Cecilia Bartoli je zase první. Papežský sbor z Vatikánu ji pozval ke společnému nahrávání

  1. 1
  2. 2
Dalibor Jenis, Dmitri Hvorostovsky (zdroj snd.sk; hvorostovsky.com / foto Pavel Antonov)


Anna Netrebko ruší Tosku, zřejmě na Putinův příkaz

Anna Netrebko sdělila vedení Bavorské státní opery, že v červenci nemůže zpívat Tosku, protože se musí zúčastnit mistrovství světa FIFA v Moskvě. Vzhledem k tomu, že je pravděpodobné, že se objeví na hřišti na zahájení mistrovství světa v kopané, předpokládá se, že byla povolána Vladimirem Putinem. V Mnichově ji nahradí Angela Gheorghiu. Anna Netrebko má v roli Tosky debutovat v dubnu v New Yorku.

Anna Netrebko (zdroj c1.staticflickr.com)


Renovace sídla Tonhalle Orchester v Curychu

Koncertní sál světoznámého Tonhalle Orchester je rekonstruován, takže hudebníci jsou nuceni působit na jiném místě, což se nelíbí některým milovníkům klasické hudby. V květnu 2016 se voliči v Curychu dohodli na rekonstrukci budovy Tonhalle a Kongresového centra, která bude stát 165 milionů švýcarských franků. Obě budovy trpí v posledních desetiletích nedostatečnými investicemi, přičemž kritici říkají, že je třeba vylepšit klimatizaci, vytápění a osvětlení. Tvrdí také, že sedadla jsou příliš tvrdá a že pro sólisty není dostatek šaten.

Orchestr bude příští tři roky vystupovat v prostorech Tonhalle Maag, které jsou součástí průmyslového komplexu, zahrnujícího různé kanceláře a tovární budovy. K dispozici je sál, který má o tři sta míst méně než v Tonhalle, a téměř pětině abonentů orchestru byly vstupenky zrušeny.

Tonhalle Maag Curych (zdroj FB Tonhalle-Orchester Zürich)


Italské ministerstvo kultury koupí Verdiho dopisy
Krátce před plánovanou dražbou korespondence Giuseppe Verdiho s libretistou Salvatorem Cammaranem získalo italské ministerstvo kultury svazek šestatřiceti originálních dopisů. Dopisy měly být vydraženy v aukční síni Sotheby’s pod číslem 138. Dříve, než k dražbě došlo, Itálie si dopisy koupila za cenu 403.000 eur. Italský ministr kultury Dario Franceschini je potěšen, že nákup, který byl dlouho plánován, mohl být realizován.

Dopisy adresované libretistovi Salvatore Cammaranovi, které napsal italský skladatel Giuseppe Verdi, pocházejí z let 1844 až 1851. Obsah oboustranné korespondence upozorňuje na vznik některých Verdiho oper. Italská vláda rovněž zaplatí provizi aukčnímu domu Sotheby’s.

Giuseppe Verdi – portrét od Giovanniho Boldiniho (zdroj commons.wikimedia.org/Ruiz-Healy Times: De 1813 – Nació Giuseppe Verdi)


Münchner Symphoniker opět obdrží trvalé dotace

Orchestr Münchner Symphoniker opět obdrží nepřetržitou finanční podporu od města Mnichov. Z iniciativy CSU a SPD se městská komise rozhodla podpořit orchestr 290.000 eury v příštím roce a od roku 2019 každoročně částkou 440.000 euro. Doposud kromě hlavní dotace ze Svobodného státu Bavorsko získal orchestr roční grant ve výši 500.000 eur na základě sponzorské smlouvy a 450.000 eur od banky. Ta již snížila svoji finanční podporu a úplně zastavila subvencování Mnichovského symfonického orchestru. Dosavadní finanční mezera byla částečně nahrazena soukromými dárci a financováním z projektů. Nyní schválené financování městem podpoří finanční konsolidaci orchestru.

Münchner Symphoniker (zdroj muenchner-symphoniker.de / foto © Marco Borggreve)


Gardiner uzavřel turné Monteverdi 450 v Lincolnově středisku v New Yorku

Britský dirigent John Eliot Gardiner ukončil turné Monteverdi 450, které v Lincoln Centru ve dnech 18. až 21. října 2017 zahrnovalo provedení tří Monteverdiho oper (L’Orfeo, Il ritorno d’Ulisse in patria a L’incoronazione di Poppea). V červnu zahájil tuto koncertní cestu v benátském divadle La Fenice.

Během léta vzdaly hold Monteverdiho hudbě a jeho výročí další festivaly, jako je Edinburgh, Salcburk nebo Lucern. V rolích kromě Monteverdi Choir a English Baroque Soloists zářili sólisté jako Hana Blažíková, Kangmin Justin Kim, Marianna Pizzolato, Lucile Richardot a španělský tenorista Francisco Fernández-Rueda.

Také nahrávky oper z La Fenice jsou k dispozici v plném znění na YouTube, stejně jako na internetových stránkách francouzského kanálu Culturebox.

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na