Brněnská inscenace Bartókova Modrovouse a Schoenbergova Očekávání získala Cenu divadelní kritiky

V Praze byly v pondělí večer předány Ceny divadelní kritiky, dříve pojmenované po Alfrédu Radokovi. V pětadvacátém ročníku ankety časopisu Svět a divadlo hlasovalo devětaosmdesát kritiků. Nejlepší inscenací loňského roku byl vyhlášen projekt opery brněnského Národního divadla a Opery v Göteborgu, který v režii Davida Radoka a v hudebním nastudování Marka Ivanoviće uvedl v jednom večeru společně Bartókův Modrovousův hrad a Schoenbergovo Očekávání. 

B. Bartók: Modrovousův hrad / A. Schoenberg: Očekávání – GöteborgsOperan (foto © Opera Göteborg / Mats Bäcker)

Inscenace Modrovousova hradu a Očekávání, která v pondělí získala Cenu divadelní kritiky, aktuálně není v programové nabídce Národního divadla Brno. Zájemci ji znovu zhlédnou až po plánované rekonstrukci Janáčkova divadla. Režisér David Radok obě díla propojil v uzavřený dramatický celek. “Mám radost, že právě tento nelehký příběh o vztazích získal pochopení publika a ocenění kritiky. Mám radost také za Bartóka, Schoenberga, Národní divadlo Brno a za všechny, kteří se na představení podíleli,” uvedl k ocenění v tiskové zprávě David Radok.

Obě díla Radok poprvé propojil v Göteborgu, kde výsledek okouzlil šéfdirigenta brněnské opery Marka Ivanoviče. “Byla to láska na první pohled a věděl jsem, že udělám vše pro to, abychom toto dílo mohli realizovat i v našem domovském divadle,” řekl Marko Ivanović. Poukázal na to, že Bartókovy a Schoenbergovy partitury jsou mimořádně náročné pro hudebníky i pěvce. Naši videoreportáž z přípravy této inscenace brněnského Národního divadla najdete zde, recenzi zde.

Mezi dalšími umělci, kteří v pondělí převzali Cenu divadelní kritiky, je Jiří Vyšohlíd z královéhradeckého Divadla Drak, a to za hudbu, kterou doprovodil inscenaci O bílé lani. Podle šéfredaktora časopisu Svět a divadlo Karla Krále se šestnáct nominací vázalo na pražské scény, tři na brněnské a dvě na ostravské. Po jedné měla divadla v Hradci Králové, Liberci a Plzni. Podrobnou zprávu najdete zde.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat