Brněnská opera veze Janáčkovu Ledovatou do Hongkongu

Operní soubor Národního divadla Brno se v únoru představí na prestižním mezinárodním uměleckém festivalu v Hongkongu. V asijské premiéře tam 23. února uvede operu Věc Makropulos od Leoše Janáčka. Inscenace vznikla v roce 2014 pro přehlídku Janáček Brno v režii Davida Radoka (naše recenze z premiéry najdete zde a zde).

Leoš Janáček: Věc Makropulos – ND Brno 2014 (zdroj ndbrno.cz)

Brněnský ansámbl se v Hongkongu objeví vedle předních světových těles, třeba Sanfranciské opery, Bavorského státního baletu, Cameraty Salzburg nebo Les Ballets Jazz de Montréal.

Radokovu verzi Věci Makropulos označili kritici za zdařilou. „Naše životy jsou omezené, náš čas tady je daný a my bychom se měli zajímat o to, abychom ho využili k něčemu, co je smysluplné, a neinvestovali do usilování o peníze, o slávu nebo o to, o co vlastně všechny postavy ve Věci Makropulos usilují,“ řekl před časem Radok k inscenaci.

Kromě Věci Makropulos přispějí Brňané do festivalového programu ještě provedením Stabat Mater od Antonína Dvořáka a Sinfonietty, Věčného evangelia a Glagolské mše od Janáčka.

Hongkong není první exotickou destinací, kam se operní soubor Národního divadla Brno podívá. V roce 2014 s úspěchem uvedl v Ománu Dvořákovu Rusalku. Bylo to první uvedení české opery na Arabském poloostrově.

Loni se soubor podíval například do Bydhoště v Polsku, kde na operním festivalu hrál Její pastorkyni. S představením Epos o Gilgamešovi/Dido a Aeneas loni pozval Brňany bratislavský festival Eurokontext.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat