Belgický vokální ansámbl Graindelavoix – jeden z hlavních magnetů Velikonočního festivalu v Brně

Svědkové a svědectví jsou tématem letošního ročníku Velikonočního festivalu duchovní hudby v Brně. Největším lákadlem je podle pořadatelů z Filharmonie Brno uznávaný belgický soubor Graindelavoix. Festivalové koncerty se uskuteční od 9. do 23. dubna v šesti chrámech.

Úvodní a závěrečný večer pořadatelé zasadili do minoritského kostela svatých Janů. O lístky na oba koncerty je velký zájem, řekla dnes novinářům ředitelka filharmonie Marie Kučerová.

Kostel sv. Janů Brno (zdroj cs.m.wikipedia.org/VitVit)

Zahajovací koncert patří Matoušovým pašijím od Johanna Sebastiana Bacha v podání Capelly Cracoviensis a sólistů z Polska. Závěr věnovali pořadatelé skladbě Apoštol Pavel Felixe Mendelssohna Bartholdyho. V dalším programu přehlídky je hudba stará i současná, klasické koncerty doplňují ještě temné hodinky, tedy komorní program při svíčkách v jezuitském chrámu.

Soubor Graindelavoix vystoupí s programem Ukřičené lamentace 12. dubna v kostele svatého Jakuba. „Graindelavoix je momentálně velkou hvězdou festivalů, putuje po celé Evropě, specializuje se na hudbu pozdní renesance, což je v našem kontextu hudba rudolfinské doby, kterou ovšem interpretuje velmi expresivním, až dramatickým způsobem,“ upozornila Marie Kučerová.

Velikonoční festival duchovní hudby v Brně vznikl před pětadvaceti lety jako první přehlídka svého druhu v Česku. Dramaturgie vychází z liturgického času. Skladby zařazené na program proto odpovídají duchovnímu významu jednotlivých dnů v křesťanském kalendáři.

Rozpočet festivalu se pohybuje každý rok kolem 2,5 milionu korun, uvedla manažerka přehlídky Lucie Šnajdrová. Příspěvek ze státního rozpočtu postupně roste.

Mohlo by vás zajímat