Ceny Thálie také v opeře a baletu letos putovaly mimo Prahu

Z celkem čtyřiadvaceti umělců, kteří své mimořádné výkony v loňském roce předvedli na sedmnácti jevištích, vybrala ty nejlepší dnes večer v pražském Národním divadle Herecká asociace.
Cena Thálie (foto archiv)

V kategorii opera získal Cenu Thálie za nejlepší mužský pěvecký výkon rakouský barytonista Thomas Weinhappel za roli Hamleta ve stejnojmenné opeře Ambroise Thomase Hamlet v nastudování Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. Recenzi inscenace s Thomase Weinhappela jsme přinesli zde.

A.Thomas: Hamlet – Petr Urbánek (První hrobník), Aleš Burda (Druhý hrobník), Thomas Weinhappel (Hamlet) – NDM 2016 (foto Martin Popelář)

Thálii za nejlepší ženský pěvecký výkon získala sopranistka Pavla Vykopalová za roli Káti v Janáčkově opeře Káťa Kabanová v nastudování brněnského Národního divadla. Naši recenzi výkonu Pavly Vykopalové a celé inscenace najdete zde, nedávný čtenářský rozhovor s ní zde.

L. Janáček: Káťa Kabanová – Pavla Vykopalová (Káťa) – ND Brno 2016 (foto archiv ND Brno)

Mimořádnou Cenu Thálie za celoživotní mistrovství v kategorii opera získala dlouholetá sólistka Opery Národního divadla v Praze, sopranistka Marcela Machotková. Náš portrét pěvkyně najdete zde.

B. Smetana: Libuše – Marcela Machotková (Libuše) – ND Praha 1968 (foto Jaromír Svoboda)

V kategorii balet a pantomima a jiný tanečně dramatický žánr si Thálii za nejlepší ženský výkon odnesla Yui Kyotani za roli Kitri v Minkusově baletu Don Quijote v inscenaci Moravského divadla Olomouc. Rozhovor s tanečnicí, který jsme přinesli před časem, najdete zde.

L. Minkus: Don Quijote – Yui Kyotani (Kitri), Ivo Jambor (Basil) – Moravské divadlo Olomouc – 4. 11. 2016 (zdroj moravskedivadlo.cz)

Za nejlepší mužský taneční výkon v této kategorii Cenu Thálie převzal Radim Vizváry za inscenaci Sólo, Mime Prague. Rozhovor, který jsme přinesli před časem, najdete zde.

Radim Vizváry – Sólo (zdroj mymime.smutny.name)

A konečně mimořádnou Cenu Thálie obdržela i tanečnice Marcela Martiníková, jejíž kariéra je spjata s ostravským baletem, Baletem Praha Pavla Šmoka a pražským Národním divadlem.

Robert Schumann: Karneval – Marcela Martiníková (Koketa), Pavel Ždichynec (Pierot)
– ND Praha 1973 (foto archiv ND/ Jaromír Svoboda)

Nejvíc želízek v ohni mělo v součtu všech kategorií Národní divadlo moravskoslezské z Ostravy se čtyřmi nominacemi, se třemi se do závěrečného výběru dostalo plzeňské Divadlo J. K. Tyla a brněnské Národní divadlo, v operní kategorii zabodovalo i Slezské divadlo z Opavy se dvěma nominacemi. Naopak umělci pražského Národního divadla tentokrát vůbec poprvé v nominacích zcela chyběli. Kompletní seznam nominací, a to včetně širších, jsme přinesli zde. Moderování přenosu České televize se tentokrát ujali Taťjana Medvecká a Jan Cina.

O laureátech Cen Thálie rozhoduje Kolegium pro udílení Cen Thálie, jmenované prezidiem Herecké asociace. Členové Kolegia vybírají z finálních nominací čtyř odborných porot tajným hlasováním. Rozhodují se na základě vlastních diváckých zážitků z představení, v nichž účinkují interpreti, kteří se dostali do užšího výběru. Za asistence notáře jsou obálky s hlasy jednotlivých členů Kolegia otevřeny až v den vyhlašování Cen Thálie. Při rovnosti hlasů rozhoduje hlas předsedy Kolegia. Vedle těchto cen Herecká asociace uděluje též ceny za celoživotní mistrovství.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments