Brno Contemporary Orchestra věnuje koncert Anthroposu

Druhý koncert desáté slavnostní sezóny „we are the world“ věnuje Brno Contemporary Orchestra Anthroposu, kde zkoumají život a smrt našich předků a prapředků, jakož i koloběh vzniku a zániku civilizací. Koncert je pořádán ve spolupráci s Moravským zemským muzeem.

Mamut, Moravské zemské muzeum (zdroj Kudyznudy.cz)
Mamut, Moravské zemské muzeum (zdroj Kudyznudy.cz)

Na koncertě Brno Contemporary Orchestra 22. listopadu 2021 od 19:30 hodin zazní spektakulární kompozice italského skladatele Fausta Romitelliho a postmoderně koncipovaná komorní kantáta brněnského skladatele Miloslava Ištvana Já, Jákob na text filozofa Vítězslava Gardavského, ve které jsou propojovány vize materiálního a duchovního světa.

Amok/Koma z roku 2001 italského skladatele Fausta Romitelliho je postavena na střídání zběsilosti a kontemplace. Dvou krajních poloh lidského bytí. Kompozice Music from Nothing od Michala Rataje je hudební reminiscencí současné pandemické nicoty. V komorním oratoriu Já, Jákob Miloslava Ištvana na texty Vítězslava Gardavského se řeší odvěký spor duchovního (božského) a materiálního (materialistického) přístupu k životu. La sabbia del tempo z roku 1991 patří do rané fáze Romitelliho tvorby a je zde patrnější fascinace francouzským spektralismem. Tichá kompozice vyvolává pocit zastaveného času, rozhostil se klid a mír, vše je tiché a prázdné, jenom ten písek v přesýpacích hodinách neustále propadává… Závěr koncertu bude věnován kompozici Hodiny minulosti, nedávno zesnulého litevského skladatele Broniuse Kutavičiuse.

Kamenné mantry – koncert pod mamutem
22. listopad 2021, 19:30 hodin
Pavilon Anthropos – ve spolupráci s Moravským zemským muzeem

Program:
Fausto Romitelli – Amok Koma
Michal Rataj: Music from Nothing
Miloslav Ištvan – Já, Jákob
Fausto Romitelli – Písek času
Bronius Kutavičius: Hodiny minulosti

Sólisté:
Irena Troupová – soprán
Otakar Blaha – recitace
Martin Opršál – marimba
Brno Cotemporary Orchestra – dirigent Pavel Šnajdr

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments