Byla krásná, muzikální a pracovitá, měla zářivý hlas i herecký talent. Před 110 lety se narodila Jarmila Novotná

Před sto deseti lety, 23. září 1907, se narodila světoznámá sopranistka a někdejší hvězda newyorské Metropolitní opery Jarmila Novotná. Její zpěv obdivovali prezident Tomáš Garrigue Masaryk, Franz Lehár či Arturo Toscanini, pro komunisty ale jako exulantka neexistovala. Přesto zůstala Jarmila Novotná vlastenkou a po roce 1989 se dočkala zasloužených poct i doma.
Jarmila Novotná (zdroj archiv ND Praha/archiv Ludmily Matrtajové)

Pěvkyně měla všechny předpoklady stát se hvězdou světového formátu – byla krásná, muzikální a pracovitá, měla zářivý hlas i nemalý herecký talent. Zpěv studovala u Emy Destinnové a Jana Hilberta Vávry a jako sedmnáctiletá debutovala v roce 1925 v Národním divadle jako Mařenka ve Smetanově Prodané nevěstě. O půl roku později v Národním získala řádné angažmá, ovšem rok na to českou první scénu opustila a odešla k dalším pěveckým studiím do Itálie.

V Itálii také začala slavná umělecká dráha Jarmily Novotné. Postupně se jí otevíraly přední evropské operní domy a na počátku ledna 1940 pak zahájila svou skvělou, sedmnáct sezon trvající éru v Metropolitní opeře. Byla také vyhledávanou filmovou herečkou a hrála i na Broadwayi. Ve své rodné zemi Jarmila Novotná naposledy zpívala v listopadu 1947.

Vysněný poválečný návrat do Československa měl pro pěvkyni a její rodinu hořký nádech, protože majetek ve středočeské Litni našli v rozkladu a nakonec jim byl po únoru 1948 definitivně zkonfiskován. Jarmila Novotná se vrátila zpět do USA a vedle operních vystoupení si odskočila i k filmu: zahrála si v ceněném snímku Poznamenaní a společně s Mariem Lanzou v hollywoodském spektáklu Velký Caruso.

Čechy směla Jarmila Novotná párkrát navštívit od roku 1972, po revoluci pak přijížděla pravidelně. S nezdolným optimismem, stále elegantní a s nenapodobitelným šarmem přijímala ocenění a řády, kterých se jí v tuzemsku se zpožděním dostalo.

Jarmila Novotná, provdaná Daubková, zemřela v šestaosmdesáti letech 9. února 1994 v New Yorku. Pochována je v rodinné hrobce šlechtického rodu Daubků v Litni u Berouna. Osobnosti Jarmily Novotné se na Opeře Plus věnujeme průběžně, více v našem archivu zde.

Mohlo by vás zajímat


Napsat komentář