Buďte srdečně vítáni! Tři berlínské orchestry společně zahrály uprchlíkům

Tři nejvýznamnější berlínské orchestry včera večer na společném koncertě zahrály 2200 uprchlíků a dobrovolníků, kteří jim pomáhají. Akcí, nad kterou převzala záštitu německá kancléřka Angela Merkelová, chtěli umělci běžence přivítat v hlavním městě a dobrovolníkům poděkovat za jejich angažmá v migrační krizi.

Philharmonie Berlin (foto archiv)
Philharmonie Berlin (foto archiv)

“Buďte srdečně vítáni v Berlíně! Jednomu rozumíme všichni stejně – jazyku hudby,” uvedl při zahájení koncertu Martin Hoffmann, umělecký šéf Berlínských filharmoniků. Kromě nich obecenstvu, které vstupenky dostalo zcela zdarma, zahrál také orchestr Státní opery (Staatskapelle) a Orchestr koncertního domu (Konzerthaus Orchester).

Iván Fischer, Daniel Barenboim, Simon Rattle (foto archiv)
Iván Fischer, Daniel Barenboim, Simon Rattle (foto archiv)

Hudební večer zahájili Berlínští filharmonici pod vedením dirigenta Daniela Barenboima Klavírním koncertem d moll od Wolfganga Amadea Mozarta, Prokofjevovou První symfonií navázal Orchestr koncertního domu pod vedením maďarského dirigenta Ivána Fischera a Beethovenovou Symfonií č.7 koncert zakončili Berlínští filharmonici pod vedením Simona Rattlea.

Daniel Barenboim, Iván Fischer, Simon Rattle - Berlín 1.3.2016 (foto Berliner Philharmoniker / Monika Rittershaus / BM)
Daniel Barenboim, Iván Fischer, Simon Rattle – Berlín 1. 3. 2016 (foto Berliner Philharmoniker / Monika Rittershaus / BM)

O koncert, na němž podle agentury DPA panovala uvolněná atmosféra, projevilo zájem pěti tisíc uprchlíků a dobrovolníků, dostalo se jich na něj ale jen dva tisíce dvě stě.

Společný koncert tří nejvýznamnějších berlínských orchestrů se zatím konal pouze jednou a to krátce po teroristických útocích na New York a Washington z 11. září 2001.

Německo je během nynější migrační krize jednou z hlavních zemí, kam směřují běženci mimo jiné z Blízkého východu a severní Afriky. V loňském roce jich přišlo téměř 1,1 milionu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat