Část budov Nové scény Národního divadla jde do dražby

Národní divadlo se zúčastní dražby restaurační budovy divadla, kterou vlastní společnost Themos. Dražba se bude konat 12. května s vyvolávací cenou 87 milionů korun. O dražbě dlouhodobě nevyužívané budovy rozhodl insolvenční správce.

Odhadní cena budovy, která vznikla spolu s Novou scénou v osmdesátých letech, je podle dražební vyhlášky 124 milionů korun. Divadlo ale nesouhlasí s některými údaji, které uvádí dražební vyhláška.

Nová scéna Národního divadla Praha (foto Khalil Baalbaki)
Nová scéna Národního divadla Praha (foto Khalil Baalbaki)

„Zavádějící informace se týkají právních vztahů k prvnímu podzemnímu podlaží objektu pod areálem Národního divadla,“ říká mluvčí divadla Tomáš Staněk.

Dražební vyhláška podle Staňka obsahuje chybně smlouvy o věcných břemenech uzavřené mezi ministerstvem kultury a společností Themos. „Ty jsou však neplatné. Katastrální úřad návrhy na vklad těchto věcných břemen zamítl především proto, že byly uzavřeny neoprávněným subjektem, když k uvedenému domu, stejně jako k podzemnímu objektu, má právo hospodaření Národní divadlo, nikoli Česká republika – Ministerstvo kultury,“ vysvětluje mluvčí. Věcné břemeno podle něj nebylo do katastru vloženo také pro neurčitost smluv tkvící v nesprávném označení pozemků.

To, že dražební vyhláška věcné břemeno zmiňuje, podle zástupce divadla může ovlivnit dražbu. Podstatné totiž je, že budova nemá žádnou přístupovou komunikaci. Na základě věcného břemena by Národní divadlo mělo přístup umožnit svým podzemím. „My ale tvrdíme, že povinni nejsme, protože žádné věcné břemeno neexistuje,“ řekl.

Případný kupec, pokud by chtěl v budově vybudovat hotel či restauraci, nemá podle něj možnost, jak ji zásobovat. Jedinou možností je nosit věci pěšky přes piazzetu, neboť vjet se na ni nedá, protože je střechou garáží, nikoli běžným náměstím. „Budovy vznikly v nějakém kontextu, stavělo je Národní divadlo, mají společné technologické zázemí s Národním divadlem, mají společné tunely,“ říká.

O dražbě budovy rozhodl insolvenční správce Themosu na pokyn firmy Glory Daze, v Česku neznámého zajištěného věřitele z Britských Panenských ostrovů. Společnost Glory Daze má k budově zástavní právo. Pohledávka pochází ještě z úvěru, který firmě Themos v roce 1994 dala Agrobanka. Prodej organizuje dražební společnost Prokonzulta.

Mohlo by vás zajímat


Napsat komentář