Brněnská inscenace Bartókova Modrovouse a Schoenbergova Očekávání získala Cenu divadelní kritiky

V Praze byly v pondělí večer předány Ceny divadelní kritiky, dříve pojmenované po Alfrédu Radokovi. V pětadvacátém ročníku ankety časopisu Svět a divadlo hlasovalo devětaosmdesát kritiků. Nejlepší inscenací loňského roku byl vyhlášen projekt opery brněnského Národního divadla a Opery v Göteborgu, který v režii Davida Radoka a v hudebním nastudování Marka Ivanoviće uvedl v jednom večeru společně Bartókův Modrovousův hrad a Schoenbergovo Očekávání. 

B. Bartók: Modrovousův hrad / A. Schoenberg: Očekávání – GöteborgsOperan (foto © Opera Göteborg / Mats Bäcker)

Inscenace Modrovousova hradu a Očekávání, která v pondělí získala Cenu divadelní kritiky, aktuálně není v programové nabídce Národního divadla Brno. Zájemci ji znovu zhlédnou až po plánované rekonstrukci Janáčkova divadla. Režisér David Radok obě díla propojil v uzavřený dramatický celek. “Mám radost, že právě tento nelehký příběh o vztazích získal pochopení publika a ocenění kritiky. Mám radost také za Bartóka, Schoenberga, Národní divadlo Brno a za všechny, kteří se na představení podíleli,” uvedl k ocenění v tiskové zprávě David Radok.

Obě díla Radok poprvé propojil v Göteborgu, kde výsledek okouzlil šéfdirigenta brněnské opery Marka Ivanoviče. “Byla to láska na první pohled a věděl jsem, že udělám vše pro to, abychom toto dílo mohli realizovat i v našem domovském divadle,” řekl Marko Ivanović. Poukázal na to, že Bartókovy a Schoenbergovy partitury jsou mimořádně náročné pro hudebníky i pěvce. Naši videoreportáž z přípravy této inscenace brněnského Národního divadla najdete zde, recenzi zde.

Mezi dalšími umělci, kteří v pondělí převzali Cenu divadelní kritiky, je Jiří Vyšohlíd z královéhradeckého Divadla Drak, a to za hudbu, kterou doprovodil inscenaci O bílé lani. Podle šéfredaktora časopisu Svět a divadlo Karla Krále se šestnáct nominací vázalo na pražské scény, tři na brněnské a dvě na ostravské. Po jedné měla divadla v Hradci Králové, Liberci a Plzni. Podrobnou zprávu najdete zde.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na