Cenu ministerstva kultury dostane i muzikolog Miloš Štědroň

Aktualizováno 

Státní cenu za literaturu pro rok 2014 dostane Patrik Ouředník a za překlad Jiří Pechar. Oba ocenění ji získávají za celou svou dosavadní tvorbu. Cenu Ministerstva kultury za přínos v oblasti divadla dostane teatrolog Adolf Scherl, v oblasti hudby ministerstvo ocení muzikologa a skladatele Miloše Štědroně. Za výtvarné umění porota vybrala sochaře Stanislava Kolíbala, porota pro architekturu vybrala Ladislava Lábuse. Laureáty dnes oznámilo Ministerstvo kultury, ceny se budou předávat ve čtvrtek večer ve Veletržním paláci v přímém přenosu České televize.

Až 29. října se pak budou v kině Ponrepo samostatně předávat ceny za přínos v oblasti kinematografie a audiovize, protože součástí večera je i projekce. Ceny dostaly dokumentaristka Kristina Vlachová a in memoriam režisérka Věra Chytilová. „Porota cítila velký dluh, že Věra Chytilová nebyla oceněna již dříve, získala tedy cenu in memoriam,“ řekl předseda poroty Ivan Biel.

Laureát Státní ceny za literaturu Patrik Ouředník je podle předsedy oborové poroty Josefa Chuchmy „rozkročený mezi českou a francouzskou kulturu a svou francouzskou kulturou nasáklou vzdělanost přenáší originálním způsobem na české území“. Porota, která ve stejném složení pracovala tři roky, se podle něj vždy snažila, aby cenu získala osobnost, která něco dokázala, je za ní nesporné dílo, ale zároveň je nadále živě v literatuře přítomna, ovlivňuje určitý okruh lidí, je třeba předmětem i kontroverze.Ceny jsou spojeny s odměnou tří set tisíc korun. Někteří předsedové porot dnes poukázali na nízký počet nominací ve všech kategoriích kromě literatury – tam se sešlo třicet dva nominací, nikoli ale třicet dva jmen. V oblasti architektury byl kandidát pouze jeden, v ostatních pak kolem deseti.

Foto ČT24

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky