Na BBC Proms zakázali vlajky Evropské unie. Prý by rušily umělce i publikum

Známý britský festival klasické hudby BBC Proms se ocitl v centru kontroverze kolem brexitu, když někteří diváci museli po zásahu pořadatelů stáhnout vlajky Evropské unie, které si tak jako v jiných letech i letos tradičně na koncert přinesli. Informoval o tom britský list London Evening Standard. Letní festival BBC Proms je známý neformální atmosférou i tradicí vlajek, kterými diváci mávají zejména při závěrečném koncertu.

BBC Proms (zdroj standard.co.uk)

“Někdo k nám přišel a řekl, že tam ty vlajky nemůžeme dát,” popsala Fiona Swann, návštěvnice nedělního koncertu v koncertní síni Royal Albert Hall. “Oznámili, že to není povolené, tak jsem řekla, že to je zvláštní, protože vlajky jsou na Proms velká tradice. On mi odpověděl: ‘Ne tyhle vlajky’.”

Následné prohlášení koncertní síně a stanice BBC, která je organizátorem festivalu, tvrdilo, že vlajky byl odstraněny, protože “rušily publikum a účinkující”.

“Vlajky jsou povoleny, ale jde nám především o hladký průběh festivalu,” uvedli pořadatelé v prohlášení. “V tomto případě několik málo lidí s velkými vlajkami v přední části sálu rušilo publikum a účinkující. Personál proto zasáhl stejně, jako by to udělal u každého jiného rušení v sále.”

K incidentu došlo při koncertu pod taktovkou čínské dirigentky Sien Čang, který zahrnoval i evropskou hymnu Óda na radost. Britské rozhodnutí odejít z Evropské unie se odrazilo i jindy během festivalu. Například německý pianista Igor Levit měl při úvodním koncertu na klopě odznak Evropské unie a během přídavku zahrál rovněž Ódu na radost. Následujícího dne izraelský dirigent Daniel Barenboim během koncertu vyzval k evropské jednotě a varoval před riziky nacionalismu a “tendencemi k izolacionismu”.

Zásah pořadatelů na BBC Proms uvítal bývalý šéf Strany nezávislosti Spojeného království Nigel Farage, který odkaz na článek z London Evening Standard retweetoval s poznámkou “Bylo načase!”

BBC Proms (zdroj upload.wikimedia.org)

BBC Proms vrcholí začátkem září závěrečným koncertem, v jehož druhé části zní anglické vlastenecké písně a neformálně oblečení diváci, kteří v parteru stojí, mávají nad hlavou vlajkami a vlaječkami. Ve velké většině jsou britské, ale obvykle je doplňuje řada dalších – anglické, skotské, velšské, americké, japonské, irské, evropské a v dobách, kdy byl šéfdirigentem orchestru BBC Jiří Bělohlávek, se objevovaly i české zástavy.

Při loňském závěrečném koncertu, který se odehrál jen pár měsíců po referendu o brexitu, byla nad hlavami diváků právě i řada vlajek Evropské unie.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na