Bludný Holanďan pod širým nebem ve Wroclawi

  1. 1
  2. 2

Scéna dalšího dějství, odehrávající se běžně ve světnici Dalandova domu, probíhá ve stejné dekoraci, jen s tím rozdílem, že je pojata naprosto velkooperně. Početný sbor přadlen je ještě rozšířen o balet (choreografka Janina Niesobska), tanečnice jsou propojeny dlouhými vlákny z lněné příze. Vše řídí hospodyně Mary, ztvárněná majitelkou sytého mezzosopránu Barbarou Bagiňskou. Hlavním hudebním překvapením tohoto dějství ale bylo následné nesmírně niterné a podmanivé podání Sentiny balady. Její představitelka Anna Lichorowicz, čelní sólistka wroclavského souboru, má nejen vzornou dikci, ale nádherné kulaté a přitom průrazné výšky (před dvěma lety mne příjemně překvapila jako vynikající Violetta ve Verdiho Traviatě). Tato mladá sopranistka také velmi dobře a působivě hraje. Myslivec Erik toho v opeře rozsahem nemá moc, ale je to role pěvecky velmi náročná, často s ní její představitelé mívají problémy. Nikolaj Dorožkin, člen wroclavského ansámblu, který zpívá závažné party jako Cavaradossi, Canio a další, podal průměrný výkon, Erik zabarvení jeho hlasu sedí. Trochu vadilo, že ve scéně Senty s Erikem je pozorovala neustále přítomná Mary, která by měla normálně odejít s přadlenami. Erik po vyprávění svého snu o tajemném muži Sentě utíká a orchestr nečekaně přestává hrát. Nastává přestávka. Přerušení děje v exponovaném místě? To mne nesmírně překvapilo. Nikdy jsem něco podobného v žádné z mnoha inscenací této opery nezažil. Holanďan se zpravidla hraje bez pauzy, někdy bývá přestávka po prvním dějství a další dvě pak běží až do konce. – Po půl hodině se tedy řady hlediště opět zaplňují a pokračuje se. Přichází rozšafný Daland a zpívá svoje „Mein Kind, du siehst mich…“, překvapené Sentě přivádí neznámého hosta. Oba protagonisté v hudebně velmi náročné scéně sblížení a slibu věrnosti pěvecky uspěli opravdu na výbornou, což také obecenstvo odměnilo vřelým aplausem.

A přichází poslední dějství, kdy se jeviště zaplňuje početným rozehraným sborem, který zpívá známou legendární píseň Steuermann lass die Wacht!. V pozadí tryská do výše střídavě světlem modře nebo červeně zabarvená voda fontán. Dav se rozchází a na scénu přichází opět Erik, aby Sentu zrazoval ze svazku s Holanďanem. Ten vychází ze své lodi oblečen do bílých šatů a obklopen svými strašidelnými lodníky s umrlčími lebkami místo hlav.Když vidí Sentu s Erikem a obviňuje ji v dramatickém výstupu ze zrady a následně odjíždí. Za scénou se objevuje obrovská, červeně nasvícená vodní pěna. Senta pak plní svůj slib věrnosti až za hrob a končí svůj život v moři. Holanďan je vykoupen.

Je jen dobře, že režisér nepodlehl nějakým nesmyslným časovým umístěním a aktualizacím. Trochu jinou, velkooperní dimenzi dal dílu mnohačlenný kompars sboristů, tanečnic, tanečníků a statistů. Světelná režie byla sice působivá, ale mohla být diferencovanější na různých místech scény. Vodní fontánové efekty byly takové, jaké technické možnosti místních fontán umožnily, nicméně scénografický celek v daném prostředí lze jen pochválit. Z hudebního hlediska je nutno vyzdvihnout precizně hrající orchestr a obdivuhodně sezpívané sbory (Anna Grabowska-Borys). V neposlední řadě je na všem vidět obětavá práce dirigentky Ewy Michnik, velké znalkyně a propagátorky Wagnerovy hudby. Myslím, že hezkých pár tisícovek diváků si odneslo ze šesti představení hluboký zážitek.

Hodnocení autora recenze: 75 %

Tauron Letni Festiwal Operowy
Richard Wagner:
Latający Holender
(Der fliegende Holländer)
Hudební nastudování a dirigent: Ewa Michnik
Režie a scéna: Waldemar Zawodziňski
Kostýmy: Malgorzaty Sloniowska
Choreografie: Janina Niesobska
Sbormistr: Anna Grabowska-Borys
Orchestr, sbor a balet Opera Wrocławska
Premiéra 4. června 2015 Pergola Hala Stulecia Wrocław
(psáno z reprízy 14. 6. 2015)

Latający Holender – Richard Haan
Daland – Tomasz Raff
Senta – Anna Lichorowicz
Eryk – Nikolay Dorozhkin
Sternik – Igor Stroin
Mary – Barbara Bagińska

www.opera.wroclaw.pl

Foto archiv, P. Horník, M. Grabowski

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Hodnocení

Vaše hodnocení - Wagner: Latający Holender (Opera Wrocławska)

[yasr_visitor_votes postid="171894" size="small"]

Mohlo by vás zajímat