Brno chce na kulturu po Jihomoravském kraji 150 miliónů, platit by měl i stát

Město Brno požádalo Jihomoravský kraj, aby do návrhu rozpočtu na rok 2017 zapracoval příspěvek 150 milionů korun na brněnskou kulturu. Novinářům to dnes řekl hejtman Michal Hašek (ČSSD). Kraj nyní dává ročně na brněnskou kulturu přes deset milionů korun. Podle primátorova náměstka Matěje Hollana (Žít Brno) město z většiny táhne nadregionální instituce ze svého, ale spolupodílet by se měl kraj i stát, se kterým město jedná.

Brno loni v prosinci žádalo o více než 100 milionů na kulturu i pro letošní rok, což Hašek považoval dva dny před schvalováním krajského rozpočtu za politickou provokaci. Město se tehdy opíralo o názor ministerstva financí, podle kterého má mít kraj peníze na kulturu v Brně z rozpočtového určení daní. Později se podle Hollana ale ukázalo tvrzení ministerstva jako mylné a Hollan se za to omluvil. Nyní město žádá kraj o spolufinancování organizací jako Filharmonie Brno, Národní divadlo Brno a Divadlo Radost s půlročním předstihem. „Nechceme peníze z rozpočtového určení daní, ale z toho, co má kraj k dispozici a normálně s tím může nakládat. Má dost peněz na to, aby se mohl spolupodílet,“ uvedl Hollan. Město každý rok dává do kultury kolem tři čtvrtě miliardy korun.

Podle Hollana jsou návštěvníci brněnských kulturních institucí v desítkách procent mimobrněnští. „Spoluúčast kraje a státu, kterou také intenzivně řešíme, pokládáme za morálně opodstatněnou a logickou,“ řekl.Janáčkovo divadlo Brno (foto archiv)Kraj bude situaci řešit. „Bere požadavek na vědomí a čeká ho standardní proces projednání. Ve finále je to věc, o které rozhodne nové zastupitelstvo, protože se rozpočet na příští rok bude schvalovat v prosinci,“ řekl Hašek s ohledem na říjnové volby. Bere i argumentaci města, že organizace mají regionální funkci. “Souhlasím, ale v tom případě je potřeba změnit zákon, aby byla stanovena povinnost státu, kraje a města financovat kulturní instituce. Stejně by ale pro ilustraci mohl kraj vyčíslit náklady na opravy krajských silnic, po kterých lidé jezdí do Brna a z Brna, a poté žádat město o příspěvek na krajské silnice,“ dodal Hašek.

Ministerstvo financí v souvislosti s loňským požadavkem Brna vůči kraji už dříve uvedlo, že kultura patří do samostatné působnosti obcí i krajů. „Prioritně k financování samostatné působnosti slouží daňové příjmy obcí a krajů, které představují jejich vlastní příjmy, a závisí zcela na rozhodnutí územního samosprávného celku, jak prostředky použije. Vše je otázkou stanovení výdajových priorit v rozpočtu obce či kraje,“ uvedla Kateřina Vaidišová z oddělení vnějších vztahů ministerstva.

Rozpočet Jihomoravského kraje je zhruba šest miliard korun, Brno ho má i s městskými částmi asi dvojnásobný.

Související články


Napsat komentář