Bruckner Orchester Linec s novým šéfdirigentem rozezvučel skladatelovy kosmické varhany

Nový šéfdirigent Markus Poschner vytvořil z Brucknerovy Osmé symfonie jiný svět. Vydal se na netypickou cestu, mnohem přímější a přijatelnější. Bez balastu a zbytečně zvětšovaného patosu. Společně s orchestrem dokázal rozezvučet všechny píšťaly těchto „kosmických varhan“ a sklidil za to jednoznačný úspěch.
Klášter sv. Floriána (zdroj commons.wikimedia.org / foto Dergreg)

Je velmi zavazující představovat se publiku Brucknerova orchestru s hudbou Antona Brucknera v místě, kde je mistr navíc pohřben a které je tak silně spjato s jeho životem. Bruckner v klášteře St. Florian nedaleko Lince objevoval hudbu a všechny tyto jeho zážitky se naplno do díla zakódovaly. Složitě popsatelná sensitivita toho místa výslednému hudebnímu zážitku navíc přidává a měla vliv i na Markuse Poschnera, který se při závěrečném potlesku několikrát klaněl a ukazoval směrem k Brucknerovu hrobu. Delší výpadek elektrické energie při již nastoupeném orchestru mohl být znamením, že začíná nová éra práce Brucknerova orchestru s odkazem díla svého jmenovce.

Velikost Osmé symfonie c moll lze chápat dvěma směry. Nejen ve smyslu mohutnosti, kdy plný orchestrální aparát vytváří obsáhlé zvukové masy hodinu a půl dlouhé kompozice. Ale také ve smyslu obsahovosti, kdy Bruckner pracuje s několika motivy a vytváří tak nesmírně silné momenty i niterný zážitek zároveň. Popisovaná velikost-mohutnost je tak často vyzdvihována na úkor obsahu a častokrát se stává, že se symfonie promění v dlouhý a ohlušující monolit, takže posluchači ještě ztěžuje už tak problematické a náročné vnímání. Poschner zvolil zcela jiný příběh.

Markus Poschner (zdroj commons.wikimedia.org / foto Henning Koepke)

Už během počátečních ohlašujících fanfár první věty bylo patrné, že hudba bude více niterná. Z mlhy se pomalu vynořovaly vysoké štíty Brucknerových hor, které ale Poschner neměl potřebu dobývat. Pouze snil o té výšce a o pohledu na malý lidský svět z vrcholu. A ten pohled se zrcadlil v následné křišťálové polyfonii. Z předchozích recenzí z tohoto místa musím znovu upozornit na akustiku prostoru baziliky, která tomuto interpretačnímu přístupu nesmírně pomáhala. Zvýraznila citlivé květnaté momenty a naopak brzdila velikost-mohutnost orchestrálního tutti. Ve všech exponovaných místech symfonie byly dechy nesmírně sjednocené a stoprocentní. Ani malý problém s udržením intenzity nebo tónu.

Centrum toho večera leželo v Scherzu druhé věty. Zrychlené, zbytečně neprožívané, ale hravé, kultivované a naprosto skvělé. Poschner na stupínku až tančil a vše působilo tak lidsky. Adagio třetí věty bylo paradoxně zvukově nejintenzivnější. Zvuk zesílených smyčců se nesl oblouky baziliky a vytvářel momenty ryzího lidského štěstí. Monumentální finále poslední věty, znovu tempově rychlejší, připomnělo posluchači malost člověka a velikost Brucknerovy víry v Boha. Zesilující finální coda byla jako svítání. Slunce pomalu, ale jistě vycházelo nad obzor skrz valící se oblaka. Ta ho v některých místech snad i zastínila. Ono ale znovu dokázalo svými paprsky projít skrz a v plné síle se usadilo vysoko na obloze.

Neuvěřitelná oddanost Brucknerovu dílu vychází samozřejmě z identity orchestru. Není to však tak, že by identifikoval svoje veřejné vystupování mimo Linec pouze s Brucknerem. Velmi úspěšné americké turné z počátku letošního roku zakončil orchestr v New Yorku, kde v Carnegie Hall s velkým úspěchem premiéroval Jedenáctou symfonii Philipa Glasse. Dennis Russel Davies tak vytvořil a následně udržel orchestr ve skvělé kondici a já při každém jeho koncertě, který navštívím (třeba v moderním lineckém koncertním domě, kde teď probíhá Brucknerfest), myslím na to, že přesně takhle by měl každý „regionální“ orchestr v Česku vypadat. A dává mi to naději, že Davies (jako budoucí šéfdirigent Filharmonie Brno) přinese do Brna přesně tuto silnou devizu. Nemohu se dočkat.

Hodnocení autora recenze: 100%


Bruckners Achte
Dirigent: Markus Poschner
Bruckner Orchester Linz
5. října 2017
Stift St. Florian, Stiftsbasilika Linec

program:
Anton Bruckner: Sinfonie Nr. 8 (verze 1890)

www.brucknerhaus.at

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na