Co budeme hrát o Vánocích?

 1. 1
 2. 2
 3. 3
 4. 4
 5. 5
 6. 6
Richard Wagner: Parsifal - návrh scény Josef Wenig - ND Praha 1914 (foto archiv ND Praha)
Richard Wagner: Parsifal – návrh scény Josef Wenig – ND Praha 1914 (foto archiv ND Praha)


Válečné vánoce

Jak asi vypadaly divadelní Vánoce ve válečných letech? V první světové válce decimovaly soubor Národního i Nového německého divadla odvody na frontu, zima, nedostatek uhlí. Herci, zpěváci a tanečníci sdíleli duševní i fyzické strádání se svým publikem. Divadelní ředitelství se snažilo přinést odlehčení, trochu poezie i pobavení. V Národním divadle se o vánočních týdnech let 1914–1918 každoročně objevil Štědrovečerní sen, z oper se pak vystřídaly Perníková chaloupka, Kovařovicovi Psohlavci a Na Starém bělidle, Novákův Karlštejn, Dvořáka zastupovala Rusalka, hrálo se Ostrčilovo Poupě, od Smetany Prodaná nevěsta, Dalibor, Hubička a roku 1917 Libuše, roku 1916 a následujícího roku se hrála také Její pastorkyňa. Dále Nedbalovy balety Pohádka o Honzovi a Andersen, v činohře Kvapilova Princezna Pampeliška a hra Karla Maška Betlém. Svobodné Vánoce roku 1918 předznamenal koncert – v dopoledním matiné 25. prosince provedení Mé vlasti. Činohra uvedla v povánočním týdnu drama Aloise Jiráska Jan Hus, Falkenštejna Jaroslava Hilberta, Přemyslovce Otokara Fischera. Na Nový rok se odpoledne hrála Jiráskova Lucerna a večer Smetanovo Tajemství.

Za druhé světové války se ve vánočních programech objevily kromě Smetanových děl, které k repertoáru stabilně patřily, Dvořákovy opery Rusalka a Armida, Novákův Dědův odkaz, Hipolyta Jaroslava Křičky, v programu baletu Andersen a Štědrovečerní sen. Pokud bychom chtěli hledat jinotaje, našly by se spíš v činohře než v opeře – co asi mohly napovídat hry jako Shakespearův Macbeth (1939), Grillparzerovo drama Běda lhářům (1941), Klicperovi Naši furianti (1943)?

Do nových zítřků
Příznačné je, že vánoční týden roku 1945 zahájil v Národním divadle Koncert Státního sboru národního tance Sovětského svazu, ve Stavovském se hrála hra Konstantina Simonova Ruští lidé. Další dny prezentovala opera Hubičku, Prodanou nevěstu, Rusalku, Branibory v Čechách, Dvě vdovy, Foersterovu Evu a – Borise Godunova. V několika následujících letech se stala součástí vánočního programu Čajkovského Šípková Růženka. O politickém pozadí doby cosi napovídá například program posledních dnů roku 1975 a prvních dnů roku následujícího, do nichž se vešly Prokofjevova Vojna a mír v režii Georgije Ansimova, Gogolovy Mrtvé duše a Optimistická tragédie Vsevoloda Višněvského. Další v té době uvedené tituly se zdají naznačovat „emancipačně motivovanou“ tendenci – nebo snad šlo o náhodu, že se v činohře hrály Tylova Tvrdohlavá žena a Shakespearovo Zkrocení zlé ženy, a v opeře Čert a Káča a Libuše?

Ale přece jen se vrátily Vánoce i s historickou poezií – v podobě hry Josefa Boučka Noc pastýřů o životě Jakuba Jana Ryby, která měla v Národním divadle premiéru 17. března 1983 a docílila během tří let tří set repríz. Pochopitelně se objevila i ve vánočním programu. V divadle hrál Jakuba Jana Rybu František Němec, ve zfilmované podobě hry z roku 1992 Josef Abrhám.

