V Brně chystají Pikovou dámu, Soňa Červená chce po operaci znovu zkoušet Hraběnku

Zničující touha po nedosažitelném patří k hlavním tématům nové inscenace Čajkovského Pikové dámy, kterou v Národním divadle Brno připravuje jeho ředitel, režisér Martin Glaser. K dispozici má mezinárodní obsazení, mimo jiné ukrajinského tenoristu Eduarda Martynjuka a velšskou sopranistku Natalye Romaniw.
Petr Iljič Čajkovskij: Piková dáma – ND Brno 2018 (zdroj ndbrno.cz)

Premiéra nové brněnské inscenace Čajkovského Pikové dámy bude 17. února, do zkoušek se chce znovu zapojit také dvaadevadesátiletá Soňa Červená, která v lednu po úrazu prodělala operaci krčku stehenní kosti.

„Pooperační rehabilitace probíhá opravdu krásně, paní Soňa Červená se těší dobré kondici, všichni věříme, že v generálkovém týdnu vstoupí na prkna Mahenova divadla,“ řekl dnes novinářům umělecký šéf brněnské opery Jiří Heřman.

Soňa Červená hraje Hraběnku, což je postava, kterou režisér Martin Glaser pojímá jako ztrojenou figuru. Má tedy více představitelek, které jsou na jevišti společně. „Je to taková trojhlavá saň, přízrak, který pronásleduje hlavní postavu,“ popsal Martin Glaser. Dalšími Hraběnkami budou Veronika Hajnová Fialová a Jitka Zerhauová.

Operu, která sleduje osud mladého carského důstojníka, toužícího po tajemství tří karet, které vždy vyhrávají a které zná právě Hraběnka, inscenuje Martin Glaser jako vzpomínky člověka, jenž překročil hranici šílenství a zpětně pohlíží na svůj život. Důstojník své zničující posedlosti obětoval milostný vztah, dopustil se zločinu a ztratil rozum.

Petr Iljič Čajkovskij: Piková dáma – ND Brno 2018 (zdroj ndbrno.cz)

„Ničí jej touha po nedosažitelném – po bohatství, úspěchu, kterého by mohl dosáhnout bez práce, bez zásluh,“ připomněl Martin Glaser. Doplnil, že právě tento motiv přibližuje operu současnosti. „Lidé si dnes myslí, že mohou dosáhnout úspěchu jen tím, že se dotknou klávesnice nebo displeje mobilního telefonu – ale tak to přece není,“ uvedl italský pěvec Gianluca Zampieri, který alternuje s Eduardem Martynjukem roli Heřmana. V úloze Lízy se vedle Natalye Romaniw představí i sopranistka Lucie Hájková. Tomského alternují Vladimír Chmelo a Pavoľ Remenár, Jeleckého Igor Loškár a Svatopluk Sem. Hudebním nastudováním inscenace byl pověřen dirigent Robert Kružík.

Opera inspirovaná novelou Alexandra Sergejeviče Puškina měla premiéru v roce 1890. V Brně se hraje po více než půlstoletí. Shodou okolností v inscenaci z roku 1953 taktéž účinkovala Soňa Červená, která tehdy byla v Brně v angažmá. Zpívala menší úlohu Pavlíny.

Mohlo by vás zajímat