nezávislosti Spojeného království Nigel Farage, který odkaz na článek z London Evening Standard retweetoval s poznámkou „Bylo načase!“

BBC Proms (zdroj upload.wikimedia.org)

BBC Proms vrcholí začátkem září závěrečným koncertem, v jehož druhé části zní anglické vlastenecké písně a neformálně oblečení diváci, kteří v parteru stojí, mávají nad hlavou vlajkami a vlaječkami. Ve velké většině jsou britské, ale obvykle je doplňuje řada dalších – anglické, skotské, velšské, americké, japonské, irské, evropské a v dobách, kdy byl šéfdirigentem orchestru BBC Jiří Bělohlávek, se objevovaly i české zástavy.

Při loňském závěrečném koncertu, který se odehrál jen pár měsíců po referendu o brexitu, byla nad hlavami diváků právě i řada vlajek Evropské unie.

Mohlo by vás zajímat