Brownlee, Vondráček, Stravinského Svatba poprvé v Ostravě. Janáčkův máj zveřejnil svůj letošní program

Hvězdami letošního ročníku Janáčkova máje budou pianista, loňský vítěz prestižní belgické Mezinárodní hudební soutěže královny Alžběty Lukáš Vondráček a americký tenorista Lawrence Brownlee. Oznámil to festivalový management. Festival se v Ostravě a dalších městech Moravskoslezského kraje uskuteční od 22. května do 9. června.

“Celkem letos Janáčkův máj uvede třiadvacet koncertů v průběhu devatenácti festivalových dnů. Zavítáme do devíti měst Moravskoslezského kraje. Kromě Ostravy se koncerty uskuteční i v Opavě, Kravařích, Ludgeřovicích, Píšti, Hlučíně, Bohumíně, Kuníně a v Hradci nad Moravicí,” uvedla mluvčí festivalu Michaela Dvořáková.

Lawrence Brownlee (zdroj Janáčkův máj)

Americký tenorista Lawrence Brownlee přijede do Ostravy zazpívat árie ze slavných italských oper. “Tento charismatický černoch je považován za nejlepšího představitele pěvecké techniky bel canto na světě. Na jeho koncert pod Eiffelovou věží v roce 2014 přišlo na půl milionu posluchačů,” připomněla mluvčí. V programu se podle ní představí tři vynikající pianisté. Opavský rodák Lukáš Vondráček uvede sólový recitál, Francouz Jean-Philippe Collard vystoupí na závěrečném koncertě a na klavír zahraje také Američan Andrew von Oeyen.

Lukáš Vondráček (foto Petr Horník)

V ostravské premiéře na festivalu zazní i Stravinského Svatba pro sóla, smíšený sbor, bicí a čtyři klavíry v provedení Pražského filharmonického sboru. V programu jsou také tři vrcholné symfonie Felixe Mendelssohna-Bartholdyho Skotská, Italská a Reformační či Symfonie č. 2 Bohuslava Martinů.

“Festival směřuje k větší a promyšlenější spolupráci s dalšími středoevropskými festivaly a jeho cílem je vyšší účast zahraničních orchestrálních těles a větší podíl pořadů pro děti, případně takzvaných rodinných koncertů. Festival je již dnes určen širokému okruhu posluchačů a mým přáním je, aby to byl vždy maximálně otevřený festival klasické hudby,” uvedl ředitel přehlídky Jaromír Javůrek.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat