Carmen, jaká tu ještě nebyla. Cikánku její zhrzený milenec neprobodne, ale ona jeho zastřelí

V italské Florencii bude mít v neděli premiéru Bizetova Carmen, ovšem s netradičním závěrem. I když je tomu ve slavném kusu Georgese Bizeta naopak, v novém nastudování ve Florencii hlavní hrdinka na konci čtvrtého dějství zabije svého žárlivého milence Dona Josého. Režisér Leo Muscato tak chtěl podle svých slov dílo uzpůsobit současné době a připomenout boj proti násilí na ženách. Zítřejší premiéra této Carmen s netradičním závěrem je beznadějně vyprodána, stejně jako nejbližší reprízy.

Reklama
Georges Bizet: Carmen – Teatro del Maggio Florencie 2018 – premiérová cedule (zdroj FB)

Zatímco Don José v původní verzi Carmen probodne, v inscenaci Teatro del Maggio vytrhne cikánská dívka svému milenci pistoli a zastřelí ho. Mluvčí divadla uvedl, že Carmen vznikla v odlišném kulturním kontextu a od té doby se věci změnily – především v Itálii, kde násilí na ženách v poslední době plní noviny. “Jak můžeme ve společnosti poznamenané vraždami žen aplaudovat smrti jedné z nich?” brání vedení operního domu nové pojetí jednoho z nejhranějších kusů. Je prý dobře, že divadlo ve Florencii drží krok s dobou.

Mohlo by vás zajímat


2
Komentujte

Please Login to comment
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
fandorin

Takže další “exhibice” režiséra, který se chce zviditelnit na momentální kampani Me too, která je v mnoha ohledech přehnaně hysterická? Jak si asi poradí s finálními slovy Josého, která zpívá poté, co zabije (tedy vlastně nezabije) Carmen. “Vous pouvez m’arrêter. C’est moi qui l’ai tuée! Ah ! Carmen ! ma Carmen adorée!”

Edvard Holub

Co je to za moderní inscenaci, kde se změní jen kdo koho zabije? Proč se to neodehrává v dolech nebo v ponorce? Proč to není přeneseno do školky nebo do starobince? Také by se to mohlo odehrávat na orbitální stanici. Proč není José poslanec europarlamentu či bezdomovec a Carmen feministická aktivistka, případně uklízečka? Vždyť z té opery zřejmě většina zůstala. Přijmou takto jednoduché dílo diváci? Ten režisér vlastně nemá žádný vlastní výklad díla.