Josef Bouček: Noc pastýřů - Jana Boušková (Pavla), František Němec (Jakub Ryba) - ND Praha 1983 (foto archiv ND Praha)
Josef Bouček: Noc pastýřů – Jana Boušková (Pavla), František Němec (Jakub Ryba) – ND Praha 1983 (foto archiv ND Praha)


Letem světem

Jak vypadá stručný přehled letošního vánočního a silvestrovského repertoáru na různých scénách:

Vídeňská státní opera nabízí Kouzelnou flétnu, Perníkovou chaloupku (Hänsel und Gretel), balet Raymonda, na Silvestra a na Nový rok nezbytného Netopýra v režii Otto Schenka, který je na repertoáru od roku 1963. Perníkovou chaloupku a Netopýra hraje také Volksoper, dále My Fair Lady, operetu Axel u nebeské brány Ralpha Benatzkého, Kálmánovu Cirkusovou princeznu a kombinovaný baletní večer (Carmina Burana, Faunovo odpoledne a Bolero). Divadlo na Vídeňce dává 28. a 31. prosince novou inscenaci Dona Giovanniho (režie Keith Warner).

V Bavorské státní opeře je na programu vedle Perníkové chaloupky, Kouzelné flétny a Netopýra Chačaturjanův balet Spartakus. Státní opera v Berlíně hraje Bohému a Kouzelnou flétnu, Komická opera Kouzelnou flétnu, Lazebníka sevillského, operety Oskara Strause Žena, která ví, co chce a Kleopatřiny perly, a Kálmánovu Márinku. Na Nový rok se bude konat koncert „ve znamení Říma“ se skladbami Rossiniho, s Berliozovým Římským karnevalem, Čajkovského Italským capricciem a dalšími. Státní opera Berlín uvádí také dětskou operu Richarda Ayrese Peter Pan.

Opera ve Frankfurtu uvede Kouzelnou flétnu, Gluckova Ezia, Evžena Oněgina, na Silvestra Bohému a poté následuje „Silvestr ve foyeru“. Ve Frankfurtu se však na Silvestra koná také Concert Spectacle pro artisty a hudebníky s hudbou Maurice Kagela a Martina Malatona: „V temném pesimistickém světě elektronické osamělosti se stane nostalgický jarmark, který holduje rozmanitosti (varieté) místo, aby se jí bál, útočištěm a rozptýlením – nebo dokonce východiskem?“, je charakterizován program v provedení Ensemble Modern.

V Hamburku je možno vidět Figarovu svatbu, Otella, Berliozovy Trojany a balet Johna Neumeiera – Mahlerovu Třetí symfonii.

Pařížská opera dává 23. prosince Baletní večer Jiřího Kyliána v Palais Garnier a 24. v Opéra Bastille Labutí jezero v choreografii Rudolfa Nurejeva.

V londýnské Královské opeře je k dispozici několikero Louskáčků, Spící krasavice, a také balet The Mad Hatter’s Tea Party na motivy Alenky v říši divů.

Také Velké divadlo v Moskvě je ve znamení Louskáčka, prostřídaného Così fan tutte a dětskou operou Příběh Kaie a Gerdy na motivy Hanse Christiana Andersena s hudbou Sergeje Baneviče.

Newyorská Metropolitní opera dává mezi 23. – 31. prosincem čtyřikrát Kouzelnou flétnu, dvakrát Salome, dvakrát Nabucca, jednou Romea a Julii, a 29. prosince operu Kaiji Saariaho L’Amour de Loin, která měla světovou premiéru roku 2000 v Salcburku.

A u nás? Národní divadlo Brno má na programu Polskou krev, Hry o Marii, Tosku, Čerta a Káču, 31. prosince Silvestr v opeře. Národní divadlo moravskoslezské uvádí pro školy Jesličky svatého Františka Pavla Helebranda, opery Prodaná nevěsta a Robert Devereux. Plzeňské Velké divadlo Evžena Oněgina, Macbetha, Čardášovou princeznu, Hello Dolly! a Labutí jezero.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

 1. 1
 2. 2
 3. 3
 4. 4
 5. 5
 6. 6

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments