Čarodějná láska aneb Brněnští filharmonici se spojí s tanečníky flamenka

Janáčkovo divadlo čeká rozsáhlá rekonstrukce. Uzavření se dotkne i koncertů Filharmonie Brno. Tím posledním filharmonickým bude ve čtvrtek 9. a v pátek 10. února Čarodějná láska. A rozloučení to bude velkolepé. Brněnští filharmonici se totiž spojí se španělskými sólisty a tanečníky flamenka. Nad koncertem převzal záštitu J. E. Pedro Calvo-Sotelo, velvyslanec Španělského království v ČR.

Flamenco i suita z nedokončené opery

„Těšte se na večer španělských vášní, impresí a ohnivých tanců. Zazní například suita z nedokončené opery Mezkař skladatele první třetiny 20. století Antonia Josého, který zemřel během občanské války ve Španělsku,“ zve dramaturg Vítězslav Mikeš.

Poslední koncert z cyklu v Janáčkově divadle bude skutečným zážitkem. Na jeho programu jsou tři díla: již zmíněná suita z opery Mezkař a dvě skladby Manuela de Fally. Jedná se o klavírní koncert Noci ve španělských zahradách inspirovaný francouzským impresionismem a jednoaktovou baletní pantomimu Čarodějná láska (El amor brujo) na námět staré andaluské legendy, kde spolu s filharmoniky vystoupí španělští umělci včetně flamenkových tanečníků.

Tvůrce adaptace je zároveň i dirigentem

„Čarodějnou lásku jsme se rozhodli provést poloscénicky, a to ve velmi citlivé adaptaci. Je však třeba říci, že „adaptací“ zde rozhodně nemyslíme „aranžmá“. Partitura skladby zůstala nedotčena a dramaturgie děje zrovna tak. Fascinovala nás nicméně originálnost této hudby a naší ambicí bylo ukázat, jak je čistá. Proto jsme do programu začlenili hudebně a dramaturgicky konzistentní mezihry čistého flamenka, jako jsou „Martinete“, „Bulería“, „Fandango“ a improvizaci na píseň Federica Garcíi Lorcy,“ říkají tvůrci adaptace Jörg Birhance, který se v Janáčkově divadle objeví zároveň i jako dirigent, a Gracia Terrén.

Známý herec v Besedním domě

Dalším únorovým koncertem, který stojí za návštěvu, je Lincolnův portrét a Eroica. Uskuteční se 16. a 17. února 2017 v Besedním domě a čeká vás téměř americký večer. Co je zajímavé, jako vypravěč se představí americký herec a hudebník Brian Caspe žijící v Čechách. Známý je například z filmů Anthropoid a Gangster Ka. Také režíruje do angličtiny přeložené hry Divadla Járy Cimrmana.

Koncert je pořádán za podpory a ve spolupráci s Acción Cultural Española, AC/E.

Více ke koncertům na www.filharmonie-brno.cz.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]