Česká filharmonie hledala superstar

Česká filharmonie zná vítěze přehrávky Zahraj si s Českou filharmonií, kterou v létě oslovila ke spolupráci mladé instrumentalisty a zpěváky. Ze stodvaceti přihlášených vybrala jedenáct, kteří spolu s ní na dvou mimořádných koncertech oslaví Rok české hudby 2014. Sedm talentů se představí s českými filharmoniky a šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem 29. ledna 2014 ve Dvořákově síni v Rudolfinu. Večer s mladými sólisty bude živě přenášet Český rozhlas 3 – Vltava. Další čtyři hráči dostanou příležitost na závěrečném koncertu pod širým nebem, který Česká filharmonie uspořádá v Praze na Hradčanském náměstí 24. června 2014. Úroveň všech finalistů snese mezinárodní srovnání. Česká filharmonie hodlá přehrávky pravidelně opakovat a soustředit tak kolem sebe nejlepší mladé hudebníky.K přehrávce Zahraj si s Českou filharmonií se přihlásilo sto dvacet zájemců z celé republiky. V listopadu přišlo změřit své síly třicet jedna uchazečů v I. kategorii do 15 let a sedmdesát ve II. kategorii do 21 let. Porotě složené z členů orchestru se mladí hudebníci představili jednotlivě ve dvou kolech. Do druhého kola, kterému přihlížel také šéfdirigent Jiří Bělohlávek postoupilo čtrnáct instrumentalistů a dva pěvci. Z nich porota vybrala jedenáct nejlepších, kterým vzhledem k jejich výjimečným výkonům Česká filharmonie umožní vystoupit na jejích dvou mimořádných koncertech namísto původně plánovaného jednoho. Sedm finalistů se představí s českými filharmoniky během večera mladých talentů 29. ledna 2014 v Dvořákově síni Rudolfina. Program živě odvysílá Český rozhlas 3 – Vltava. Další čtyři vítězové pak vystoupí 24. června 2014 na open-air koncertu České filharmonie na Hradčanském náměstí v Praze.

„Přehrávka předčila mé očekávání, přál jsem si překvapení a dočkal jsem se ho. Byl jsem nadšen úrovní a profesionalitou těch báječných mladých lidí. Vítězná jedenáctka může bez pochyb reprezentovat naši zemi na mezinárodní úrovni. Ačkoliv tato idea vznikla nejprve jako náš příspěvek k Roku české hudby 2014, rozhodně v přehrávkách chceme po této zkušenosti pokračovat. Ukázalo se, že pro mladé je možnost spolupracovat s Českou filharmonií velmi motivující a atraktivní. A v mém zájmu je soustředit kolem České filharmonie ty nejlepší hudebníky,“ popsal své pocity šéfdirigent České filharmonie a autor myšlenky přehrávek Jiří Bělohlávek.

Uchazeči si mohli zvolit libovolnou skladbu pro sólový nástroj či hlas s doprovodem orchestru. Do soutěže se přihlásilo nejvíce klavíristů (19), zpěváků (14), flétnistů (13) a houslistů (12). Objevily se ale i netradiční nástroje jako cimbál nebo marimba. Přehrávka je rovněž důkazem toho, že česká hudební škola patří nadále ke světové špičce. Svědčí o tom především umístění jedné z nejmladších uchazeček, teprve jedenáctileté houslistky, výrazného talentu nastupující pěvecké generace či čtyř hráčů na dechové nástroje (klarinet a saxofon), z nichž tři patří mezi studenty Milana Poláka a Ludmily Peterkové z Pražské konzervatoře.


Foto Česká filharmonie 

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na