Ceny Thálie také v opeře a baletu letos putovaly mimo Prahu

Z celkem čtyřiadvaceti umělců, kteří své mimořádné výkony v loňském roce předvedli na sedmnácti jevištích, vybrala ty nejlepší dnes večer v pražském Národním divadle Herecká asociace.
Cena Thálie (foto archiv)

V kategorii opera získal Cenu Thálie za nejlepší mužský pěvecký výkon rakouský barytonista Thomas Weinhappel za roli Hamleta ve stejnojmenné opeře Ambroise Thomase Hamlet v nastudování Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. Recenzi inscenace s Thomase Weinhappela jsme přinesli zde.

A.Thomas: Hamlet – Petr Urbánek (První hrobník), Aleš Burda (Druhý hrobník), Thomas Weinhappel (Hamlet) – NDM 2016 (foto Martin Popelář)

Thálii za nejlepší ženský pěvecký výkon získala sopranistka Pavla Vykopalová za roli Káti v Janáčkově opeře Káťa Kabanová v nastudování brněnského Národního divadla. Naši recenzi výkonu Pavly Vykopalové a celé inscenace najdete zde, nedávný čtenářský rozhovor s ní zde.

L. Janáček: Káťa Kabanová – Pavla Vykopalová (Káťa) – ND Brno 2016 (foto archiv ND Brno)

Mimořádnou Cenu Thálie za celoživotní mistrovství v kategorii opera získala dlouholetá sólistka Opery Národního divadla v Praze, sopranistka Marcela Machotková. Náš portrét pěvkyně najdete zde.

B. Smetana: Libuše – Marcela Machotková (Libuše) – ND Praha 1968 (foto Jaromír Svoboda)

V kategorii balet a pantomima a jiný tanečně dramatický žánr si Thálii za nejlepší ženský výkon odnesla Yui Kyotani za roli Kitri v Minkusově baletu Don Quijote v inscenaci Moravského divadla Olomouc. Rozhovor s tanečnicí, který jsme přinesli před časem, najdete zde.

L. Minkus: Don Quijote – Yui Kyotani (Kitri), Ivo Jambor (Basil) – Moravské divadlo Olomouc – 4. 11. 2016 (zdroj moravskedivadlo.cz)

Za nejlepší mužský taneční výkon v této kategorii Cenu Thálie převzal Radim Vizváry za inscenaci Sólo, Mime Prague. Rozhovor, který jsme přinesli před časem, najdete zde.

Radim Vizváry – Sólo (zdroj mymime.smutny.name)

A konečně mimořádnou Cenu Thálie obdržela i tanečnice Marcela Martiníková, jejíž kariéra je spjata s ostravským baletem, Baletem Praha Pavla Šmoka a pražským Národním divadlem.

Robert Schumann: Karneval – Marcela Martiníková (Koketa), Pavel Ždichynec (Pierot)
– ND Praha 1973 (foto archiv ND/ Jaromír Svoboda)

Nejvíc želízek v ohni mělo v součtu všech kategorií Národní divadlo moravskoslezské z Ostravy se čtyřmi nominacemi, se třemi se do závěrečného výběru dostalo plzeňské Divadlo J. K. Tyla a brněnské Národní divadlo, v operní kategorii zabodovalo i Slezské divadlo z Opavy se dvěma nominacemi. Naopak umělci pražského Národního divadla tentokrát vůbec poprvé v nominacích zcela chyběli. Kompletní seznam nominací, a to včetně širších, jsme přinesli zde. Moderování přenosu České televize se tentokrát ujali Taťjana Medvecká a Jan Cina.

O laureátech Cen Thálie rozhoduje Kolegium pro udílení Cen Thálie, jmenované prezidiem Herecké asociace. Členové Kolegia vybírají z finálních nominací čtyř odborných porot tajným hlasováním. Rozhodují se na základě vlastních diváckých zážitků z představení, v nichž účinkují interpreti, kteří se dostali do užšího výběru. Za asistence notáře jsou obálky s hlasy jednotlivých členů Kolegia otevřeny až v den vyhlašování Cen Thálie. Při rovnosti hlasů rozhoduje hlas předsedy Kolegia. Vedle těchto cen Herecká asociace uděluje též ceny za celoživotní mistrovství.

0 0 vote
Ohodnoťte článek

Mohlo by vás zajímat


2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments