Byla krásná, muzikální a pracovitá, měla zářivý hlas i herecký talent. Před 110 lety se narodila Jarmila Novotná

Před sto deseti lety, 23. září 1907, se narodila světoznámá sopranistka a někdejší hvězda newyorské Metropolitní opery Jarmila Novotná. Její zpěv obdivovali prezident Tomáš Garrigue Masaryk, Franz Lehár či Arturo Toscanini, pro komunisty ale jako exulantka neexistovala. Přesto zůstala Jarmila Novotná vlastenkou a po roce 1989 se dočkala zasloužených poct i doma.
Jarmila Novotná (zdroj archiv ND Praha/archiv Ludmily Matrtajové)

Pěvkyně měla všechny předpoklady stát se hvězdou světového formátu – byla krásná, muzikální a pracovitá, měla zářivý hlas i nemalý herecký talent. Zpěv studovala u Emy Destinnové a Jana Hilberta Vávry a jako sedmnáctiletá debutovala v roce 1925 v Národním divadle jako Mařenka ve Smetanově Prodané nevěstě. O půl roku později v Národním získala řádné angažmá, ovšem rok na to českou první scénu opustila a odešla k dalším pěveckým studiím do Itálie.

V Itálii také začala slavná umělecká dráha Jarmily Novotné. Postupně se jí otevíraly přední evropské operní domy a na počátku ledna 1940 pak zahájila svou skvělou, sedmnáct sezon trvající éru v Metropolitní opeře. Byla také vyhledávanou filmovou herečkou a hrála i na Broadwayi. Ve své rodné zemi Jarmila Novotná naposledy zpívala v listopadu 1947.

Vysněný poválečný návrat do Československa měl pro pěvkyni a její rodinu hořký nádech, protože majetek ve středočeské Litni našli v rozkladu a nakonec jim byl po únoru 1948 definitivně zkonfiskován. Jarmila Novotná se vrátila zpět do USA a vedle operních vystoupení si odskočila i k filmu: zahrála si v ceněném snímku Poznamenaní a společně s Mariem Lanzou v hollywoodském spektáklu Velký Caruso.

Čechy směla Jarmila Novotná párkrát navštívit od roku 1972, po revoluci pak přijížděla pravidelně. S nezdolným optimismem, stále elegantní a s nenapodobitelným šarmem přijímala ocenění a řády, kterých se jí v tuzemsku se zpožděním dostalo.

Jarmila Novotná, provdaná Daubková, zemřela v šestaosmdesáti letech 9. února 1994 v New Yorku. Pochována je v rodinné hrobce šlechtického rodu Daubků v Litni u Berouna. Osobnosti Jarmily Novotné se na Opeře Plus věnujeme průběžně, více v našem archivu zde.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na