Bude neporazitelná. Do otevření Labské filharmonie v Hamburku zbývají už jen hodiny

Za účasti německé kancléřky Angely Merkelové a prezidenta Joachima Gaucka se ve středu večer slavnostně otevře budova Labské filharmonie v Hamburku, která se má stát novou dominantou tohoto přístavního velkoměsta. Letošní program má z filharmonie, jejíž střecha připomíná rozbouřenou hladinu Severního moře, učinit i celosvětové centrum špičkové hudby.

Elbphilharmonie Hamburg (zdroj pixabay.com)

Labská filharmonie se oficiálně otevře koncertem filharmonického orchestru televizní a rozhlasové stanice NDR pod vedením dirigenta Thomase Hengelbrocka, který má posluchače zavést na hudební cestu od renesance do současnosti. Slavnostní hosté a stovky vylosovaných posluchačů z řad veřejnosti uslyší třeba Beethovena, Wagnera nebo Cavalieriho.

Nabitý bude i program následujícího třítýdenního festivalu, během něhož se představí mimo jiné Chicagský symfonický orchestr pod vedením Riccarda Mutiho. Na dřívější hlasité kontroverze okolo stavby, jež mnohonásobně překročila původní rozpočet a výrazně se protáhla, mohou dát v dalších měsících zapomenout i vystoupení Vídeňských nebo Berlínských filharmoniků, kteří patří ke světové špičce.

V komentářích k otevření budovy Labské filharmonie se ale nejspíš vždy budou objevovat i zmínky o tom, že měla původně stát 77 milionů eur (dvě miliardy korun), nakonec však byla zhruba desetkrát dražší. Náklady se zastavily až na částce 789 milionů eur (21,3 miliardy korun). Připomínat se bude také to, že stavbu, která začala v roce 2007, zkomplikovaly průtahy a několikaletý právní spor, takže nebyla dokončena v roce 2010, jak se původně plánovalo, ale až loni.

I přesto stojí výsledek podle hamburského primátora Olafa Scholze za to a má potenciál nadchnout svět. „To, že se Hamburk rozhodl pro stavbu Labské filharmonie, bylo správné rozhodnutí,” řekl na konci loňského roku při předání budovy do rukou města. Hamburský primátor budovu, navrženou architekty ze švýcarské společnosti Herzog & de Meuron, jež je členěna do tří úrovní, považuje za fascinující. Labská filharmonie, která leží v srdci starého hamburského přístavu, podle něj navíc nabízí jeden z nejlepších koncertních sálů na světě.

Elbphilharmonie Hamburg (zdroj elbphilharmonie.de)

Už několik měsíců předtím, než se tento sál ve středu představí veřejnosti, měli lidé možnost navštěvovat vyhlídkovou platformu, umístěnou mezi původní budovou přístavního skladu a nástavbou s dvojicí koncertních sálů. Ve 37 metrech nad zemí nabízí návštěvníkům za dvě eura (54 korun) výhled na přístav i město.

Součástí budovy, která je přes 100 metrů dlouhá a v nejvyšším bodě 110 metrů vysoká, je také hotel s 244 pokoji, 44 soukromých bytů, více než 500 parkovacích míst a menší koncertní sály nebo restaurace. Unikátní jsou podle stavitelů i 82 metrů dlouhé obloukovité jezdící schody, které návštěvníky vozí do nitra budovy.

Samotný velký koncertní sál pojme 2.100 posluchačů, z nichž žádný nesedí dále než 30 metrů od dirigenta. V bílém sále s rychle stoupajícími řadami šedých čalouněných křesel jsou také varhany s celkem 4.765 píšťalami. I díky dvojitému odhlučnění, speciálně zakřiveným stěnám a kruhu pod stropem, který vrací zvuk zpět do sálu, by měla být akustika na nejvyšší úrovni. „Jestli ten sál bude znít aspoň z poloviny tak dobře, jak vypadá, pak bude Labská filharmonie neporazitelná,” věří zdejší intendant Christoph Lieben-Seutter.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat