Belgický vokální ansámbl Graindelavoix – jeden z hlavních magnetů Velikonočního festivalu v Brně

Svědkové a svědectví jsou tématem letošního ročníku Velikonočního festivalu duchovní hudby v Brně. Největším lákadlem je podle pořadatelů z Filharmonie Brno uznávaný belgický soubor Graindelavoix. Festivalové koncerty se uskuteční od 9. do 23. dubna v šesti chrámech.

Úvodní a závěrečný večer pořadatelé zasadili do minoritského kostela svatých Janů. O lístky na oba koncerty je velký zájem, řekla dnes novinářům ředitelka filharmonie Marie Kučerová.

Kostel sv. Janů Brno (zdroj cs.m.wikipedia.org/VitVit)

Zahajovací koncert patří Matoušovým pašijím od Johanna Sebastiana Bacha v podání Capelly Cracoviensis a sólistů z Polska. Závěr věnovali pořadatelé skladbě Apoštol Pavel Felixe Mendelssohna Bartholdyho. V dalším programu přehlídky je hudba stará i současná, klasické koncerty doplňují ještě temné hodinky, tedy komorní program při svíčkách v jezuitském chrámu.

Soubor Graindelavoix vystoupí s programem Ukřičené lamentace 12. dubna v kostele svatého Jakuba. „Graindelavoix je momentálně velkou hvězdou festivalů, putuje po celé Evropě, specializuje se na hudbu pozdní renesance, což je v našem kontextu hudba rudolfinské doby, kterou ovšem interpretuje velmi expresivním, až dramatickým způsobem,“ upozornila Marie Kučerová.

Velikonoční festival duchovní hudby v Brně vznikl před pětadvaceti lety jako první přehlídka svého druhu v Česku. Dramaturgie vychází z liturgického času. Skladby zařazené na program proto odpovídají duchovnímu významu jednotlivých dnů v křesťanském kalendáři.

Rozpočet festivalu se pohybuje každý rok kolem 2,5 milionu korun, uvedla manažerka přehlídky Lucie Šnajdrová. Příspěvek ze státního rozpočtu postupně roste.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat