Benátskou hudbu a její vliv na Francii ukáže festival staré hudby

Do italských Benátek v době jejich největšího kulturního rozmachu zavede letos posluchače festival Letní slavnosti staré hudby. Pořadatelé festivalu dnes novinářům řekli, že chtějí také ukázat vliv této tradice v jiných hudebních kulturách tehdejší Evropy. Novinkou je program připravovaný ve spolupráci s Centrem pro barokní hudbu ve Versailles. Festival, který nechává zaznít zvuk historických nástrojů v prostředí pražských paláců a kostelů, bude od 11. července do 4. srpna.

„Uvažujeme-li o benátské hudbě, vzpomeneme si nejčastěji na Antonia Vivaldiho, slavné melodie gondoliérů a opery Claudia Monteverdiho. Benátky ovšem nabízely mnohem více než tyto známé klenoty,“ říká ředitelka festivalu Monika Nováková. Letošní program proto podle ní bude sondou do méně prozkoumaných oblastí benátského hudebního života a předloží výběr toho nejlepšího, co v Benátkách v době jejich kulturního rozmachu znělo.

Novinkou letošního ročníku je programová linie připravovaná ve spolupráci s Centrem pro barokní hudbu ve Versailles. „Naše poslání je propagace francouzské hudební kultury sedmnáctého a osmnáctého století ve Francii a jinde ve světě,“ řekl umělecký ředitel centra Benoit Dratwicki. „Téma letošního ročníku – Benátky – na první pohled s Francií moc nesouvisí. Koncem sedmnáctého a osmnáctého století ale byla benátská kultura ve Francii velmi oblíbená, měla punc exotiky,“ řekl.

Francouzi proto vybrali tři projekty, které znázorňují různé aspekty propojení vlivů italské a francouzské kultury přelomu sedmnáctého a osmnáctého století. Bude k nim patřit úvodní koncert na zámku v Troji Portrét benátský, věnovaný italským vlivům na dobovou hudební produkci u versailleského dvora. Druhým je cembalový recitál v Clam-Gallasově paláci a třetím barokní opera André Campry Le Carnaval de Venise, která zazní ve Španělském sále Pražského hradu v podání souboru Collegium Marianum.

Španělský sál Pražského hradu (zdroj kralovskacesta.cz)
Španělský sál Pražského hradu (zdroj kralovskacesta.cz)

Dramaturgie festivalu dále nabídne například houslové koncerty Vivaldiho, skladby Georga Friedricha Händela či díla Giovanni Gabrieliho a Claudia Monteverdiho. Zahrají je například španělský ansámbl Vespres d’Arnadí, německý soubor Singer Pur, španělská sopranistka María Espada či houslistka Cecilia Bernardini. Poprvé se v tuzemsku představí unikátní nástroj viola organista sestrojený podle nákresů ze skicáře renesančního umělce a vynálezce Leonarda da Vinciho.

Online rezervace a předprodej vstupenek na festival začíná dnes, více informací je na stránkách festivalu Letní slavnosti staré hudby.

Související články


Napsat komentář